رشت رویایی- سیاره‌ای که شبیه یک توپ بزرگ سنگی است؛ دانشمندان یک سیاره جامد سنگی جدید را کشف کرده‌اند که اندازه آن، در حدود نیمی از اندازه نپتون بوده و از سنگ خالص تشکیل شده است.

BD + ۲۰۵۹۴b نام دارد و از سیارات سنگی شناخته شده دیگر بزرگ‌تر است. BD + ۲۰۵۹۴b حدوداً به اندازه نیمی از قطر نپتون بوده و صد در صد سنگی است.

نستور اسپینوزا، متخصص فیزیک نجومی در دانشگاه اسقفی کاتولیک شیلی در سانتیاگو و همکارانش طی گزارشی اعلام کردند: BD + ۲۰۵۹۴b حدود ۵۰۰ سال نوری از زمین فاصله داشته و در صورت فلکی برج حمل قرار دارد. جرم این سیاره در حدود ۱۶ برابر جرم زمین و عرض آن فقط کمی بیش از دو برابر عرض زمین و چگالی آن حدود ۸ گرم در هر سانتی‌متر مکعب است. در مقایسه، چگالی زمین ۵. ۵ گرم در هر سانتی‌متر مکعب است. این سیاره صخره‌ای جدید در سال ۲۰۱۵ با تلسکوپ فضایی کپلر کشف شد.

سیاره BD + ۲۰۵۹۴b با سیاره ‌ Kepler ۱۰c که نوعی سیاره سنگی بوده، سیاره زمین‌سان هم نامیده می‌شود و برخلاف سیارات گازی شباهت ساختاری نسبتاً زیادی با کره زمین دارد، قابل مقایسه است.

وجود سیاره ‌ Kepler ۱۰c در سال ۲۰۱۴ اثبات شد. این سیاره غول‌پیکر که به مگا زمین معروف است، در فاصله ۵۶۸ سال نوری از زمین و در صورت فلکی اژدها قرار دارد.

در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که جرم این سیاره حدوداً ۱۷ برابر زمین است اما اندازه‌گیری‌های اخیر نشان می‌دهد، با اینکه ‌ Kepler ۱۰c به مگازمین و سنگی بودن معروف است جرم آن تنها ۱۴ برابر جرم زمین است و این بدان معنی است که این سیاره احتمالاً با پوسته‌ای از گاز یا آب پوشیده شده است.