[su_frame align=”center”]photo_۲۰۱۷-۰۸-۲۸_۰۷-۳۲-۰۹[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- سومین جلسه فوق العاده شورای شهر رشت عصر امروز در ساختمان شورا برگزار شد تا اعضا جهت پست اصلی شهرداری رشت و رئیس کمیسیون‌های شورا تصمیم‌گیری کنند.
در سومین جلسه فوق‌العاده شورای شهر به جز شکریه و حاجی‌پور باقی اعضا حضور داشتند.
ریاست شورای شهر رشت در ابتدای جلسه گفت: مکان فیزیکی شورا برای حضور تمامی خبرنگاران محدود است. بنابراین تصمیم ما بر این است تا جلسات شورا با تعداد کمتری از خبرنگاران و به صورت چرخشی بین رسانه‌ها برگزار شود.
امیرحسین علوی با تاکید بر همکاری رسانه در حفظ آرامش روحی و روانی شورا گفت: این جلسه اولین جلسه علنی شورای پنجم است. شورای پنجم من را به عنوان رئیس شورا پذیرفت و امیدواریم همه ما ۱۱ نفر پاسدار رای کسانی باشیم که به ما افتخار خدمت در شورای پنجم را داده‌اند.
علوی در ادامه افزود: در دو جلسه‌ای که با مدیران شهرداری داشتیم و به درد دل‌ها و حرفهای این عزیزان گوش دادیم، متوجه شدیم که همه خود را برای انجام کارهای بزرگ آماده کرده اند.
رئیس شورا ادامه داد: سازمان شهرداری یکی از سازمان های بزرگی است که در حال خدمت رسانی در شهر رشت است و قطعا نیاز به آرامش دارد تا بتواند به کارهای خود در بخش عمران، شهرسازی و سایر بخش‌ها برسد.
او افزود: همراهی همه مردم، ذینفعان و ذی‌نفوذان در خدمت به این شهر از ملزومات این مسیر برای پیشرفت و اعتلای شهر است. باید به شورای پنجم فرصت داده شود تا تغییرات درون سازمانی خود را انجام دهد و تصمیمات مورد نیاز را بگیرند تا هرچه سریع‌تر شهرداری که برای این جایگاه مناسب است، انتخاب شود.
علوی در پایان تصریح کرد: باید بپذیریم حق انتخاب با نمایندگان مردم است و کسانی که مشورت می‌دهند، حق انتخاب نمایندگان را به رسمیت بشناسند و تنها مشورت دهند.

تسریع در انتخاب شهردار اتفاق مهمی است
رضا رسولی اولین ناطق شورا در این جلسه بود و گفت: یکی از نقاط ضعف در عملکرد شورای چهارم این بود که اعتماد و سرمایه اجتماعی که در ابتدای شورای چهارم به دست آورد را نتوانست در طول چهار سال حفظ کنیم.
او افزود: در شروع کار شورای پنجم مسئولیت ما سنگین تر است؛ زیرا اگر در شورای چهارم نظم و چارچوب‌های لازم حفظ می‌شد، جلسات می توانست پربارتر باشد.
رسولی ادامه داد: پیشنهاد من تهیه نظام نامه‌ای برای ارائه نطق توسط اعضای شورا است. تجربه نشان داده برخی نطق‌ها نمی‌تواند مفید واقع شود.
رسولی گفت: تسریع در انتخاب شهردار اتفاق مهمی است و برای شهر ما که سه ماه پایان را بدون شهردار سپری کرد بسیار اهمیت دارد و قطعا یکی از خواست‌های مردم انتخاب شهردار در کمترین زمان ممکن است.
او ادامه داد: ۲۲ نفر برای کاندیدای شهرداری رزومه خود را ارائه داده اند. انشاا.. با بررسی‌های انجام شده از بین آنها و با انتخاب از بین گزینه‌های غربال شده بتوانیم نوید بهترین گزینه را برای مردم داشته باشیم.
رسولی تصریح کرد: امیدواریم برای شهر ما که فکر می‌کنم امروز تشنه انتخاب شهردار است هرچه سریع‌تر توسط اعضای شورا این موضوع انجام بگیرد.

[su_frame align=”center”]photo_۲۰۱۷-۰۸-۲۸_۰۶-۲۲-۴۵[/su_frame]

هیئت رئیسه، شورا را از جناح بندی سیاسی برحذر دارد
احمد رمضان‌پور دومین ناطق شورا گفت: باز هم از مردم عزیز به خاطر حماسه آفرینی در ۲۹ اردیبهشت باید تشکر و قدردانی کنم و باید شهادت بدهم که ما پیش از این در هیچ انتخاباتی این چنین حضور پر شور مردم را در دقایق ابتدایی صبح در پای صندوق‌های رأی نداشتیم.
او ادامه داد: مردم در این منشور انتخاباتی حضور پرشوری داشتند و در خیلی از شهرها مثل رشت کف و سقف آرا را بالا بردند.
او افزود: مردم به ما اعتماد کردند و ما امیدواریم که پاسخ اعتماد شهروندان را با عملکرد خوب بدهیم و امیدوارم خدمتگذاران پاکدستی برای مردم این شهر باشیم.
احمد رمضانپور همچنین به انتخابات هیئت رئیسه در فرمانداری اشاره کرد و گفت: امیدواریم در طول یک سالی که هیئت رئیسه در این مقام قرار گرفته صداقت را پیشه کنند و شورا را از جناح بندی سیاسی برحذر دارند. ما از لیست امید ثابت کرده ایم که برای خدمت گذاری آمده ایم.
او گفت : من به شوخی به آقای عبداللهی گفتم که ما به شما رأی دادیم و او در جواب گفت که خب برای خزانه‌داری تفکر سیاسی نباید در کار اجرایی دخالت پیدا کند. اگر کسی تفکر سیاسی را در کار اجرایی دخالت دهد به نظر من خیانت به نظام و توسعه شهر است.
او با اشاره به اینکه رسانه پلی است بین مردم و شورا افزود: امانتداری در کار رسانه‌ها یک شرط لازم است. اصحاب رسانه باید از این پل محکم استفاده کنند و مشکلات مردم را به ما بگویند و خدمات ما را به آنها انتقال دهند.
رمضانپور ادامه داد: بعضی شهرها در طول ده سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته اند و در جذب سرمایه و سرمایه‌گذار بسیار موفق عمل بوده‌اند اما ما نتوانستیم. باید پرسید چه شد و چرا ما نتوانستیم در این امر موفق باشیم.
او ادامه داد: شهرداری باید برای رشت انتخاب شود که بتواند تعامل و ارتباط با دیگران داشته باشد و از توانایی لازم جهت جذب سرمایه گذار برخوردار باشد.
این عضو شورا افزود: نمی‌توان گفت شورای چهارم کاری انجام نداده است. هرکس در وسع خود کاری انجام داده و سه سرپرست و دو شهردار انتخاب کردند که به نظرم نسبت به شورای سوم غوغا کرده اند.
او ادامه داد: امیدوارم شهرداری انتخاب شود و در طول چهار سال بتواند در این مسند باقی بماند.
رمضانپور در پایان تصریح کرد: هر چه قدر با دقت و با فکر و با تعامل بیشتری شهردار انتخاب شود، نتیجه بهتر خواهد بود. بهتر است با دقت و وسواس شهردار انتخاب کنیم تا اینکه عجله کنیم و دچار اشتباه شویم. به همین دلیل با نظر آقای رسولی در خصوص تسریع در انتخاب شهردار مخالفم.

[su_frame align=”center”]photo_۲۰۱۷-۰۸-۲۸_۰۷-۳۲-۰۵[/su_frame]

انتخاب شهردار باید با حضور تمام اعضا انجام شود
فرهام زاهد در ادامه جلسه گفت: انتخاب شهردار یکی از مهمترین تصمیمات شورا است. نبود هریک از اعضای شورا یعنی ده درصد از کسانی که باید در این تصمیم مهم همراه باشند، حضورندارند و به عبارتی ۲۰ درصد از این تصمیم مهم ناقص است.
او گفت: ما برای اینکه به آن چیزی که حرف می زنیم برسیم، باید همراهی در عمل داشته باشیم. بگذاریم در جلسه بعد و با حضور غایبین در این جلسه تصمیم بهتری بگیریم.
او ادامه داد: خواهش من از رئیس جلسه این است که با هم همراه باشیم و با تصمیم اعضای شورا بررسی کاندیداهای تصدی شهرداری را به جلسه بعد موکول کنیم.
رسولی گفت: جلسات شورا باید الویت همه ما باشد و حضور در این جلسات را جدی بگیریم. حدود دو ماه است که کار خود را شروع کرده ایم و درست است که جلسات ابتدایی خصوصی بوده اما بسیاری از معیارها را بررسی کرده ایم.
او گفت: بسیاری از شهرها، شهردار خود را انتخاب کرده اند و بسیاری از متخصیص توسط شهرهای دیگر جذب شده اند مثل دکتر جمالی نژاد که در شهر یزد مشغول به کار شده‌اند.
با دستور رئیس شورا دستور اول تا روز چهار شنبه و برگزاری جلسه فوق العاده برای این موضوع مسکوت ماند.

اعضای کمیسیون‎های تخصصی شورای شهر رشت انتخاب شدند
دستور دوم انتخاب اعضای کمیسیون‌های شورا بود که اعضای کمیسیون ها به این ترتیب انتخاب شدند:
کمیسیون عمران
عبدالهی، علوی، زاهد، رسولی و حاجی پور در آن دیده می‌شد.

کمیسیون فرهنگی
عاقل منش، شیرزاد، علی پور، زاهد، رمضانپور

کمیسیون بهداشت
محمدحسن عاقل منش، محمدحسن علیپور، فاطمه شیرزاد، جلال الدین محمد شکریه و حجت جذب

کمیسیون ترافیک
محمدحسن عاقل منش، رضا رسولی، اسماعیل حاجی پور، جلال الدین محمد شکریه و حجت جذب

کمیسیون برنامه و بودجه
کمیسیون برنامه و بودجه با پیشنهاد اعضا قرار شد هفت نفره تشکیل شود که با موافقت اعضا پذیرفته شد.
رمضانپور پیشنهاد کرد چون بخش مهمی است ۱۱ نفره برگزار شود و علوی در جواب گفت اساسا اعضای کمیسیون پنج نفره هستند و برای اینکه خرق عادت شود همان هفت نفره انتخاب شود و دلیلی ندارد ۱۱ نفره باشد.
بدین ترتیب برای کمیسیون برنامه و بودجه حامد عبداللهی، فاطمه شیرزاد، امیرحسین علوی، فرهام زاهد، رضا رسولی، احمد رمضانپور و حجت جذب انتخاب شدند.

سفر سرپرست و مدیر روابط عمومی شهرداری به قونیه ترکیه
مصوبه سفر سرپرست شهرداری رشت و مدیر روابط عمومی به قونیه ترکیه به مناسبت همایش جشن گردشگری به دعوت دکتر خدادای در همایش شهرخلاق در دستور جلسه قرار گرفت که با موافقت اعضاء پذیرفته شد.
با توجه به متن اعتراض فرمانداری نسبت به تصویب سفرها از سوی شورا، رمضانپور گفت: خواهش من از اعضای شورا این است که با سفرهای شهر خلاق موافقت شود و جلوی آن گرفته نشود زیرا هر یک از این سفرها می‌تواند موجب یاد گرفتن ایده‌ای جدید شود و در توسعه شهر مفید باشد.
گفتنی است، در پایان جلسه مقرر شد جلسه فوق العاده روز چهارشنبه برای بررسی۵ کاندیدای شهردار رشت ساعت ٩ صبح برگزار شود.