در گفت و گو با علی اکبر غنجی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر مطرح شد:
برکات رفع تحریم کشتیرانی برای ایران و گیلان

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن- هفته گذشته یک آگهی تبریک نظرم را به خودش جلب کرد. علی اکبر غنجی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر رفع تحریم کشتیرانی را به مسوولان استان تبریک گفت. غنجی یکی از فعال‌ترین مدیران بخش خصوصی در گیلان است که در حوزه کشتیرانی چهره‌ای ملی به حساب می‌آید. او یکی از فعالان خوشفکر اقتصادی است که در دوره تحریم ظالمانه ایران، با مشکلات دست و پنجه نرم کرد و کمتر سخنی به گلایه گشود. حالا هم رفع تحریم‌ها باعث شده تا تصمیم بگیرد از حصارش خارج شود. با علی اکبر غنجی درباره رفع تحریم‌ کشتیرانی و تاثیر آن بر حمل و نقل دریایی خزر گفت و گو کردم.

 بالاخره دعاهای شما نتیجه داد و کشتیرانی از تحریم در آمد‌؟
بله‌، کشتیرانی جمهوری اسلامی و گروهش هم چنین شرکت دریای خزر از تحریم در‌آمد‌.

شرکت کشتیرانی دریای خزر هم تحریم بود‌؟
بله‌، ما یکی از مواردی که داشتیم در این سال‌‌ها کشتیرانی دریای خزر از گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی تو لیست اُپَک لیست سازمان خزانه‌داری و شورای امنیت بود و در فضایی غیر‌‌منصفانه در حال رقابت بودیم‌، حساب‌های بانکی ما بلوکه بود‌.

این بدان معنی است که کشور‌های حاشیه خزر با ما همکاری نمی‌کردند‌؟
خیر‌، همکاری‌شان صرفاً محدود به‌ ورود و خروج کشتی‌ها‌ی ما بود، ولی مشکل ما این بود که هیچ‌گونه تبادلات ارزی انجام نمی‌شد و تمام محدودیت‌های مالی برای ما ما یا صاحبان کالاهایی که ریشه آنها خارج یا داخل ‌منطقه بود، همه را رعایت می‌کردند ‌‌و ما حتی تبادلات پولی خود را می‌بایست با واسطه  و به صورت غیر‌مستقیم به آنها می‌دادیم و اینها همه باعث ‌هزینه بیشتر می‌شد‌. کشتیرانی خزر در این مدت با وقار جلو رفت و به جای در جا زدن با همه ناملایمتی‌ها در جهت اهداف جمهوری اسلامی‌، نظام و دولت‌ مبارزه کرد‌. کشتی‌های ما در لیست تحریم بود‌، حساب‌های بانکی ما همه بسته شده بود و حتی حق ماموریت ارزی پرسنل خودمان را از طریق بانک نمی‌توانستیم پرداخت کنیم و همه‌ی این‌ها با ریاضت‌ها و زحمت‌های بچه‌ها و مدیر‌های شرکت صورت گرفته و خصوصاً در  مقابل کشتیرانی دریای خزر‌ کشور‌هایی بودند که خیلی از موارد را رعایت می‌کردند‌ و ما به هیچ عنوان قابلیت استفاده از بانک‌های کشور‌هایی مثل روسیه‌، قزاقستان‌، ترکمنستان و آذربایجان برای تبادل ارزی‌، دلار و یورو را نداشتیم‌. ولی این‌که ما چگونه کارمان را انجام می‌دادیم انشااله بماند هر وقت نیاز شد در تاریخ نوشته بشود‌. مهم‌ترین محور ما‌، محور نقل و انتقالات ارزی‌ بسته بود و هم اکنون هم باید کشتیرانی از لیست خارج شود تا‌ منتظر یک شکوفایی خوب باشیم، به شرطی که دولتمردان و مدیران استانی ما‌، مدیران کشوری ما در فرصت‌هایی که برای کشور پیش می‌آید نقش ناوگان ملی را فراموش نکنند. در آن زمانی که خطوط خارجی ‌آمدند و به ما سرویس بدهند ‌و اکنون که می‌آیند و سرویس می‌دهند یادمان باشد که در آن زمان فقط خطوط ایرانی بودند و خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران‌ و دریای خزر در جاهایی ورود می‌کردند که هیچ خارجی ورود نمی‌کرد.

کشتیرانی ملی توان هندل کردن آن حجم را دارد‌؟
بله‌، ما از بزرگترین بازار‌های ساخت جهان محروم شده بودیم‌، از بازار‌های مالی جهان محروم شده بودیم.

نه، منظورم چیز دیگری است. شما گفته بودید قبل از آن نیز به خطوط خارجی می‌دادند، می‌خواستم بدانم کشتیرانی داخلی پاسخگوی نیاز  کشور هست؟
من می‌گویم با آمدن خطوط خارجی سهم ما کم نشود. ما الان قابلیت این را داریم که تا سه و نیم میلیون در سال‌ و ۲۰۰ یا ۲۵۰ هزار تن کالا در ماه حمل را کنیم. ولی الان سهم ما حدوداً ۳۵ درصد از این مقدار است‌. ما ‌قطعاً توان افزایش این رقم را داریم‌. وقتی ‌ما ببینیم اولویت ناوگان ملی در دستور کار دولتمردان است، قطعاً شرکت ما هم در جهت نوسازی به سمت خرید کشتی‌های جدید در بازار‌های جدید می‌رود و خود همین مساله باعث می‌شود امنیت حمل و نقل کشور را افزایش بدهیم. یاد‌مان باشد که کشور ما باید خطوط حمل و نقل خود را تقویت کند و همان‌طور که دولت از خرید هواپیماهای جدید حمایت می‌کند‌ حاکمیت بیشتر از قبل از شرکت‌های حمل و نقل و کشتیرانی حمایت کند تا ناوگان قوی داشته باشیم در کنار فضای رقابتی. این بدان معنی نیست که ما رقابت نکنیم، بلکه یک رقابت سالم وجود داشته باشد. نه این‌که در بنادر صرفاً بگوییم حمل و نقل کالا صورت می‌گیرد و مهم نباشد چند درصد توسط پرچم صورت می‌گیرد. در بحث اقتصاد مقاومتی که می‌گوییم درون‌گرا‌، درون‌زا و برون‌گرا باشیم خطرساز می‌شود. مثل اینکه خطوط هوایی خارجی را در داخل ایران دایر شود و چون مسافر می‌تواند پرواز خوبی با هواپیمای خوبی داشته باشد بگوییم پس دیگر نباید به هما توجه داشته باشیم‌. باید یادمان باشد که ما کشوری هستیم که ممکن است‌ با مشکلات دیگری نیز مواجه بشویم‌. نگاه ما به ساختارهای ملی ما بسیار بسیار مهم است‌.

البته آقای غنجی یک نکته امیدوار‌کننده وجود دارد این است که وقتی ایران در جنگ ایران و عراق در تامین تسلیحات به مشکل برخورود، کشور ماسعی کرد آن بخش را قوی کند‌. شاید این تحریم نیز فرصتی بوده باشد که بعد از این بخش‌های آسیب‌پذیر هم به گونه‌ای مدیریت کند تا موقع بحران با مشکل مواجه نشود‌.
بله، قطعاً این‌گونه است‌. بعد از تحریم ما از داشتن کشتی‌های دنیا محروم شدیم و نمی‌توانستیم با بازار آن‌ها ورود کنیم و اکنون زمان مناسبی برای ترمیم ناوگان ما و بهترین موقعیت برای استفاده از این فضا است‌. ولی چون فضای رقابتی باز شده، نیاز به یک نظارت خوب داریم تا درمانده نشویم و فرصتی داده شود. اما منظور این نیست که دولت به طور مستقیم پول تزریق کند بلکه این امکان را به ما بدهد که بتوانیم از منابع مالی و ضمانت‌های خوب بهره‌مند شویم و ناوگان را به آن اشل‌های جهان خودش رشد بدهیم و یک پرچم قوی و یک برند بزرگ داشته باشیم‌. هدفمان این است که کشتیرانی جمهوری اسلامی به طور کل و در دریای خزر یک برند بین المللی داشته باشیم که این در کنار خودش برند ملی ماست در حالی که کشتیرانی دریای خزر در تمام طول تحریم یکی از کشتی‌های خود را از ایران به هیچ کشوری نبرد‌. اما همزمان بخش‌های خصوصی بودند که هر موقع منافع اقتصادی آن‌ها ایجاب کرد، تغییر پرچم دادند و کشتی‌های یشان را با پرچم کشور‌های دیگر در حورزه ‌خزر چرخاندند. ما به همه آنها احترام می‌گذاریم، اما کشتیرانی خزر به هیچ‌وجه این کار را نکرد و با پرچم خود ایران حرکت کرد. این حرکت ما در منطقه استراتژیک در دریای خزر یعنی افزایش قدرت استراتژیک امنیت اقتصادی ما در پهنه دریای خزر که دریای صلح و دوستی است. ما باید سهم‌مان را به عنوان کشوری از کشور‌های این حوزه مسله رژیم حقوقی افزایش بدهیم که یکی از آیتم‌های آن می‌تواند میزان قدرت خطوط حمل و نقل دریایی ما باشد. هر چقدر خطوط دریایی قوی‌تر باشد شمال کشور نیز در امنیت است‌.

فکر می‌کنید این رفع تحریم از شرکت کشتیرانی خزر، می‌تواند آن افتی را که در عملکرد بندر انزلی اتفاق افتاده بود، جبران کند؟
قطعاً با الویت‌هایی که دکتر سعیدی، مدیریت جدید کشتیرانی دریای خزر در جمهوری اسلامی پیش آوردند و ‌اینکه شرکت‌های مجموعه گروه در حال جهش هستند  در حوزه های مختلف ما می‌توانیم ایجاد زمینه‌های تجارتی کنیم و وقتی که ناوگان ما از یک کمپلکس یا حمل و نقل ترکیبی برخوردار باشد می‌توانیم این زمینه را افزایش دهیم‌.

در حال حاضر یکی از ماموریت‌های گروه، ورود حوزه‌های حمل و نقل ترکیبی است. در حمل و نقل ترکیبی با توجه به توانی که ما در خلیج فارس داریم و اتصال‌مان به اروپا و آسیای جنوب شرقی و آمریکا می‌توانیم حمل و نقل ترانزیتی را از مسیر ریلی به بنادر دریایی کشور و از آنجا به CIS افزایش بدهیم. خود شما هم می‌دانید چه حوزه قزاقستان چه حوزه ترکمنستان چه حوزه آذربایجان اقتصاد‌های نو ظهوری هستند که اتصال آبهای آزاد از طریق آنها امکان‌پذیر است. در این یک پنجره دیگری وجود دارد اتصال اروپا از طریق ماست‌. برای اینکه مسیر گرجستان‌، آذربایجان و بنادر شمالی کشور و خط حمل و نقل ترکیبی هم یک فرصت دیگری است که هیچ کس مثل جمهوری اسلامی ندارد‌.

آقای غنجی در جریان هستید که این آرزو هیچ‌وقت تحقق پیدا نکرد‌.
این آرزو قابلیت تحقق را دارد. برای اینکه ما عزم خود را جزم کرده‌ایم. بنده در حال حاضر که با شما صحبت می‌کنم با سیاست های مدیر جدید حمل ونقل ترکیبی نیز در آن بخش هستیم و خود نیز  رییس حمل ونقل تخلیه ایران هستم‌.

من مقصودم موضوع انتقال گاز بود. در حالی که شاید اگر گاز از ایران انتقال پیدا می‌کرد ارزان‌تر می‌بود. ولی به هرحال قدرت‌های جهانی کشور‌هایی مثل آذربایجان را متقاعد کردند راه خود را عوض کنند‌.

آن برای زمانی بود که با جهان مشکلات سیاسی داشتیم اما با همت عزیزان این مساله رفع شده است و یک افق جدید در سیاست خارجی ما به وجود آمده و این رفع تحریم‌ها این زمینه را یجاد کرده است. ما هم زیر ساختهای بزرگی داریم که از لیست تحریم خارج شدیم و می توانیم این را با سرعت با حمایت متصل کنیم. در اینجا بخشی‌نگری سهم ماست یعنی هر نوع تفاهمی صورت پذیرد و بخش‌های مهم موجود چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی این‌ها را به صورت جامع نگاه نکنیم آن اتفاق که شما گفتید می‌افتد.

اما اگر ببینیم دستگاه‌های دولتی ما تفاهم‌نامه‌هایی را با کشور های دیگر امضا می‌کنند مثل کشتیرانی – راه آهن – خطوط حمل و نقل را ببینیم و این‌ها را در تفاهم‌نامه‌ها بیاوریم این اتفاقی که شما به آن اشاره کردید قطعاً نخواهد افتاد‌.

فکر کنم مدت زمانی طول می‌کشد آثار رفع تحریم‌ها در اقتصاد کشور دیده شود. افقی که شما پیش‌بینی می کنید چه مدت است‌؟
اقتصاد تنها با رفع تحریم تغییر پیدا نمی‌کند. رفتار‌های ما هم موثر است. ما باید از فرصت‌ها خوب استفاده کنیم، برکت رفع تحریم برای ما این خواهد بود که با دنیا اتصالات خود را برقرار کنیم. مهم این است که از این اتصالات چگونه استفاده کنیم، وگرنه رفع تحریم به تنهایی برای کشور تولید ایجاد نمی‌کند‌. الان باید به آن بخش اقتصاد درون‌زا و برون نگر نگاه کنیم و فرصت‌ها را ببینیم و کشور را از سمت مصرف به سمت انتقال و تکنولوژی و تولید داخلی ببریم. این‌که ما به مردم‌مان امید بدهیم که رفع تحریم‌ها همه مشکل ما را حل می‌کند، این‌طور که نیست. ما از مسیر نامتوازن و نامتعادل و نابرابر اتصال به امکانات دنیا ورود پیدا کردیم‌. این امکانات شامل بانک و تعاملات‌مان با شرکت‌های دیگر و با کشور‌ها می‌شود. اکنون باید از این امکانات استفاده کنیم و به سمت تقویت بنیان‌های داخلی کشور در جهت افزایش تولید ناخالص ملی کشور. تقویت و به‌روز کردن صنعت‌مان، انتقال تکنولوژی به صنایع و ترمیم بعضی از حوزه مغفول مانده و فرستادن متخصصان به کشور‌های دیگر و جذب تکنولوژی داخل کشور به نحوی که بتوان برای تولید از آن استفاده کرد‌.

امروز اگر به مردم در مورد گران شدن مرغ بگوییم ذرت ارزان از برزیل وارد کنیم که قیمت خوراک مدتی پایین بیاید و بگوییم این نتیجه رفع تحریم بوده‌، این کار غلطی است. ما مطمئناً بعد از یک مدتی به مشکل بر‌می‌خوریم مسئله این است که از این فضا برای افزایش قدرت داخلی کشور در حوزه صنعت – تکنولوژی – کشاورزی و حمل ونقل زیر‌ساختهای‌مان را قوی کنیم‌. به هرحال بندری که در اینجا در حال فعالیت است از بابت این صادرات پولی دریافت می‌کند عوارض و تعرفه‌هایی می‌گیرد که می‌تواند ایجاد اشتغال کند‌. کارمندان بندر‌، افرادی که در حمل و نقل و‌ گمرک اینجا هستند باری که از اینجا منتقل می‌شود اشتغال‌زایی می‌کند‌. مبدا و تولید این بار کجا بوده، شاید زیاد مهم نباشد. ما باید به سمت افزایش تولیدات گیلان پیش برویم و در آن شکی نیست باید تولیدات منطقه داشته باشم. ولی اگر به آن فقط بسنده کنیم خود را از بازر کشور محروم می‌کنیم‌. هرچه که بتواند ما را از این مسیر ما طلوع بدهد بیشتر برای ما ارزشمند است‌. مثلاً کریدور شمال و جنوب یعنی تولیداتی که در کشور های دیگر تولید شده بیاید از مسیر ما منطقه آزاد انزلی برود و از این ارزش افزوده‌ای که در مسیر حمل‌ونقلی پیدا می‌کند‌، ده‌ها بنگاه اقتصادی منتفع شوند حمل و نقل، بیمه، عوارض راه، هواپیما، راه آهن. یعنی یک‌ بخش از آن می‌تواند تولیدات منطقه‌ای باشد بخش زیادی به مسیر حمل ونقل است که خود ایجاد اشتغال می‌کند‌.

اکنون مدیران استان به اثرات این رفع تحریم در حوزه کشتیرانی توجهی کردند و واکنش نشان دادند‌؟
وظیفه ما اطلاع‌رسانی به دوستان است. شاید هنوز کسی تبریکی هم به ما نگته باشد یا حتی در جریان هم نبوده باشد‌. و‌لی با این حال خودم به همه تبریک گفتم. من از نظر خودم سرباز گمنامی بودم که در این جبهه داشتم می‌جنگیدم. هنوز معتقدم به اینکه باید اطلاع‌رسانی بیشتری در این زمینه انجام شود و خود را از این حصار خارج می‌کنم و فرصت‌هایی را که می‌شود برای تعالی کشور و بعد تعالی اقتصادی استان باید اعلام شود‌. به هر حال مرکزیت ناوگان حمل و نقل شمال در گیلان است.

اکنون باری که کشتیرانی دریای خزر حمل می‌کند متعلق به تولیدات گیلان است یا به تمام کشور است‌؟
در حوزه صادرات فقط منتهی به گیلان نیست ما در همه حوزه‌های بنادر شمالی کشور مجبوریم برویم چون صاحبان کالا تعیین می کنند‌. اکنون بخش زیادی از تولیدات صادراتی ما سیمان و محصولات ساختمان است که بیشتر تولید آن در مازندران و مرکز کشور است، اما چیزی که وجود دارد این است که هم از گیلان و هم از مازندران صادر می‌شود‌.

آیا این برا ی گیلان آورده دارد‌؟
به هر حال مرکزیت ناوگان ملی کشور در استان گیلان است و می‌تواند تاثیر‌گذار باشد به عنوان مرکز حمل و نقلی که حوزه‌های دریای خزر و بعد تئوری‌هایی که در مسیر حمل و نقل طراحی می‌شود شرکتی که با این بنیه و اتصال به کشتیرانی جمهوری الامی می‌تواند یک موقعیت بسیار عالی را ایجاد کند و آن چیزی که در حمل و نقل بین‌المللی دنیا است به صورت یک شکل مینیاتوری در شمال ایران و منطقه انزلی داشته باشیم و یک برند ملی افزایش ارتقای رتبه بدهیم و به آن همه با هم افتخار کنیم وقتی به نقطه‌ای برسیم که کار‌آفرینی بیشتر و انتقال تکنولوژی و حتی فضای رقابتی را هم برا‌ی خطوط ‌دیگری‌ می‌توانیم ایجاد کنیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz