رشت رویایی- رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جلسه پدافند غیرعامل گفت: بزرگ‌ترین تهدید کننده سلامت انسان در سال‌های آتی بیماری‌های غیرواگیر است. تغییر در سبک زندگی و ذائقه مردم در این خصوص حائز اهمیت می‌باشد.

[su_frame align=”center”]شاهرخ یوسف‌زاده چابک[/su_frame]

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی (وبدا)؛ دکتر یوسف‌زاده در ابن جلسه با قدردانی از پیگیری‌های مدیرکل پدافند غیرعامل در استانداری از پدافند غیرعامل به عنوان وظیفه، رسالت و مأموریت دانشگاه علوم پزشکی گیلان یاد کرد و افزود: دانشگاه موظف است طبق این تقسیم‌بندی‌ها پیش برود.

رییس دانشگاه یادآور شد: در این مدت ما نقشه راه و برنامه راهبردی را طراحی کردیم و زمانی که به اجرا درآید مردم عزیز از ثمرات آن بهره خواهند برد.

او در ادامه پراکندگی بیمارستان ها در شهر رشت را به عنوان چالش و مشکل اصلی دانشگاه خواند و گفت: ما بیمارستان‌هایی داریم که در واقع کار یک بیمارستان را انجام می‌دهند. ما اگر یک بیمارستان جامع داشته باشیم همه این بیمارستان‌ها را پوشش می‌دهد. در راستای برنامه راهبردی ما نیاز به یک مگاهاسپیتال ۱۰۰۰ تختخوابی در سایت لاکان و یک بیمارستان جامع در سطح شهر برای دسترسی آسان مردم داریم. سیاست آتی دانشگاه در جهت تجمیع این بیمارستان‌ها است. با تجمیع این بیمارستان‌ها مدیریت پس‌آب‌ها و زباله‌های بیمارستانی نیز آسان‌تر خواهد بود.
او در ادامه از طرح «جامع درمانی استان» بر اساس نیازهای آموزشی، پژوهشی و درمانی خبر داد و گفت: در حال حاضر وضعیت تخت‌های استان ۱.۳ به ازای ۱۰۰۰ نفر است در حالی که شاخص کشوری ۱.۵ به ۱۰۰۰ نفر می باشد و ما از شاخص کشوری پایین تر هستیم.

دکتر یوسف‌زاده با اشاره به «سند ملی بیماری‌های غیرواگیر» گفت: بر اساس این سند باید تا سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش ۲۵% از خطر مرگ زود‌رس ناشی از بیماریهای غیرواگیر،کاهش ۲۰% میزان تحرک بدنی ناکافی، کاهش ۱۰%مصرف الکل،کاهش ۳۰ % میزان نمک سدیم، ۳۰% شیوع استعمال دخانیات ،۲۵% شیوع فشار خون ، جلوگیری از افزایش بیشتر چاقی و دیابت در جمعیت، دسترسی ۱۰۰% جمعیت به داروها و فناوری های مناسب و ضروری در بیماری های غیر واگیر، دسترسی ۷۰ درصدی به دارو و مشاوره لازم برای پیشگیری از بیماری های قلبی و حملات عروقی مغز و میزان صفر اسیدهای چرب ترانس در روغن های خوراکی و محصولات غذایی باشیم.

او گفت: بزرگ‌ترین تهدید کننده سلامت در سال‌های آتی به دلیل تغییر سبک زندگی و ذائقه مردم، بیماری‌های غیرواگیر می‌باشد که منشا عمده آن استفاده از مواد غذایی نامناسب است و در این خصوص سند راهبردی دانشگاه بر اساس سند بالادستی ۱۴۰۴ و اسناد وزارت بهداشت و درمان و توصیه‌های مقام معظم رهبری در مقوله سلامت لحاظ و تنظیم شده است و کمیته بیماری‌های غیرواگیر استان با مشارکت معاونت بهداشتی دانشگاه و معاونت درمان به زودی در تمام این حوزه‌ها ورود می‌کند .

دکتر یوسف‌زاده ادامه داد: بیماری های غیر واگیر تا سال ۲۰۲۰ ،۷۶ درصد مرگ ها را به خود اختصاص می دهد. خوشبختانه کاری ارزشمند تحت عنوان سندرومیک بیماری های واگیر برای اولین بار در کشور توسط معاونت بهداشتی انجام گرفته که در آن علایم بالینی ۱۸۰ بیماری واگیر بررسی و تبیین شده و در اختیار حوزه های بهداشتی قرار گرفته است . به محض این که موردی از این بیماری ها تظاهر پیدا کند بلافاصله بوسیله معاونت بهداشتی( سیستم هشدار دهنده ) گزارش می شود.

او با تاکید بر مساله محیط زیست خاطرنشان کرد: متولی محیط زیست اداره محیط زیست استان نیست ، هر سازمانی بایستی در راس برنامه های راهبردی خود به آن توجه کند زیرا میراث محیط زیست میلیون ها سال پیش است و رسالت یکایک ما این است که در حفظ و نگهداری از این میراث ارزشمند کوشا باشیم. زباله های عفونی انباشته شده در سراوان و پس آب بیمارستانی و پراکندگی بیمارستان‌ها و تدابیر اندیشیده نشده معضل هستند. هر روز که بگذرد و ما از این مساله غافل باشیم و بر آلودگی بیافزاییم تهدید و کم لطفی نسبت به وضعیت موجود و به آیندگان خواهد بود. و با توجه به کمبود منابع و مسایل شاید نتوانیم آنچنان که باید و شاید در این حوزه ها با توانمندیها ورود کنیم و نیاز به کمک استان داریم. این آمادگی را داریم و جزء مهمترین اهداف ماست و پیشنهاد از جانب ماست که در کوتاه مدت و در بهترین شرایط با گرفتن مشاور بتوانیم بیمارستانهای پور سینا و رازی را مدیریت کنیم.

رییس دانشگاه گفت: وقتی یک چیز ارزش می‌شود باید به آن پایبند باشیم، ما شعار نمی‌دهیم. محیط زیست به تنهایی نمی‌تواند پاسدار ارزش‌ها باشد همه ما باید در این زمینه به محیط زیست کمک کنیم در کارگروه سلامت و امنیت غذایی موارد بسیار مهمی مورد بحث و تایید قرار گرفت که تضمین کننده مسیر آینده است. در این خصوص طرح پیوست سلامت در کنار طرح پیوست محیط زیست قرار خواهد گرفت. کارهای عملیاتی آن در برنامه راهبردی نیز آمده است .

او تصویب شورای راهبردی ترومای استان به عنوان نقطه قوت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و استان برشمرد و ادامه داد: برای اولین در سطح کشور طرح تروما در گیلان استقرار خواهد یافت. تروما تنها بیماری است که وزارت بهداشت به تنهایی در آن دخیل نیست بلکه در مقوله پیشگیری سازمان هایی مانند امداد،مخابرات، هلال احمر ،پلیس، در حوزه بیمارستانی و پیش بیمارستانی بهداشت ودرمان ، در حوزه بازتوانی بهزیستی و کمیته امداد مشارکت دارند. براساس این طرح با توجه به این که بسیاری سازمان ها در آن مشارکت دارند پیشنهاد شد که دولت مستقیما مدیریت را به عهده بگیرد و برای اولین بار با مدیریت سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان گیلان به صورت پایلوت به اجرا درخواهد آمد،کارگروه سلامت و امنیت قضایی نیز بر این مورد صحه گذاشت و اکنون شورای راهبردی تروما به ریاست استاندار، دبیری سازمان برنامه ریزی کشور و مدیریت اجرایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال شکل گیری است . در این طرح تشکیل سیستم اطلاعاتی تروما و راه اندازی بانک اطلاعاتی تروما است.

او در پایان یادآور شد: آن چه در بحث پدافند غیر عامل مطرح است در راستای رسالت دانشگاه و برنامه‌ریزی راهبردی است .

گفتنی است درجلسه پدافند غیر عامل که با حضور مسوولان دانشگاه و استان برگزار شد، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری با تاکید بر برنامه ریزی و تبیین موضوعات، زمینه های مرتبط در خصوص همکاری مشترک با دانشگاه علوم پزشکی گیلان را برشمرد . همچنین در این جلسه مقرر گردید که تهدیدات پس آب و آلودگی های بیمارستانی موضوع اصلی جلسه آتی با استاندار گیلان باشد.