بزرگ‌ترین عروسک عمو نوروز جهان در بندرانزلی

بزرگ‌ترین عروسک عمو نوروز جهان

رشت رویایی- طی مراسمی از بزرگ‌ترین عروسک متحرک عمو نوروز جهان در بندرانزلی رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، بزرگ‌ترین عروسک متحرک عمو نوروز جهان پنجشنبه شب پس از رونمایی، از محل دانشگاه سماء واقع در خیابان مطهری تا محوطه حافظیه شهرداری انزلی، در میان مردم و گردشگران نوروزی این شهر به حرکت درآمد.

شهردار انزلی در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه این عروسک به دست توانمند هنرمندان انزلی ساخته شده، اظهار کرد: این عروسک به وزن حدود ۱۷ کیلو و طول پنج متر بوده و درمدت کمتر از یک ماه، در بندرانزلی ساخته شده است.

رضا پورشعبان با اشاره به اینکه بزرگداشت نوروز در ۹ کشور آسیای میانه و شبه قاره هند برگزار می‌شود، افزود: این عروسک را می‌توان بزرگ‌ترین عمو نوروز متحرک انزلیچی در جهان نامید که در هیچ کدام از کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، ساخته نشده است.

وی ادامه داد: شهرداری انزلی حمایت مالی ساخت این نماد نوروزی را برعهده گرفته و برای ساخت آن حدود یکصد میلیون ریال هزینه شده است.

بزرگ‌ترین عروسک عمو نوروز جهان

مهندس طراح و سازنده این عروسک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تنها کارگاه ساخت عروسک‌های غول‌پیکر در خاورمیانه در شهر آبادان وجود دارد و این عروسک در کارگاه کوچکی در بندرانزلی ساخته شده است.

علیرضا شکورپور بابیان اینکه تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور فرانسه گذرانده، افزود: تکنیک ساخت این عروسک از یک کمپانی فرانسوی است که توسط خودم به ایران آورده شده و اگر عروسک غول پیکر دیگری در کشور ساخته شده باشد، مواد اولیه آن از یونلیت است.

وی با اشاره به ساخت دو عروسک غول‌پیکر در سال‌های گذشته برای منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: سبک بودن، انعطاف پذیری زیاد و قابلیت حمل آن به هر نقطه به دلیل جدا شدن همه اتصالات این عروسک غول پیکر، از مزیت‌های منحصربه‌فرد این عروسک است.

شکورپور با اشاره به اینکه در ساخت این عروسک از بطری‌های نوشابه و مواد ضایعاتی استفاده شده است، ادامه داد: با ارائه پیشنهاد ساخت این عروسک به شهرداری انزلی و با استقبال و حمایت شهردار از اجرای این پروژه، موفق به ساخت این عروسک شدیم.

بزرگ‌ترین عروسک عمو نوروز جهان

پیشینه باستانی نوروز و تأکید این جشن بر نوع دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث شد تا سازمان ملل به خاطر بزرگداشت آن توسط بیش از ۳۰۰ میلیون نفر، در بیش از ۱۱ کشور جهان طی قطعنامه‌ای در دهم ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی، نوروز را به رسمیت بشناسد.

عمو نوروز یکی از نمادهای باستانی نوروز است که می‌گفتند در شب عید نوروز برای بچه‌ها هدیه آورده و به همراه حاجی فیروز سفر می‌کرد.

کلاه نمدی، زلف و ریش حنا بسته، کمرچین قدک آبی، شال خلیل خانی، شلوار قصب و گیوه تخت نازک، از ویژگی‌های عمو نوروز بود.

بزرگ‌ترین عروسک عمو نوروز جهان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz