کسب و کار - شغل - حرفه - بازار کار

بهترین و پردرآمدترین شغل‌ها در سال ۹۵

رشت رویایی- یک کارشناس بازار کار با معرفی مشاغل مناسب و درآمدزا برای جویندگان کار در سال ۹۵ معتقد است: تنها کسانی از شغل خود رضایت کامل دارند که با استعدادها، قابلیت‌ها و مهارت‌های آنها سازگار باشد.

مسلم خانی با حضور در برنامه پایش به موضوع هماهنگی شغل با علایق و استعدادهای فردی اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر فاصله بین شغل و علاقه و انگیزه زیاد شده و موضوع استعداد سنجی در انتخاب رشته تحصیلی و رشته شغلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی علایق و انگیزه، استعدادها و قابلیت‌ها و مهارت‌ها و تخصص‌ها را سه ویژگی تاثیرگذار در انطباق یک شغل با روحیات و علایق فردی دانست و افزود: در ایران نیروهای کار حرفه‌ای که هر سه ویژگی را به طور همزمان داشته باشند حدود ۱۷ درصد هستند و از ۱۰۰ نفر نیروی کار ۱۷ نفر کسانی هستند که شغلشان با علاقه و استعداد، توانمندی‌ها و قابلیت‌هایشان سازگاری دارد.

این کارشناس کارآفرینی در ادامه بهترین کسب‌وکارهایی که در سال ۱۳۹۵ می‌توان راه‌اندازی کرد، مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در سال جاری که تحریم‌ها به نوعی برداشته شده و محدودیت‌های روابط بین‌الملل به حداقل رسیده است بحث تجارت بین‌الملل می‌تواند موفق باشد.

وی گفت: کشورهای حاشیه غربی ایران نظیر عراق به ویژه کردستان عراق و همسایه شرقی ما افغانستان برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند البته کشورهای حاشیه دریای خزر هم کماکان مقصد خوبی برای کسانی هستند که می‌خواهند در حوزه تجارت بین‌الملل فعالیت کنند.

خانی کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات را یکی دیگر از گزینه‌های شغلی امسال نام برد و ادامه داد: خوشبختانه با بسترهای خوبی که در این زمینه فراهم شده می‌توانیم در حوزه آی‌تی و فناوری اطلاعات درآمد خوبی داشته باشیم.

وی کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه سلامت، بهداشت و درمان و تجهیزات پزشکی، کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه توریست و گردشگری، کسب‌وکارهای مشاوره محور، کسب‌وکارهای مرتبط با حوزه سالمندی، مراقبت از سالمندان و تولید لوازم کمک توان‌بخشی را از دیگر مشاغل پیشنهادی ثروت آفرین نام برد.

این کارشناس عالی بازار کار همچنین راه‌اندازی کسب‌وکار در حوزه تولید لوازم‌التحریر و اسباب‌بازی کودکان را موفق و درآمدزا دانست.

به گفته وی یکی از بهترین مشاغل پیشنهادی در سال جاری، پرداختن به کسب‌وکارهای خرد و خانگی با رویکرد خوشه‌ای و شبکه‌ای و به شکل تیمی و گروهی است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz