رشت رویایی- طرح تصفیه خانه فاضلاب به روش SBR با حضور مدیرکل دفتر استانداردها و طرح های آب و آبفای وزارت نیرو، دبیر اول سفارت کره جنوبی در ایران، در مسکن مهر شهرستان آستانه اشرفیه به بهره برداری رسید.

به گزارش ایلنا، مدیرکل دفتر استانداردها و طرح های آب و آبفای وزارت نیرو در این مراسم با تاکید بر تعاملات خوب و سازنده کشورهای ایران و کره‌جنوبی در زمینه‌های مختلف گفت: ایران این ظرفیت را دارد تا ۲۴ میلیارد دلار تعاملات اقتصادی با کره جنوبی داشته باشد.

تقی عبادی اضافه کرد: هم اکنون ایران در بخش آب و فاضلاب ۲ میلیارد دلار پروژه برای همکاری با شرکت دیلیم کره جنوبی تعریف کرده است.

او با بیان اینکه شرکت های دیلیم و کی تی ۲ شرکت قوی و زیرمجموعه وزارت محیط زیست کره جنوبی هستند، گفت: طرح ساخت تصفیه خانه فاضلاب به روش SBR برای نخستین بار در ایران بطور پایلوت توسط متخصصان کُره ای در مسکن مهر آستانه اشرفیه اجرا شده است.

او اضافه کرد: پساب حاصل از این تصفیه خانه هیچ خطری برای محیط زیست و ساکنان شهرستان ندارد.

عبادی، با اشاره به اینکه تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی این تصفیه خانه توسط کارشناسان ارشد شرکت های دیلیم و کی تی انجام شده، مطرح کرد: هزینه های اجرای این طرح نیز بر عهده ی کُره ای ها بوده است.

او گفت: ساخت تصفیه خانه های پراکنده بجای تصفیه خانه های متمرکز یکی از رویکردهای اصلی وزارت نیرو در حوزه ی ساماندهی فاضلاب روستاهاست.

او با بیان اینکه در بازدید کارشناسان کُره ای از مناطق مختلف ایران، نگاه و نگرش آنان نسبت به توانمندی‌های بخش آب و فاضلاب کشور تغییر کرده، افزود: ما شناخت خوبی نسبت به اینکه آنان در چه بخش هایی می‌توانند به ما کمک کنند پیدا کرده ایم و بر این اساس در بخش‌هایی که کُره ای ها قابلیت‌ های بالاتری نسبت به ما دارند از آنها استفاده می کنیم.

مدیر بانک کی اگزیم کره جنوبی نیز در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع ایرانیان گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور دوست و متحد کره جنوبی در قاره ی آسیا و منطقه حساس خاورمیانه است.

تیجون بِک، با تاکید بر اینکه کشور کُره از تکنولوژی بالا و جدیدی در احداث سیستم های تصفیه ی فاضلاب برخوردار است، اضافه کرد: شرکت های کُره ای برای توسعه ی ایران، مشارکت و تلاش خواهند کرد.

او مطرح کرد: مدیران بانک های کُره ای در کشور شما حضور دارند تا برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف اعلام آمادگی کنند.

همچنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در این آئین با بیان اینکه برای طرح تصفیه خانه ی فاضلاب مسکن مهر آستانه اشرفیه هزار و ۷۰۰ متر لوله گذاری شبکه ی جمع آوری و انتقال اجرا و ۲۴ عدد منهول نصب شده، گفت: ظرفیت تصفیه خانه ی فاضلاب که توسط شرکت های دیلیم و کی تی ساخته و راه اندازی شده، روزانه ۱۰۰ مترمکعب است.

محبعلی رنج ور اضافه کرد: بیش از ۱۵ میلیارد ریال برای این طرح هزینه و ۲۵۲ خانوار از مزایای آن بهره مند شدند.

او مطرح کرد: در حال حاضر ۸ طرح جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب روستاهای گیلان با اعتباری بالغ بر ۱۷۶ میلیارد ریال در دست اجراست.

او گفت: با بهره برداری از این طرح ها بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ خانوار روستایی استان از شبکه ی مدرن فاضلاب برخوردار می شوند.

رنج ور، از اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه ی اسلامی برای اجرای طرح تصفیه فاضلاب ۵ روستای گیلان خبر داد و گفت: استان ما از استان های پیشرو در زمینه اجرای طرح های فاضلاب است.

در این مراسم نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به اینکه مجلس مجوز سرمایه گذاری ۶۵ میلیارد دلاری بخش خارجی در ایران را صادر کرده ، گفت: این فرصت خوبی است تا کشورهای بین المللی از جمله شرکت های کُره ای در کشورمان سرمایه گذاری کنند.

محمدحسین قربانی اضافه کرد: شرکت های خارجی می توانند در قالب فاینانس و قراردادBOT از این فرصت بهره مند شوند.

او با تاکید بر اینکه فضای خوبی برای سرمایه گذاری در بخش آب و فاضلاب گیلان وجود دارد، گفت: طرح تصفیه ی فاضلاب روستای کیسم با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال به زودی اجرا می شود.

بنابراین گزارش؛ در آئین افتتاح تصفیه خانه ی فاضلاب به روش SBR مسکن مهر آستانه اشرفیه، فرماندار این شهرستان، جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی گیلان و مدیر سرمایه گذاری بخش انرژی و محیط زیست، مدیر گروه بخش ساختمانی و مدیرتوسعه ی پروژه های شرکت دیلیم کره جنوبی حضور داشتند.