بزرگ‌ترین آکواریوم جهان

آکواریوم جورجیا

رشت‌رویایی- آکواریوم جورجیا (Georgia Aquarium) از جاذبه‌های توریستی کشور آمریکا به حساب می‌آید. این آکواریوم به همراه ۳۰ میلیون لیتر آب تازه دریا در رده بزرگترین آکواریوم جهان قرار گرفته و در مرکز شهر آتلانتا قرار دارد. آکواریوم جورجیا به دلیل دنیای شگفت انگیز جانوران آبزی به یکی از معروفترین مراکز جهان تبدیل شده است. در ماه می ۲۰۰۷ پنج میلیون نفر از این آکواریوم بازدید کردند. آکواریوم جورجیا حیوانات نادری را که تنها در چند آکواریوم جهان وجود دارند به نمایش می‌گذارد.

این آکواریوم از پنج گالری تشکیل شده است که نام آن‌ها گالری جورجیا، گالری رودخانه، گالری آب‌های سرد، گالری اقیانوس و گالری استوایی می‌باشد. یکی از جاذبه‌های این آکواریوم تونل ۳۰ متری گالری اقیانوس است. چه زیبا و دل‌انگیز است وقتی از درون تونلی عبور می‌کنیم که از هر طرف آبی بیکران اقیانوس را با انواع ماهی‌های رنگارنگش مشاهده می‌نماییم.

آکواریوم جورجیا

آکواریوم جورجیا بین صد تا صد و بیست هزار ماهی و جانوران دیگر دریایی را در خود جای داده است که از ششصد گونه گوناگون تشکیل شده‌اند. این ماهی‌ها از کشورهایی همچون تایوان به آمریکا منتقل شده‌اند. کوسه‌های آن که از ابتدای افتتاح در آکواریوم بودند نخستین بار است که در یک آکواریوم خارج از آسیا نگهداری می‌شوند. این کوسه‌ها در فضایی به گنجایش ۲۳/۵ میلیون لیتر آب قرار دارند و در معرض دید مستقیم بازدیدکنندگان می‌باشند.

جانوران زیبای دریایی و اقیانوسی این آکواریوم در پنج گالری مختلف به نمایش درمی‌آیند که هر گالری مختص یک نوع محیط زیست می‌باشد. گالری اقیانوسی، گالری استوایی، گالری آب سرد، گالری رودخانه‌ای و گالری جورجیا. کودکان، علاقه‌مندان درجه اول دنیای زیر آب هستند.

آکواریوم جورجیا آکواریوم جورجیا

وقتی آنها پا به محیط آکواریوم جورجیا می‌گذارند در اولین قدم در گالری جورجیا سرزمین رویایی با انواری اشعه مانند می‌بینند که کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌ها درون آن شناور هستند و لاک‌پشت‌های دریایی در میان صخره‌های مرجانی به این سو و آن سو می‌روند. گالری دوم، یک رودخانه به تمام معناست و مردم می‌توانند ماهی‌های رودخانه‌ای آمریکای شمالی را به وضوح در آن ببینند. پیراناها، ماهی‌های الکتریسیته و دیگر موجودات زیبای حیات‌وحش آب‌های تازه هر یک به گونه‌ای خودنمایی می‌کنند. بخش سوم گالری آب سرد است. نمایشگاهی از ماهی‌ها و پستانداران قطبی که گویی در محیط واقعی زندگی خود زندگی آرامی را پشت سر می‌گذارند. نهنگ‌های بلوگا هم در همین گالری دیده می‌شوند. شیرهای دریایی کالیفرنیا، خرچنگ‌های عنکبوتی ژاپنی و پنگوئن‌های پاسیاه آفریقای جنوبی چه زیبا هنرنمایی می‌کنند.

چهارمین و تاثیرگذارترین بخش مسافر اقیانوس نام دارد. وسعتی پرعظمت از آب نیلگون و بیش از صد هزار ماهی و در کنار آنها کوسه‌هایی که بر دل‌ها ترس می‌اندازد. تونل زیر آبی سی‌متری دومین بخش پرطرفدار آکواریوم است. در این تونل گاه انسان خود را یک موجود به واقع دریایی و بخشی از اقیانوس احساس می‌کند و سرانجام قسمت آخر که شاید محبوب‌ترین بخش برای کودکان باشد، قسمت آکواریوم‌های روباز آن است. در این قسمت بازدیدکنندگان می‌توانند با دست یا انگشت خود ماهی‌های مختلف و البته بی‌خطر را لمس کنند.

آکواریوم جورجیا آکواریوم جورجیا

وقتی بازدیدکننده به یک ماهی خاص دست می‌زند متنی پر از حباب بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شود که تمام خصوصیات و شرایط زندگی آن‌گونه خاص را به نمایش درمی‌آورد. از اقدامات مهم آکواریوم جورجیا نجات و نگهداری از گونه‌های در خطر و در حال انقراض است و این موسسه در تلاش می‌باشد که با استفاده از آموزش‌ها و تحقیقات لازم جلوی انقراض این جانواران دریایی کمیاب را بگیرد. آکواریوم جورجیا در زمان افتتاح بزرگ‌ترین آکواریوم دنیا محسوب می‌شد ولی امروزه این رکورد مورد تهدید قرار گرفته است.

آکواریوم جورجیا آکواریوم جورجیا آکواریوم جورجیا

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz