برداشت شن، ماسه و صید ماهی از رودخانه‌های گیلان ممنوع است

صید ماهی استخوانیرشت رویایی- فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان مطرح کرد: به دلیل آغاز فصل مهاجرت ماهیان مولد استخوانی برای زادآوری، برداشت شن و ماسه، صید و حتی ورود به رودخانه های گیلان از ۱۵ اسفند تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده ممنوع است.

به گزارش ایرنا، ساسان اکبری پور با اعلام این مطلب گفت: با توجه به فرارسیدن فصل مهاجرت ماهیان استخوانی و آبزیان مهاجر به رودخانه ها و لزوم ایجاد بستر مناسب برای تخم ریزی ماهیان مولد و جلوگیری از صید آنان، اداره کل محیط زیست گیلان هشدارهای لازم را به شکارچیان، صیادان و حتی پیمانکاران مجاز برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه اعلام کرده است.

او اضافه کرد: تمام نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در سراسر استان بصورت شبانه روزی و هماهنگ، پایش تمامی رودخانه ها را در دستور کار دارند و در صورت مشاهده هرگونه دام و سازه های صیادی در مسیر و مصب رودخانه ها، ادوات و تجهیزات را جمع آوری کرده و با متخلفان به شدت برخورد می شود.

اکبری پور ادامه داد: این عملیات از ۱۵ اسفندماه امسال آغاز و تا پایان فصل مهاجرت ماهیان در اواسط اردیبهشت سال آینده ادامه خواهد داشت.

او اضافه کرد: گونه های با ارزش ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید  کولی و ماهیان خاویاری در این فصل از سال اقدام به تخم ریزی و تولید مثل می کنند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: از تمام مردم گیلان و علاقه مندان به حفظ محیط زیست و طبیعت تقاضا داریم علاوه بر خودداری از صید در زمان تکثیر ماهیان مولد ، تخلفات صید و شکار را به اداره های یگان شهرستان ها و در صورت لزوم به اداره کل حفاظت از محیط زیست گیلان جهت پیگیری و برخورد لازم اطلاع دهند.

اکبری پور اضافه کرد: سامانه گویای ۱۵۴۰ و شماره تلفن( ۰۱۳۳۳۸۳۲۲۸۰) آماده دریافت گزارشات مردمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *