رشت رویایی- عصر یکشنبه جشن پاک‌سازی تالاب عینک رشت از سنبل آبی با حضور انجمن‌های مردم‌نهاد حفاظت از محیط زیست و جمعی از مردم و مسئولین در مجاورت این تالاب برگزار شد.

[su_frame align=”center”]جشن پاک‌سازی تالاب عینک رشت از سنبل آبی[/su_frame]

تاکید شهردار رشت بر به‌کارگیری همزمان شور و شعور
در این مراسم دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم ضمن تقدیر از تلاش گروه‌های زیست‌محیطی و مشارکت‌های مردم و مسئولین گفت: شور و شعور دو مقوله‌ای هستند که می‌توان به واسطه آنها بسیاری از مسائل را از بین برد.

شهردار رشت گفت: شهر ما غمگین نیست و شهروند ما غریب نیست. اگر می‌خواهیم هیچ‌وقت شهری غمگین و شهروندی غریب نداشته باشیم باید از دو عنصر شور و شعور استفاده کنیم.

او ادامه داد: شور زمانی است که جایی جمع می‌شویم در واقع تبدیل به سرمایه اجتماعی می‌شویم. از من بودن به ما بودن می‌رسیم و می‌توانیم بحران‌ها را پشت سر بگذاریم.

دکتر ثابت‌قدم با تاکید بر لزوم بهره‌گیری همزمان از شور و شعور گفت: نباید صبر کنیم تا بحران به وجود بیاید. شور اگر با شعور همراه شود می‌تواند از بسیاری از بحران‌ها پیشگیری کند و زمانی که کمتر با بحران‌ها مواجه شویم می‌توانیم دارای کیفیت شویم.

[su_frame align=”center”]جشن پاک‌سازی تالاب عینک رشت از سنبل آبی[/su_frame]

شهردار رشت افزود: امیدوارم صرفاً در بحران‌ها همسو نشویم. سرمایه‌های اجتماعی، ما را برای موضوعاتی که نو و کیفیت گرا است و مدنیت را ارتقا می‌دهد و هویت را بیش از پیش احیا می‌کند به کار رود و ما را به سمت بازخوانی مجدد از تاریخچه‌ای که وجود دارد و ممکن است فراموش شود و ممکن است آیندگان به عنوان پایداری توسعه از آن یاد کنند به پیش ببرد.

او مردم را رکن اصلی پیشبرد مشارکت شهری دانست و تصریح کرد: سمن‌ها در دل ما جا دارند و این شعار نیست.

دکتر ثابت‌قدم همچنین وعده داد: به زودی مکان استقرار سمن‌های زیست‌محیطی را در همین مکان، در حاشیه تالاب عینک، مستقر خواهیم کرد و دفتر آنها در این مجموعه راه‌اندازی خواهد شد.

وی هدف از هم‌جواری سمن‌ها را رصد کردن بیشتر مطالبات مردم عنوان کرد و گفت: به دنبال آن هستیم این رصد را به مطالبه عینی تبدیل کنیم تا به شکل یک ذهنیت باقی نماند و آیندگان حسرت آن را نخورند.

شهردار رشت افزود: باید ذهنیت به عینیت و عینیت به واقعیت تبدیل شود و آنچه از دل بلند می‌شود در کف خیابان دیده شود و عموم مردم از آن بهره مند شوند.

دکتر ثابت‌قدم در پاسخ به سوالی از سوی امیر مرادی مدیر کل پدافند غیر عامل گیلان در خصوص برنامه شهرداری رشت برای تالاب عینک گفت: برنامه‌های شهرداری رشت برای تالاب عینک باز هم نیاز به کار تیمی دارد تا بتوانیم بهره برداری اولیه‌ای از این سکون و سکوتی که در این تالاب درگیر آن شدیم را داشته باشیم. این برنامه‌های فرهنگی و گردشگری در شش گام تعریف شده است که طبیعتاً مطلوب‌ترین آن گام ششم و بهره‌برداری نهایی خواهد بود اما تلاش خواهیم کرد تا پایان سال جاری بهره‌برداری اولیه‌ای از برخی از فضاهای این برنامه داشته باشیم.

علی مقصودی: این کار یک تجربه بود؛ یک تمرین برای روز مبادا / جنگ جهانی بعدی جنگ آب است
علی مقصودی نیز ضمن خیر مقدم به حاضرین و تقدیر از کارگروه پاک‌سازی تالاب عینک از سنبل آبی و تلاش‌های سمن‌ها و سایر نهادهایی که همکاری داشتند گفت: پیدا کردن کلماتی که شایسته این زحمات طاقت‌فرسا باشد سخت است. صورت‌های سوخته و دست‌های تاول‌زده را همچنان می‌بینم.

مدیر شهرداری منطقه چهار رشت در ادامه گفت: ما کار تمرین نشده‌ای را انجام دادیم که سابقه چندانی در کشور نداشت. همه حوزه‌ها و نهادهای مربوطه هرچه داشتند در اختیار گذاشتند. این کار یک تجربه بود؛ یک تمرین برای روز مبادا تا یادمان نرود هرکاری را که بخواهیم و اراده کنیم می‌توانیم انجام دهیم.

او با بیان اینکه جنگ جهانی بعدی جنگ آب است و منابع آبی نعمت بزرگی است گفت: ما در ظاهر سنبل آبی جمع کردیم اما اگر بی‌توجهی می‌شد غیرقابل‌جبران بود و نقش سمن‌ها در این مورد غیرقابل‌انکار است. سمن‌ها با همه مخاطراتی که می‌شناختند پای کار آمدند و سلامت جسمی خود را در طبق اخلاص گذاشتند و واقعاً جای تقدیر دارد.

علی مقصودی حجم بالای مشارکت مردمی را فرصت مناسبی برای رشت دانست و گفت: از همه مسئولین و دستگاه‌هایی که کمک کردند تا از ظرفیت سمن‌ها در جهت مناسبی استفاده شود تقدیر و تشکر ویژه دارم.

مرادی: وقتی رئیس‌جمهور محبوب گزارش عملکرد را به مقام معظم رهبری ارائه کردند گریه کردم
امیر مرادی در بخش ابتدایی سخنان خود به نقش اثرگذار سمن‌ها در ایجاد حساسیت در رابطه با سنبل آبی اشاره کرد و گفت: این کار نباید به نام ما تمام شود. دو مجموعه زیست محیطی تلاش کردند و از مدیران مؤسسات زیست‌محیطی سرزمین ایده آل ما و سبزکاران، پیمان بازدیدی و نسیم طواف زاده، تشکر ویژه می‌کنم.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان در ادامه به تمجید از عملکرد دولت پرداخت و افزود: می‌خواهم از دولت تدبیر و امید بگویم. وقتی رئیس‌جمهور محبوب گزارش عملکرد را به مقام معظم رهبری ارائه کردند گریه کردم؛ نخست به خاطر سرمایه‌های از دست رفته در گذشته و سپس برای اینکه می‌دیدم این دولت با این بی‌پولی چه کرد.

[su_frame align=”center”]جشن پاک‌سازی تالاب عینک رشت از سنبل آبی[/su_frame]

او در ادامه از همت و زحمت دکتر نجفی استاندار گیلان در بهبود فضای کسب و کار تقدیر کرد و گفت: گیلان در ۳ سال اخیر رتبه نخست بهبود فضای کسب و کار را در کشور به خود اختصاص داده است.

مرادی: ما هم همگی ثابت‌قدم هستیم / امیدوارم عملکرد ما نام ما را زنده نگه دارد
مرادی همچنین جرات شهردار رشت را در تغییر چهره شهر تحسین کرد و گفت: من هیچ نسبتی با آقای ثابت‌قدم ندارم اما زمانی که آقای خاوری پیام داد که من ثابت قدم هستم ما هم در کنار گروه‌های زیست‌محیطی در همین تالاب پیام دادیم که ما هم همگی ثابت قدم هستیم.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان ضمن تشکر از اقدامات بزرگی که شهردار رشت انجام داده است خاطر نشان کرد: کارهای بزرگ نباید باعث شود که برخی کارهای دیگر را فراموش کنیم. خواهشم این است به همه توجه شود. به رفتگران هم توجه شود.

او در ادامه به اولین بودن گیلان در طرح بازآفرینی اشاره کرد.

امیر مرادی در خصوص روند پاک‌سازی تالاب عینک گفت: همه حلقه‌ها در حوزه پدافند غیر عامل عالی عمل کردند و هنر ما اتصال حلقه‌ها بود.

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری گیلان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای کارکردن نیاز نیست پای همدیگر را بگیریم بلکه باید دست همدیگر را بگیریم. مدیر بودن هم افتخار نیست؛ باید در زمانی که در اختیار داریم خدماتی ماندگاری ارائه کنیم. امیدوارم عملکرد ما نام ما را زنده نگه دارد.

امیر مرادی در پایان گفت: خجالت می‌کشم تالاب عینک را ببینم. باید نقشی بر تالاب عینک گذاشته شود و به مجموعه گردشگری تبدیل شود. تفاهم نامه‌ها هم نوشته شده است. ان شاء الله کاری درشان مردم گیلان ارائه کنیم.

پیمان بازدیدی: این یک حماسه بود / یک بار گفتم تنهاییم؛ دیگر تنها نیستیم
پیمان بازدیدی مدیر عامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما که به عنوان یکی از دو سمن فعال در پاک‌سازی تالاب عینک از سنبل آبی تلاش زیادی داشت گفت: سپاس از همه کسانی که بی‌ادعا زحمت کشیدند. نمی‌توانم از این همه ایثار و بزرگی صحبت کنم. این یک حماسه بود.

وی در ادامه گفت: یک بار گفتم تنهاییم؛ دیگر تنها نیستیم. همه برای حرکت به سمت توسعه کنار هم هستیم.

بازدیدی افزود: ما عاشق طبیعت هستیم و با طبیعت زندگی می‌کنیم. ما نعمت‌های خدادادی زیادی داشتیم اما عده‌ای فراموش کردیم و خاکستری شدیم. می‌خواهیم به این افراد رنگ طبیعت ببخشیم. دنبال یک هدف هستیم آن هم شهری زیبا با طبیعتی مهربان است.

مدیر عامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: مطالبه مردم شهر رشت این است که این تالاب تغییر کند و باید یک صدا شویم تا تالاب عینک یک نمونه گردشگری در کشور شود. برای رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود هم باید یک‌صدا شویم. هرجا مشکلی هست باید در کنار هم حل کنیم.

نسیم طواف زاده: راه دراز است و کارهای زیادی دستان شما را می‌بوسد
نسیم طواف زاده مدیرعامل موسسه محیط زیستی سبزکاران بالان با اشاره به اتحاد گروه‌های مردم‌نهاد و مسئولین گفت: راه دراز است و کارهای زیادی دست شما را می‌بوسد اما مطمئنم می‌توانیم مسیری را طی کنیم که به تغییرات زیادی بینجامد.

محمد پور: تمرین خوبی برای حل مشکلات استان و توسعه پایدار داشتیم
قربانعلی محمدپور مدیر کل محیط زیست گیلان نیز کار تیمی محیط زیستی انجام شده در تالاب عینک را در کشور بی‌سابقه دانست و گفت: این همه نیروی لشکری و کشوری برای یک معضل زیست‌محیطی در کنار هم افزایی کردند و این نشان می‌دهد تمرین خوبی برای حل مشکلات و توسعه پایدار استان داشته‌ایم.

وی همچنین در خصوص کاهش جنگل‌های هیرکانی ابراز نگرانی کرد.

مجید نیکخوی: در هیچ بندی از قرارداد اختلاف نداریم / به زودی موضوع تالاب عینک را جمع‌بندی می‌کنیم
مجید نیکخوی سرپرست آب منطقه‌ای گیلان گفت: شهردار رشت می‌خواهد ضمن حفظ سنت‌ها شهر رشت را به روز کند و دگرگون سازد. این کار تحمل می‌خواهد؛ دست انداز در این مسیر زیاد است. همه باید به شهردار کمک کنیم.

او همچنین با اشاره به اولین سد لاستیکی گیلان بر ضرورت استفاده از علم روز تاکید کرد.

نیکخوی آب مصرفی در شهر رشت را از بهترین آب‌ها دانست و گفت: این حاصل تلاش‌های فراوان است.

سرپرست آب منطقه‌ای گیلان در خصوص تالاب عینک گفت: قول داده‌ایم موضوع تالاب عینک را در سریع‌ترین زمان جمع‌بندی کنیم. هیچ بندی در تفاهم‌نامه با شهرداری مورد اختلاف نیست.

او در خصوص مهم‌ترین پروژه‌های آب منطقه‌ای به مطالعات خودپالایی زرجوب و گوهررود، ساماندهی رودخانه‌ها و در نتیجه جلوگیری از سیلاب در برخی نقاط و همچنین پروژه نصب اشغالگیر ساخت شرکتی دانش بنیان در رشت با بهره گیری از جوانان این شهر اشاره کرد.

در این مراسم چهره‌هایی همچون سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، امیر مرادی مدیرعامل پدافند غیرعامل استانداری گیلان، علی وارسته معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری رشت، علی مقصودی مدیر شهرداری منطقه ۴ رشت، قربانعلی محمد پور مدیر کل محیط زیست گیلان، اصغر خودکار رئیس محیط زیست رشت، مجید نیکخوی سرپرست آب منطقه‌ای گیلان، احمد زمانی رئیس زندان مرکزی رشت و سرهنگ همتی جانشین فرمانده نیروی انتظامی رشت به همراه پیمان بازدیدی مدیرعامل موسسه محیط زیستی سرزمین ایده آل ما و نسیم طواف زاده مدیرعامل موسسه محیط زیستی سبزکاران بالان حضور داشتند.

گزارش تصویری این مراسم