محمد مساعد

محمد مساعد
بررسی متدهای کاهش هزینه‌های سفرهای نوروزی یا چطور رکورد زدیم؟

رشت رویایی، محمد مساعد- به سلامتی و میمنت تعطیلات سال نو هم به پایان رسید. همان‌طور که خودتان بهتر می دانید در طول تعطیلات خیلی از هم‌وطنانمان به مسافرت‌های نوروزی رفتند و برگشتند و تعدادی هم رفتند اما برنگشتند. در این بین چیزی که بیشتر از هرچیز دیگری جالب بود رکورد عالی هم‌وطنانمان در صرفه‌جویی هزینه‌های گردشگری بود که هر گردشگر بی‌خانمان غربی و شرقی را انگشت به دهان می‌کند. از آنجا که اجانب از قدیم و ندیم انواع روش‌های سفر ارزان را تجربه کرده‌اند اما هنوز به این حد از صرفه‌جویی نرسیده‌اند تصمیم گرفتیم روش‌های نوین کاهش هزینه‌های سفر را بررسی کنیم تا شاید به درد عزیزانی بخورد که قصد دارند در آینده به شمال کشور سفر کنند.

خودرو - گردشگری

طبق بررسی‌های ما صرفه‌جویی در سفرهای نوروزی دقیقاً از درب در منزل مسافران شروع شده است. به گفته کارشناسان خبره مسافران عزیز بهتر است از همان ابتدای کار مصرف بنزین و گاز سی‌ان‌جی را برای خود ممنوع کرده و ضمن تغییر ساختار سوخت و ساز خودروی خود چند عدد پیک‌نیک و تمیز بیندازند توی صندوق ماشین و از این سوخت ارزان و سهل‌الوصول برای حرکت خودروی خود استفاده کنند. این حرکت اندیشمندانه علاوه بر کاهش مصرف سوخت در کشور باعث صرفه جویی زیاد هزینه‌های سوخت خودرو می‌شود و این کارشناسان تاکید دارند تمام توصیه‌های ایمنی مربوط به خطرناک بودن این شیوه سوخت‌رسانی صرفاً ساخته و پرداخته مافیای پیچیده سوخت است که می‌خواهند سر همه‌ی ما کلاه بگذارند.

به گفته این کارشناسان نقطه‌ی دیگری که هم صرفه‌جویی اقتصادی برای مسافران به همراه دارد و هم به بنا بر شواهد موجود بسیار هم لذت‌بخش است پیچاندن عوارضی اتوبان است که برای این کار هم روش‌های مختلفی وجود دارد و به وفور توسط هم‌وطنان استفاده می‌شود. روش اول که البته احتمال شکست بالایی دارد این است که با سرعت زیادی به عوارضی برسید و سریعاً یک کارت شناسایی به متصدی عوارضی نشان بدهید و گازش را بگیرید. این کارت شناسایی می‌تواند کارت ماشین و یا گواهینامه شما باشد و در تعدادی از موارد از کارت مترو و کارت دعوت عروسی هم استفاده شده است که نتیجه مثبتی به همراه داشته اما اگر هیچ‌کدام از این کارت‌ها را همراه خود ندارید یا نگران لو رفتن قضیه هستید باز هم جای نگرانی نیست چرا که کافی است در مسیر حرکت خود و نزدیک عوارضی‌ها نگاهی به تپه و دشت‌های اطراف بیندازید و به دنبال صف طویل خودروهایی بگردید که از روی تپه‌ها در حال تردد هستند. کافی است با خودرو از اتوبان خارج شوید و پشت سر این صف به دل دشت بزنید و بعد از گذشتن از عوارضی به اتوبان برگردید که ضمن هم صرفه‌جویی در این هزینه اضافی است و هم و کلی هم ناتورالیستی و باصفا.

 گردش - چادر

کارشناسان خبره صرفه‌جویی در هزینه‌های گردشگری معتقدند سم مهلک یک سفر ارزان و بی‌دردسر، همانا هتل‌ها هستند که معلوم نیست اصلاً چرا به وجود آمده‌اند. اصلاً کدام آدم عاقلی این همه در ترافیک می‌ماند که آخر سر خودش را در یک چهار دیواری گران‌قیمت حبس کند؟ حتماً چادر مسافرتی همراه داشته باشید و هرجا که دلتان خواست چادر بزنید و اگر چادر هم ندارید نگران نباشید چراکه بالاخره آلاچیق یا سایه بانی در پارک‌ها پیدا می‌شود که بتواند شب را زیرش سر کنید. خوبی این شیوه شب گذرانی هم این است که هر وقت که دلتان خواست می‌توانید قلیان چاق کنید و کسی که مزاحم کیف و حالتان نخواهد شد.

دقت کنید که حتماً غذای لازم برای چند روز سفر همراه خود داشته باشید چرا که هرگونه خرید از فروشگاه‌های محل سفرتان می‌تواند خطر خرج اضافی را به همراه داشته باشد، بعلاوه کسی تا به حال از دو سه روز خوردن پیاپی کنسرو نمرده و نخواهد مرد. از طرفی یادتان باشد به هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی برای بازدید از هیچ موزه یا مکانی بلیط نخرید چراکه اولاً این سوسول‌بازی‌ها مال خارجی‌هاست و دوما آدم برای سر زدن به اموال خودش که پول نمی‌دهد. اصلاً چه معنی می‌دهد آدم برای دیدن کوزه‌ها و ظروفی که پدران و مادران خودش از آن استفاده کرده‌اند یا دیدن اسکلت چند هزار ساله آن عزیزان از دست رفته یا قلعه و باروی آنها پول پرداخت کند؟ آیا انصاف است از بازماندگان این تمدن چند هزار ساله بابت دیدن بقایای آن پول بگیرند؟ دقت کنید که اگر مسئولان اصرار غیرمنطقی به خرید بلیط کردند باید مقاومت کنید و یادتان باشد هیچ بنای تاریخی در این مملکت طوری محصور نیست که بتواند شما را از رسیدن به اصل خویش محروم کند.

به گفته کارشناسان خبره امر صرفه‌جویی در هزینه‌های گردشگری رعایت همین نکات ساده در طول تعطیلات گذشته باعث شده مسافران نوروزی نه تنها هزینه خاصی برای سفر خود نپردازند بلکه با روش‌های مختلفی مثل ترمز ناگهانی در روز آخر مسافرت و… (که البته از ما نشنیده بگیرید) مقدار زیادی هم از میزبانان خود طلبکار شوند که خود به تنهایی باعث افتخار برای تک‌تک ما و درس عبرتی برای جهانیان است. و اما در آخر ذکر این نکته ضروری است که شاهکارهای مسافران عزیز در تک‌تک تپه‌های دل‌انگیز شمال فرصت مناسبی برای بومیان است که بعد از تعطیلات به دل طبیعت بروند و با جمع‌آوری یادگاری‌های مسافران عزیز وارد تجارت پرسود بازیافت زباله شوند که البته هنوز برای ما و کارشناسان خبره مشخص نیست چرا از این فرصت عالی استفاده نمی‌شود. واقعاً چرا؟ پس کی فرهنگ این مملکت می‌خواهد رشد کند؟

نظرات

1 دیدگاه برای "محمد مساعد
بررسی متدهای کاهش هزینه‌های سفرهای نوروزی یا چطور رکورد زدیم؟"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
سوری
9 ماه 16 روز پیش

عالی بود :))

wpDiscuz