شهردار رشت در نشست خبری:
بزرگ‌ترین محدوده ترددی پیاده‌مدار به طول ۸ کیلومتر در رشت ساخته می‌شود

رشت رویایی- شهردار رشت در نشست خبری از ساخت بزرگ‌ترین محدوده ترددی پیاده‌مدار به طول ۸ کیلومتر در رشت خبر داد.

به گزارش واحد خبر و رسانه روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری رشت، شهردار رشت در اولین نشست خود با اصحاب رسانه در سال ۹۵، به تشریح پروژه‌های مجموعه‌ی شهرداری رشت و افتتاح پروژه‌های تکمیل شده پرداخت.

ثابت‌قدم - نشست خبری شهردار رشت

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم ضمن تبریک سال نو اظهار امیدواری کرد سال ۹۵ نیز در کنار اصحاب رسانه و به پشتوانه‌ی آن‌ها برای شهروندان رشت به خوب و خوشی سپری شود و مجموعه شهرداری نیز مثمر ثمر باشد.

وی با توجه به قرار داشتن در آستانه‌ی سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و روز جمهوری اسلامی، این روزها را از لحاظ انقلابی و مذهبی واجد ارزش‌های بسیار خواند و گفت ان‌شاءالله بتوانیم این ارزش‌ها را پاس بداریم و در تک‌تک رفتارهای فردی و مسئولانه‌ی خود در حوزه‌های مختلف متأثر از آن‌ها باشیم.

شهردار رشت فرارسیدن سال نو، انعکاس برنامه‌های مجموعه شهرداری رشت و شفاف‌سازی موضوعات مدنظر شهروندان و رسانه‌ها را بهانه‌ای برای برگزاری این نشست با اصحاب رسانه خواند.

دکتر ثابت‌قدم از زحمات همکاران خود در حوزه‌ی مدیریت شهری و مردم رشت در سال ۹۴ تشکر کرد و گفت: برنامه‌های یک شهر نباید آن‌چنان دست‌خوش تغییر حوادث جانبی از نیروی انسانی، مدیریت یا هرگونه موضوع دیگری باشد. برنامه‌ی یک شهر برنامه‌ای است که علم، عقل و تجربه معلوم می‌کند و تحت تأثیر افراد و سلایق آن‌ها دچار تغییرات چندانی نشود. خوشبختانه امروزه در شهر رشت به صورت مستدل شاهد همین شرایط هستیم که نتیجه همکاری عزیزان در حوزه‌ی مدیریت شهری، شورای محترم شهر و همکاران محترم ما در حوزه‌های مختلف شهرداری رشت است.

شهردار رشت با اشاره به زحمات همکارانش که منتج به از بین رفتن بسیاری از قواعد بازی‌های اداری شده، اظهار امیدواری کرد: این زحمات با همان جدیت در سال ۹۵ نیز ادامه داشته باشد تا از این طریق خدمت‌رسانی به شهروندان عزیز به نحو احسنت صورت گیرد، چرا که هدف مردم هستند و در راستای رسیدن به هر خروجی مثبتی برای شهر و شهروندان نباید فروگذار بود.

دکتر ثابت‌قدم اضافه کرد: مردم نیز به حاصل کار توجه می‌کنند و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند امور با شعار پیش نمی‌روند.

مدیریت غیرمتمرکز تنها راه توسعه شهرهاست
شهردار رشت مدیریت غیرمتمرکز را تنها راه توسعه شهرها خواند و گفت ما در ابتدای این دوره از نوع مدیریت هستیم. او مسئولیت‌پذیری بیشتر سازمان‌ها و شهردارهای مناطق و مهم‌تر از آن حضور مؤثر مردم در فرآیند مشارکت را از مزایای مدیریت غیرمتمرکز خواند.

دکتر ثابت‌قدم تصریح کرد: زمانی که مردم خود عملاً در بستر مشارکت قرار گیرند، دستوری برای آن‌ها برنامه‌ریزی نشود، نگاه صرفاً دولتی نباشد و برخوردهای باید و نبایدی حذف شود پذیرای همه‌ی حرف‌های برگرفته از عقلانیت خواهند بود و آن عقلانیت در حوزه‌ی مدیریت شهری به شکل برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدتی رشد خواهد داشت که تدوین شده است. بر همین مبنا در سال ۹۴ طرح‌هایی وجود داشت که قاعدتاً باید به بهره‌برداری می‌رسید که بخشی از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده و بخشی دیگر نیز به واسطه‌ی پاره‌ای از قیدهای زمانی که نیازمند در نظر گرفتن رفاه شهروندان بود به ابتدای سال جاری موکول شد که پروژه پیاده‌راه بافت مرکزی شهر یکی از آن‌ها است.

او کیفی‌سازی زیرساخت‌های این قسمت از شهر مانند فیبر نوری، تأسیسات آب و فاضلاب و تأسیسات مکانیکی برقی که مانع هزینه‌کرد و کنده‌کاری‌های مجدد خواهد شد را فارغ از این که اصلاً قرار نبود مجموعه شهرداری به حوزه زیرساخت‌ها ورود کند، از دیگر علل تأخیر افتتاح این پروژه خواند.

بزرگ‌ترین محدوده ترددی پیاده‌مدار در رشت ساخته می‌شود
دکتر ثابت‌قدم تشریح کرد: یازدهم فروردین هم‌زمان با افتتاح این پروژه، کار عملیات اجرایی نقطه‌های ابتدایی و انتهایی بزرگ‌ترین محدوده ترددی پیاده‌مدار با نگاه توسعه انسان‌محور مبتنی بر سلامت با طول بالغ بر ۸ کیلومتر در محدوده سند بازآفرینی شهری رشت آغاز خواهد شد. نقطه‌ی ابتدایی موضوع بازآفرینی شهری رشت با لحاظ تمام تعلقات بومی، هویتی و فرهنگی از محدوده شرق رشت قدیم، محدوده میدان زرجوب و رودخانه‌ی کنار دست آن به سمت محدوده بقعه متبرکه خواهر امام رضا (ع) و به سمت محله ساغریسازان خواهد بود که توسعه‌ی آن به سمت محدوده‌ی غربی شهر از معابر قدیمی ادامه داشته و طی توسعه چهارساله به سمت نقاط دیگر شهر امتداد پیدا خواهد کرد و از سمت غربی به محدوده دریاچه عینک اتصال خواهد داشت و از مسیر چمارسرا به عنوان یکی از محلات قدیمی اتصال به سمت غرب را خواهیم داشت.

او افزود: هم‌زمان با افتتاح این پروژه با حضور آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد بازآفرینی کشور، و دیگر مسئولین، از دو سوی دیگر نیز پروژه آغاز خواهد شد تا ان شاء الله بتوانیم در موعد زمانی مقرر آن قسمت از طرح را نیز به بهره‌برداری برسانیم.

۸۹ پروژه در سال پرکار شهرداری رشت
شهردار رشت به پروژه‌های در دست اقدام اشاره کرد و گفت: در بخش عمران و زیر عمران و زیرساخت‌ها و آب‌های سطحی، ۲۵ پروژه داریم. در بهسازی و روکش آسفالت یک پروژه و در بحث عمران و سلامت ۱۱ پروژه پیش‌بینی شده است.

راه‌اندازی دوربین‌هایی برای ثبت تخلف و نظارت تصویری، اجرای پروژه فیبر نوری و نصب دکل‌های BTS، سه پروژه بخش حمل و نقل عمومی و هوشمندسازی هستند.

شهردار همچنین گفت: احداث پارک آموزش‌های شهروندی، احداث خیابان انساندوست، احداث خیابان امام علی، تعریض سرچشمه، تعریض خیابان شهدا، احداث خیابان حاشیه زرجوب به تختی، احداث کمربندی ۱۴ کیلومترشمال شهر، احداث خیابان سرگل (۲ ساله)، احداث کمربندی گیل به سمت جاده فومن (۴ ساله)، احداث پایانه شمال شهر و احداث پایانه شرق شهر از جمله پروژه‌های حمل و نقل و عمران هستند.

به گفته ثابت‌قدم، در بخش فضای سبز، ۵ پروژه، در بخش ۱۴ پروژه، در بخش عمران و ایمنی بحران ۶ پروژه و در بخش عمران و خدمات شهری ۲ پروژه، در بخش عمران فرهنگی ۳ پروژه، در بخش عمران و اجتماعی ۳ پروژه و در بخش عمران و اداری ‌۵ پروژه و مجموعاً ۸۹ پروژه در سال جاری اجرا، و یا اجرای آن آغاز می‌شود.

در ادامه جلسه، شهردار رشت پاسخگوی سؤال خبرنگاران حاضر شد و گفت: وقتی که نقد سازنده انجام می‌شود چون فاصله بین جستجوی مشکل تا رسیدن به مشکل کمتر می‌شود، کار می‌تواند زودتر به مرحله اجرا برسد.

دکتر ثابت‌قدم در پاسخ به سوالی درباره جمع‌آوری متکدیان از سطح شهر گفت: موضوع جمع‌آوری متکدیان در میان عناوینی که عرض کردم بود. کلاً در مباحث اجتماعی و مقوله‌های سلامت و فرهنگی حوزه‌ای را در شهرداری تعریف کردیم. در بحث مربوط به جلوگیری از انواع مباحث پیشگیرانه و تخلفات شهری ابتدا باید ساختار آن شکل بگیرد. امکان دارد ساختارها پرهزینه باشند که ممکن است به بحث ثبات نیز مربوط باشد.

نشست خبری شهردار رشت

از تغییرات مدیریتی‌ام دفاع می‌کنم
او در ادامه گفت: شهروندان باید بدانند این‌که مناطق شهرداری یا سازمان‌هایی از شهرداری که محصولی را گران به مردم ارائه بدهد یا محصولی پرهزینه را با کیفیت کم ارائه دهد و از طرف دیگر مسئولی محصول کم‌هزینه ولی بی‌کیفیت را ارائه دهد، جایی در مدیریت امروزه ندارد. ساختارها – چه ساختارهای تشکیلاتی ما و چه نیروهای انسانی ما در این ساختار- باید بهره‌ورانه و کمک کننده باشند. محصول باید ارائه بشود، فرآیند رسیدن به محصول مهم است اما این هم به شدت مهم است که محصول با وقفه‌ی حداقلی، با هزینه‌ی معقول تأمین بشود. فرآیند ما بر مبنای شایسته‌گذاری، جوان‌گرایی، چابک‌سازی و استفاده از بانوان است و در بستر دانشگاهی و تحصیل‌کرده بهتر اتفاق خواهد افتاد.

شهردار گفت در تغییرات، ارتباط موضوعی نوع تحصیل، میزان کارایی، جوان‌گرایی و چابک‌سازی نقش مهمی داشته و موضوع از نظر بنده فرد به فرد کاملاً قابل دفاع است. این شرایط، جزئی از شرایط ورود و شرایط لازم است، قطعاً خیلی‌ها ممکن است ایراد داشته باشند، اما این دیگر شرایط در حین کار و کسب تجربه بیشتر به دست خواهد آمد. بنابراین بنده از تمام تغییراتی که انجام دادم صد در صد دفاع می‌کنم چون به محصول و بازی برد-برد شهروندان فکر می‌کنم، قطعاً افرادی که بخواهند کار کنند باید بدون رابطه، بدون اعمال هرگونه فشار نصب بشوند و نباید تابع شرایط محیطی قرار بگیرند یا ترسی نداشته باشند که فشارها قرار است کار آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد. بنابراین حداقل تا زمانی که بنده حضور دارم قطعاً نخواهم گذاشت که فشارها اعمال بشود. بنده حضور دو روزه با کیفیت را به حضور ده ساله بی‌کیفیت ترجیح می‌دهم.

دکتر ثابت قدم در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره برخورد حقوقی با کسانی که «شارلاتانیسم رسانه‌ای» گفت: اقدام حقوقی لازم هم انجام شده و ان شاالله با صبر و سکوت، با شفاف‌سازی‌هایی که در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود، این مسیر ادامه خواهد داشت، بدون آنکه حاشیه‌سازی کنیم و حاشیه‌سازی تبدیل به یک دغدغه‌ی عمومی برای مردم بشود و به تبع آن دغدغه‌ی عمومی دلیلی برای عدم خدمت رسانی به مردم و عدم استقلال مدیریت شهری شود که به نگاه مردم‌سالارانه علاقه دارد.

شدیداً به پرداخت پاداش قائل هستم
شهردار رشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتشار لیست پاداش پایان سال مدیران شهرداری و کاهش میزان آن نسبت به سال ۹۳ گفت: پاداشی پرداخت نشده، اما بنده شدیداً به پرداخت پاداش قائل هستم و اعتقاد به این دارم که بر اساس کارایی باید این پرداخت‌ها رخ بدهد. ممکن است در لیست‌ها اشکالات کمتر شده باشد ولی هنوز خالی از اشکال نباشد. ضمن اینکه در مدیریت شهری پرداخت این پاداش‌ها عرف است.

او در ادامه گفت: باید این پاداش‌ها متناسب با عملکرد و کارایی مدیران باشد. این کار باید به صورت قانونی و شفاف بدون ترس با یک ساماندهی مؤثر بر مبنای کیفیت و کنترل عملکرد درست انجام شود و قطعاً این مسیر ادامه پیدا کند.

فاطمه شیرزاد - ثابت‌قدم - موسوی روزان - نشست خبری شهردار رشت

موسوی روزان: پیاده‌راه فرهنگی، یادگار دوره مدیریت ثابت‌قدم است
موسوی روزان، عضو شورای شهر رشت در ادامه نشست خبری شهردار با تبریک روز جمهوری اسلامی و ولادت حضرت فاطمه (س) گفت: آقای ثابت‌قدم یک سال عمر شهرداری خود را پشت سر گذاشته‌اند و از اولین یادگاری‌های دوره مدیریت ایشان پیاده راه فرهنگی میدان مرکزی شهر و میدان شهدای ذهاب است. اعضای شورای اسلامی شهر رشت که مصوبه پیاده راه فرهنگی شهر را تصویب کردند و اکثراً نظر موافق داشتند.

روزان با اشاره به طول عمر کوتاه مدیریت شهری در رشت گفت: در ۱۷ سال گذشته که شورای اسلامی شهر رشت فعال بوده، رشت ۲۴ شهردار را به خود دیده، یعنی متوسط عمر مدیریت شهری در رشت کمتر از ک سال است، در حالی که در این مدت، اصفهان و قزوین تنها سه شهردار داشته‌اند. این نشان می‌دهد که باید توجه ویژه‌ای به ثبات مدیریت شهری شود.

همچنین فاطمه شیرزاد، دیگر عضو شورا نیز ضمن تبریک سال نو به اصحاب رسانه گفت: با توجه به اینکه در آستانه ولادت حضرت فاطمه (س) و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی قرار داریم، این روزهای عزیز را از طرف خودم و همه همکارانم به شما تبریک عرض می‌کنم.

فاطمه شیرزاد - نشست خبری شهردار رشت

فاطمه شیرزاد: اقدامات خوبی از سوی شهردار با حمایت شورای اسلامی شهر انجام شده است
شیرزاد همچنین با تشکر از اصحاب رسانه که انتقاداتی به شورای اسلامی شهر و حوزه مدیریت شهری داشتند گفت: آقای شهردار به عنوان یک شهردار فنی و متخصص که مورد قبول ماست، ما به او رأی دادیم و علی‌رغم فشارهایی که بر شورای اسلامی وارد می‌شد، از او حمایت کردیم.

او تاکید کرد: در حوزه فرهنگی، عمرانی و همچنین سلامت از سوی شهردار با حمایت شورای اسلامی شهر در دوره چهارم اقدامات خوبی صورت گرفته است و نتیجه تنش‌ها و چالش‌های شورا و شهرداری بازتاب خوبی چون پیاده‌راه فرهنگی و طرح بازفرینی شهر رشت داشته و باعث شده این پروژه بزرگ با سرعت بیشتری اجرا شود.

عکس: سعید ابراهیم‌خانی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz