رشت رویایی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بزرگترین اولویت کشور بعد از رفع تحریم های ظالمانه، ایجاد اشتغال است.

[su_frame align=”center”]علی جنتی[/su_frame]

به گزارش ایرنا، علی جنتی روز شنبه در مراسم افتتاح همزمان گازرسانی به ۲۰۰ روستای گیلان در روستای طارمسر کوچصفهان از توابع شهرستان رشت گفت: عامل امنیت، یکی از بزرگترین موهبت های کشور است که در سایه تلاش عوامل متعدد به ثمر نشسته؛ در حالیکه برخی از کشورهایی که حفاظت آهنین داشتند، حتی از اقدامات نیروهای تندرو در امان نیستند اما در کشور ما به دلیل تلاش های صورت گرفته، همه نقشه های گروه های تندرو در همان ورودی و شهرهای مرزی کشور توسط نیروهای اطلاعاتی خنثی شده است.

او ادامه داد: یکی از وظایف همه دولت ها، این است که زندگی و معیشت مردم را تامین کنند و به آن، رونق بخشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دولت یازدهم در شرایطی روی کار آمد که تحریم های ظالمانه به کشورمان تحمیل شده بود و به دلیل این تحریم ها، وضعیت اقتصادی کشور بدترین وضعیت در سال های بعد از جنگ بود و شرایط به سمتی می رفت که اگر آنگونه ادامه می یافت، مانند عراق در دوره صدام باید نفت را در برابر غذا می فروختیم.

جنتی افزود: بسیاری از مشکلات و اختلاس ها به سبب دور زدن تحریم ها بود؛ اختلاس هایی همچون سه هزار میلیاردی و پولی که بابک زنجانی بالا کشید و چیزی از آن، دست دولت را نگرفته است.

او گفت: دولت اولویت خود را برداشتن تحریم ها از سر ملت و برداشتن این تحقیر قرار داد و با رهنمودهای رهبری و تلاش دولتمردان، یک سال و نیم طول کشید تا توانست با شش قدرت جهانی به دستاوردهایی دست یابد که به گفته رئیس جمهوری، تصور هم نمی شد.

جنتی اضافه کرد: این ملت سرافراز بیرون آمد و توانست تحریم ها را بر دارد به طوری که تورم کشور از ۴۰ درصد، به حدود ۹ درصد رسید و این، کار بسیار بزرگی بود که توسط دولت تدبیر و امید انجام شد و فعالیت های متعددی که در حوزه های مختلف انجام می شود، چندین برابر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در حوزه های پارس جنوبی، ما امکان برداشت منابع به صورت صحیح را نداشتیم اما کشورهای حاشیه خلیج فارس ، برداشت می کردند ولی در دولت یازدهم، با توجه به تلاش های وزیر با تجربه و کارآمد، بازسازی و دعوت از شرکت ها دوباره آغاز شد بطوری که تا پایان سال ۱۳۹۶ ، به جز یک فاز، بقیه فازهای ۲۷ گانه پارس جنوبی مورد بهره برداری قرار می گیرد و می توانیم، نفتمان را صادر کنیم.

جنتی ادامه داد: در مقطعی مجبور بودیم هم بنزین وارد کنیم و هم از طریق پتروشیمی، بنزین تولید کنیم که این مسئله، خود موجب بروز بیماری ها و مشکلاتی شده بود، اما اکنون وضعیت به گونه ای است که تا سال آینده، می توانیم بنزین صادر کنیم.

او گفت: در حوزه ارتباطات، پهنای باند حدود ۷۰ برابر افزایش یافته و در کشور حدود ۵۷ هزار مگابایت برق تولید می کنیم که با توجه به وجود کارخانه های بزرگ، خاموشی در کشور احساس نشده است.

جنتی خاطرنشان کرد: البته کشور به لحاظ بیکاری با مشکلاتی روبروست و اگر دولت بخواهد نرخ ۱۱ درصدی بیکاری را ثابت نگه دارد، باید در سال ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار شغل ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش، با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، یکی از نعمت های استان گیلان را انسجام و تلاش گسترده مسئولان آن دانست.

در پنجمین روز هفته دولت، طرح گازرسانی همزمان به ۲۰۰ روستای استان گیلان با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در کوچصفهان از توابع شهرستان رشت بهره برداری شد.

برای اجرای این طرح ها، یک هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

لنگرود با ۲۸ روستا، لاهیجان ۲۵ روستا، سیاهکل ۲۴ روستا، فومن ۱۸ روستا و رشت ۱۶ روستا به ترتیب شهرستان هایی هستند که بیشترین تعداد طرح های افتتاحی گازرسانی را در هفته دولت امسال دارند.

شاخص گاز رسانی روستایی در گیلان از ۶۷ درصد در ابتدای دولت یازدهم، به ۹۲ درصد رسیده است. از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ ، به ۴۳۲ روستای گیلان گازرسانی شده بود این درحالیست که در سه سال دولت یازدهم، به ۷۲۵ روستا گازرسانی شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با استقبال استاندار گیلان وارد فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت شد.

او در بدو ورود به گیلان، با حضور در گلزار شهدای لولمان از توابع شهرستان رشت به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

سخنرانی در جلسه شورای اداری، دیدار با نماینده ولی فقیه در گیلان، بازدید از کتابخانه و تالار مرکزی رشت، دیدار با اصحاب رسانه، فرهنگ و هنر، سخنرانی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر از برنامه های سفر دو روزه علی جنتی به گیلان است.