برگزاری جشنواره خرمن در در روستای دهنه‌ سرشیجان خمام

[su_frame align=”center”]چشنواره خرمن[/su_frame]

رشت رویایی- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت از برگزاری جشنواره خرمن در روستای هدف گردشگری دهنه سر شیجان بخش خمام در روز سه شنبه با اجرای برنامه های آیینی و محلی خبر داد.

حسین میرزایی ولدی از برگزاری آیین بومی و محلی جشن خرمن در روستای دهنه سر شیجان خمام با همکاری بخشداری خمام، صندوق کارآفرینی امید، شورای اسلامی و دهیاری خبر داد و گفت: آیین‌های سنتی هر قوم، عناصر منحصر به فردی است که شناخت این سنت‌ها و کاربرد آنها در حوزه گردشگری می‌تواند در پیشبرد اهداف این صنعت و توسعه پایدار با رابطه بهتر دست اندرکاران این حوزه در تمامی سطوح بی‌انجامد.

او با بیان اینکه باید با برگزاری جشنواره‌ها و نکوداشت‌های فرهنگی بعنوان ابزاری جهت بازآفرینی آیین‌ها و سنت‌های گذشتگان بهره گرفت، اضافه کرد: جشنواره‌های فرهنگی و بومی و محلی بستری مؤثر جهت تبادل فرهنگی بین نسل‌ها  و توسعه گردشگری است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت گفت: جشن خرمن یکی از باورداشت‌های قدیمی است که نیازمند توجه، معرفی و زنده‌سازی است.

میرزایی جشن خرمن را یکی از جشن های باستانی گیلانیان نام برد و گفت: جشن خرمن در گذشته در پایان فصل زراعی و برداشت محصول بین کشاورزان برگزار می‌شد.

او با اذعان به اینکه این جشن آیینی نمادی از شکرگزاری، قدرشناسی، دوستی و همکاری مردم این سرزمین طبیعت است که در سال‌های اخیر در گاه شمار جشن‌های این استان قرار گرفته است، تصریح کرد: مهم‌ترین امر برجسته این جشن شکرگزاری از نعمت‌های خدا زیبایی زندگی و شادی در کار گروهی و دسته‌جمعی است.

میرزایی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشت به منظور آگاهی بیشتر جامعه از ارزش های فرهنگی و افزایش مشارکت مردمی در خلق ایده ها سعی بر برگزاری جشنواره های بومی و محلی دارد، گفت: میراث فرهنگی رشت در راستای رسالت کاری خود جشنواره خرمن را سه‌شنبه هفته جاری از ساعت ١٧ الی ٢٠ در اولین روستای هدف گردشگری دهنه سر شیجان در جهت جذب و ماندگاری گردشگر در روستاها برگزار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *