گزارشی از عملکرد مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت در سال گذشته- قسمت سوم
برنامه‌های فرهنگی سرای محله معلم به مناسبت‌های مختلف

افتتاح اولین پیشخوان معاضدت قضایی شهرداری رشت در سرای محله‌ی معلم

رشت رویایی- تا کنون دو قسمت از سلسله گزارش‌های عملکرد فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۱ و رویدادها و برنامه‌های فرهنگی سرای محلات معلم منتشر کرده‌ایم. همان‌طور که در قسمت‌های قبل خواندید، سرای محلات معلم با برنامه‌های مثمر ثمر در سه حوزه رویدادهای مناسبتی، کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های آموزشی توانست ارتباط بین خود و شهروندان را ایجاد کرده و در نهایت به یک مشارکت دو سویه دست یابد. شهرداری منطقه یک با توجه به مناسبت‌های مختلف در تقویم رسمی کشور اقدام به برنامه‌های متنوعی کرد که همچون جشنواره گل‌های شمعدانی مورد توجه ساکنین این منطقه قرار گرفت. همچنین با توجه به نیازها و ضروریات زندگی امروز برای پرکردن اوقات فراغت ساکنین، آموزش فنون مختلف برای ایجاد مشاغل خانگی، مهارت‌های زندگی و دانش در حوزه‌های مختلفی چون سلامت به برگزاری کلاس‌های مختلف و کارگاه‌های آموزشی برای ساکنین منطقه یک اقدام کرد که حضور و همراهی مردم را به همراه داشت. حالا باید گفت ساکنین منطقه ۱ پای ثابت سرای محله معلم هستند و سعی می‌کنند به طرق مختلف ارتباط خود را با این مکان اثرگذار حفظ کنند. در قسمت سوم این گزارش قسمت دیگری از رویدادهای فرهنگی و برنامه‌هایی که در دستور کار سرای محلات معلم قرار داشته، خواهیم پرداخت.

برگزاری بازارچه به مناسبت شب یلدا
به مناسبت شب یلدا بازارچه سنتی و خانگی در راستای فروش محصولات متنوع برگزار شد. در این اقدام بیش از ۱۲ غرفه محصولات سنتی، خانگی و صنایع دستی خود را با کیفیت بالا ارائه نمودند و با استقبال بسیار خوب مردم مواجه شد. این بازارچه که برای اولین بار در سطح منطقه یک دایر شد، با هدف حمایت از هنرمندان جوان و خلاق شهر و جذب مشارکت آنها در زمینه‌های صنایع دستی و معرفی برخی غذاها و شیرینی‌جات‌های محلی به شهروندان انجام گرفته است. اما مهم‌ترین هدف ایجاد این بازارچه را می‌توان ایجاد فضای فرهنگی هنری در سطح منطقه یک و ترغیب حضور پررنگ‌تر مردم و ایجاد ارتباط با شهرداری‌ها، اعتمادسازی بین همه اقشار و حضور بیشتر در این مراکز فرهنگی دانست.

جشنواره فیلم عمار
مدیریت فرهنگی اجتماعی منطقه یک به مناسبت ایام‌الله دهه فجر پس از رایزنی‌های انجام‌شده تصمیم به اکران عمومی فیلم‌های جشنواره فیلم عمار در سرای محله معلم گرفت که با استقبال شهروندان مواجه شد. جشنواره فیلم عمار که اولین بار در سال ۸۹ در سالروز ۹ دی برگزار شد، چندین سال است که با تمرکز به سینمای دینی هرساله برگزار می‌شود. در این جشنواره فیلم‌ها و مستندهای مختلفی در حوزه‌های استقامت و مقاومت و اقتصاد مقاومتی اکران می‌شود. دایره موضوع فیلم‌های این جشنواره بسیار گسترده است و بار معنایی اخلاقی و فرهنگی با زبان هنر دارند. همچنین در این جشنواره فرم‌های مختلفی همچون فیلم سینمایی، مستند، فیلم کوتاه و پویانمایی به نمایش گذاشته می‌شود.

همایش بصیرت در انتخابات
توجه به ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی و در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، برای هرچه باشکوه‌تر شدن انتخابات، مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک تصمیم اقدام به برگزاری این همایش کرد. در این همایش ضمن پخش گزیده‌ای از فیلم‌های جشنواره عمار و بیانات مقام معظم رهبری، سخنانی پیرامون شرکت در انتخابات و تأثیر حضور و مشارکت مردم در این عرصه انجام شد. همایش بصیرت در انتخابات با مشارکت شهرداری منطقه یک و پایگاه شهدا حوزه اصناف برگزار شد.

مسابقات ورزشی ویژه دهه فجر
ایام‌الله دهه فجر با برنامه‌های متنوعی در سطح شهر همراه بود اما یکی از این برنامه‌ها از نشاط و هیجان ویژه‌ای برخوردار بود مسابقات ورزشی به مناسبت دهه فجر بود که به همت شهرداری منطقه یک برگزار شد. یکی از مسابقات ویژه این ایام مسابقات جذاب والیبال بود که هیجان خاصی به همراه داشت. شرکت در مسابقات ورزشی ویژه پرسنل شهرداری از سوی مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک از برنامه‌های دیگر بود که با کسب مقام دوم تیم سازمان فرهنگی ورزشی همراه بود.

مسابقه نقاشی ویژه کودکان به مناسبت دهه فجر
از دیگر برنامه‌های مفرحی که به همت شهرداری منطقه یک برگزار شد مسابقه نقاشی ویژه کودکان به مناسبت دهه فجر بود. کودکان ساکن منطقه یک با شرکت در این مسابقه و کشیدن نقاشی فضای شاد و دلپذیری را رقم زدند. همچنین در پایان به کودکان هدایایی به رسم یادبود هدیه داده شد.

«بهمن پنجره‌ای رو به خورشید» از برنامه‌های دیگر مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک بود که به مناسبت دهه فجر برگزار شد. مسابقه نقاشی خیابانی تحت عنوان «بهمن پنجره‌ای رو به خورشید» که در نوع خود حرکت بدیع و خلاقانه‌ای بود با استقبال قابل توجه جوانان و هنرمندان اجرا شد. هنرمندان در فضای باز به دور یک دیگر جمع شدند و به رقابت با یکدیگر پرداختند. این مسابقه با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و مرکز آموزشی سما واحد رشت در پارک توحید برگزار شد.

ایستگاه پایش سلامت
مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک در راستای اهداف خانه سلامت سرای محلات خود اقدام به همکاری با مدیریت سلامت و امور اجتماعی شهرداری رشت در برگزاری ایستگاه پایش سلامت کرد. ایستگاه پایش سلامت در روز ۲۲ بهمن در دو بخش خواهران و برادران برپا شد. در ایستگاه پایش سلامت ضمن سنجش سلامت شهروندان به افراد مشاوره داده شد. این ایستگاه به منظور تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت شهروندان خدماتی نظیر اندازه‌گیری قد و وزن، اندازه‌گیری فشار خون، نوار قلب، ویزیت و مشاوره پزشکی، آزمایش خون، مشاوره تغذیه و محاسبه نمایه توده بدنی، به صورت رایگان به تمامی مراجعین ارائه شد.

برگزاری طرح سبا
یکی از برنامه‌های ویژه بانوان برگزاری طرح سبا بود که در خانه سلامت سرای محله معلم برگزار شد. طرح سبا ویژه‌برنامه‌ای بود که موضوع آن به بحث سلامت بانوان ایرانی اختصاص داشت. طرح سبا با مشارکت مرکز بهداشت استان و شهرداری منطقه یک برپا شد که با استقبال قابل ملاحظه بانوان همراه بود.

مسابقه عکس «شهر بهتر»
برنامه‌های فرهنگی و زبان یکی یکی از ابزارهای جلب مشارکت عمومی و ایجاد ارتباط قوی و همدلی بین شهروندان و مدیریت شهری است. از اینرو مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک در راستای جلی مشارکت‌های مردمی و بالا بردن احساس علاقه شهروندان به شهر خود با ایجاد برندی به نام شهر بهتر در فضای مجازی اقدام به فعالیت نمود. در همین راستا در ایام دهه فجر سال گذشته مسابقه‌ای با عنوان «شهر بهتر» برگزار شد که با استقبال خوب شهروندان همراه بود. اولین دوره مسابقه عکس «شهر بهتر» با محوریت رشت در موضوعاتی همچون دهه فجر، آذین بندی، روزهای برفی و غیره برگزار شد.

جلسه بازآموزی رابطان سلامت
در راستای تفاهم‌نامه همکاری مرکز بهداشت استان گیلان با شهرداری رشت جلسه‌ای آموزشی با موضوع توانمندسازی سالمندان در سرای محله معلم برگزار شد که با بازدید سرزده شهردار رشت و حضور ایشان در یکی از جلسات همراه بود. همچنین در این راستا مراسمی جهت تقدیر و تشکر و اهدای جوایز به رابطین برگزیده مراکز بهداشت به مناسبت روز جهانی داوطلبان و رابطان سلامت با مشارکت مرکز بهداشت در سرای محله معلم برپا شد.

برگزاری کلاس مربیگری درجه ۲ تکواندو ویژه آقایان و بانوان
یکی از برنامه‌های سرای معلم جهت بالا بردن سلامت جسمی و روحی جامعه و ایجاد بستر لازم برای ورود جوانان به عرصه ورزش دوره‌های آموزشی مختلف ورزشی است. اما نکات جالب توجه در این خصوص پرهیز شهرداری منطقه یک از تبعیض و توزیع عادلانه خدمات به بانوان و آقایان است. لذا در این خصوص دوره مربیگری درجه ۲ تکواندو با همکاری هیئت تکواندوی استان گیلان به مدت یک هفته در سرای محله معلم برگزار شد. همزمان با این دوره، کلاس مشابهی ویژه بانوان نیز در این مکان دایر شد.

برگزاری جشن مهربانی به مناسبت تولد پیامبر گران‌قدر اسلام حضرت محمد (ص) و روز اخلاق و مهرورزی
یکی از نکات جالب توجه شهرداری منطقه یک داشتن تقویم مشخص سالانه به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی در مناسبت‌های مختلف ولادت، وفات و غیره است. مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه یک به مناسبت روز اخلاق و مهرورزی جشن مهربانی سال گذشته را در خانه سالمندان شالیزار رشت برگزار نمود. در این جشن ضمن اجرای قطعات موسیقی از سالمندان پذیرایی شد. همچنین مدیر خانه سالمندان و عضو محترم شورای شهر، دکتر رضا رسولی، به سخنرانی پیرامون مهرورزی پرداختند.

گزارشی از عملکرد مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت در یک‌سال گذشته – قسمت اول: سرای‌محله معلم و خانه سلامت میزبان ساکنان منطقه یک به مناسبت‌های مختلف است

گزارشی از عملکرد مدیریت فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت در یک‌سال گذشته – قسمت دوم: سرای محله معلم با برنامه‌های متنوع اوقات فراغت ساکنین این منطقه را پر می‌کند

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz