شهردار رشت در نشست خبری:
برخی‌ها باج می‌خواهند، نمی‌دهم

رشت رویایی- شهردار رشت در یک نشست خبری که پیرامون اتفاقات اخیر شورا و اتهامات نسبت داده شده به عملکرد شهرداری سخن گفت و با بیان اینکه یکی از تلخ‌ترین روزهای عمرش را طی سالیان اخیر پشت سر می‌گذارد گفت: از اینکه باید وقت شهر را که باید صرف کار و توسعه شود برای پرداختن به این موضوعات هدر دهیم جای تأسف دارد. اما همیشه اعتقاد داشتم که مردم خود می‌فهمند و اقدام و عمل مبنای قضاوت مردم است نه یک سری حرف‌های کلی‌گویانه و فرافکنی که چند وقت است که به انحای مختلف مطرح می‌شود. اما برخلاف همیشه که در برابر انتقادات سکوت اختیار می‌کردم، تصمیم گرفتم یک بار برای همیشه در خصوص این مسائل صحبت کنم تا همگان بشنوند و بعضی‌ها نتوانند چیزی را که همگان شنیده‌اند بالا و پایین کنند.

محمدعلی ثابت‌قدم

خرمشهر را خدا آزاد کرد
ثابت‌قدم با اشاره به اظهارات منتقدان خود در شورا گفت: ما معتقدیم که خرمشهر را خدا آزاد کرد، بنابراین ما در دفاع مقدس هستیم نه در جنگ. ما حمله نمی‌کنیم غیر از اینکه به ما حمله شود و بخواهیم از شهرمان دفاع کنیم. انشاا… شاهد مبانی دفاع در این شهر باشیم و در جنگ در برابر یکدیگر قرار نگیریم. زیرا شهر فرصت جنگیدن ندارد تا بتواند هزینه‌های دفاع کردن را بپردازد. هر جنگ و دفاعی شهدایی دارد که قاعدتاً شهیدان این عرصه، شهردارانی بودند که رفتند و افرادی که حذف شدند. کشور ما به اندازه کافی هزینه جنگ را داده است که از این الفاظ در بحث مدیریت شهری استفاده نکنیم.

شهردار رشت با بازخوانی انتقادات صورت گرفته در سال ۹۲ از سوی برخی از اعضای شورا در سطح رسانه‌ها، گفت: در زمان آقای خلیلی هم این اظهارات عین به عین وجود داشت: «رسانه‌ها و سایت‌های بسیاری هستند که از ایشان حمایت می‌کنند. این رسانه‌ها منحرف‌اند؛ یا با انقلاب نیستند یا با بچه مذهبی‌ها دشمنی دارند» یا در جای دیگر آمده: «به رسانه‌ها پول می‌دهند تا از آنها دفاع کنند». اگر قرار بود پول بدهم چه نیازی به این نشست و ارائه این توضیحات و مستندات بود؟ این اظهارات توهین به جامعه رسانه‌ای و خبرنگاران است. این حرف‌ها از همان زمان وجود داشت و به آقای خلیلی هم تهمت‌های زیادی زده شد اما ایشان مأخوذ به حیا بودند و رفتند.

او در ادامه با اشاره به اینکه می‌گویند شهردار بچه‌های انقلاب و فرزندان شهدا را عزل کرده است گفت: از خانم فلکدوست که خود نیز فرزند شهید هم هستند می‌خواهم بگویند در دوران مدیریت من عزل شده‌اند یا نصب؟

شهردار رشت در ادامه با اشاره به مصاحبه‌های اعضای شورا با عنوان «۱۲ دلیل برای خداحافظی شهردار» در زمان خلیلی، افزود: «وجود ابهامات زیاد در عملکرد آقای خلیلی و مسافرت بدون تصویب شورا و بی‌توجهی به قانون که اخیراً مرخصی را به دفاع از حقوق شهروندان برای راه‌اندازی شهر الکترونیک در دیدار با وزیر ارتباطات ترجیح داد، عدم جذب سرمایه‌گذار، از تخلفات دیگر شهردار عدم سکونت وی در رشت، عملکرد مدیریت شهری باعث شده شهرداری به جولانگاه دو جریان سیاسی تبدیل شود و…».

از روز اول گفتم نه اصلاح‌طلب هستم نه اصولگرا؛ من توسعه‌گرا هستم
او با اشاره به نسبت دادن این اتهامات به وی، تاکید کرد: بنده از روز اول گفتم که من نه اصلاح‌طلب هستم نه اصولگرا؛ من توسعه گرا هستم. ببینید از جایگاه شهرداری در زمان انتخابات چه اشخاصی استفاده کردند. ما که در زمان انتخابات با چهار نماینده عکس نگرفتیم. دو نفر قرار بود به مجلس بروند آقایان با هر چهار کاندیدا عکس می‌گرفتند!

دکتر ثابت‌قدم، یکی از مدیران شهرداری را خطاب قرار داد و از او پرسید شما در زمان انتخابات با چه کسی همکاری کردید؟ که جواب او عظمتی بود. ثابت‌قدم نیز در ادامه گفت همه می دانید که من دوست مهندس جعفرزاده هستم و بعد از او پرسید آیا رفتار من در قبل و بعد انتخابات با شما تغییری کرده است؟ حالا باید آقایان پاسخ بدهند من در شهرداری سیاسی‌کاری می‌کنم یا بعضی اعضای شورا؟

شهردار رشت با اشاره به سخنان رهبری درباره «ثروتی که از قدرت ایجاد می‌شود و در بلندمدت به منزله افراد و گروه‌های اجتماعی و سیاسی ارتباط پیدا می‌کند و تولید فساد اقتصادی می‌کند، خطرناک‌تر از فساد اقتصادی‌ای است که از سرمایه‌دار خارج می‌شود»، گفت: به گفته این عضو شورا من جوان سی‌ساله‌ای هستم که تیلیاردر است و معلوم هم نیست که از کجا پول به‌دست آورده‌ام. پیش از این اعلام شده بود که من جایگاه اداری نداشتم؛ یک جوان سی ساله آمده که تجربه کاری نداشته و آمده جایگاه سازمانی گرفته است. چطور می‌توان این اظهارات را که با هم تناقض دارند حلاجی کرد؟

برخی‌ها باج می‌خواهند و من نمی‌دهم
ثابت‌قدم با اشاره به سخنان دکتر قالیباف در جلسه هفته گذشته با شورای شهر تهران، اظهار داشت: «برخی‌ها باج می‌خواهند و من نمی‌دهم»‌ من هم همین حرف را می‌زنم.

شهردار رشت ادامه می‌دهد: مقام معظم رهبری در دیدار با شورای اسلامی دوم گفتند شجاع بودن مدیران شهری نظیر ایستادن در مقابل جوسازی‌ها برای انجام کار صحیح، انجام کارها بدون بعضی ملاحظات، منافع عمومی اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد. آنچه به مردم نان می‌رساند این واژگان نیست و باید در چهارچوب‌های حاکمیت به دنبال کار مدیریت شهری باشیم. مقررات شهرداری را طوری وضع کنید که چنانچه پدر شهیدی بخواهید زیر خانه‌اش دکانی درست کند، نه اینکه از او پروانه کسب نخواهید، بلکه پروانه کسب را با مقداری پول با تشویق به او بدهید. گرچه سد معبر کار بدی است اما کسی که در یک گاری چند کیلو پیاز ریخته و در فلان پس کوچه شهر تردد می‌کند، وقتی مأمور شما به او رسید گاری او را در جوی آب خالی کند و همه مردم به حال او تأسف بخورند.

او با اشاره به اینکه مصادیق فرمایشات رهبری را در این روزها بسیار شاهد هستیم، افزود: چند تا دست‌فروش در سطح شهر ساماندهی شد؟ عملکرد ما مصداق فرمایشات رهبری است یا نه؟

ثابت‌قدم با اشاره به اینکه همان‌طور که پیش از این در سال ۹۳ به اقتصاد مقاومتی با تکیه به خود تاکید کرده بودم، گفت: پیش از این گفتم عرصه توسعه شهری عرصه سیاست‌کاری و سیاست‌بازی نیست. آلودن این ساحت به سیاست قطعاً یک مفسده بزرگ است. رسیدن به توسعه نیازمند افرادی پاک دست با رفتارهای معقول و فکری پرورش یافته است. باید برای رشد و تعالی فقط و فقط به خود تکیه کنیم.

او با اشاره به پیام تسلیت یک عضو شورا در ارتباط با شهردار شدن او، تصریح کرد: این عضو شورا گفته بود که به عنوان نماینده مردم در جلساتی که ثابت‌قدم حضور دارد شرکت نمی‌کنم. خب مگر شما این حرف را نزدید شرکت نکنید دیگر… حداقل به حرفی که می‌زنید عمل کنید.

شهردار رشت در ادامه افزود: آیا تمام اعضای شورا شهر و آن ۹ نفر عضوی که بنده دوست‌شان دارم اشتباه کرده‌اند و عقل کل فقط آن سه عضو دیگر هستند؟

او در خصوص انتقاد از او در خصوص انتصاب افراد بی‌تجربه و بله قربان گو با اشاره به مدیران خود گفت: ایشان به نظر شما بله قربان‌گو هستند؟ به نظر شما آقای شریفی و دوستان دیگر با صحبت‌هایی که داشتند چقدر می‌توانند بله قربان گو باشند.

او در ادامه از شریفی پرسید: چند درصد از حرف‌هایی که زدید از اعتقادات قلبی شما بود؟ او از شهرداران و معاونین خود خواست هر آنچه را که گفتند اما به آن اعتقاد نداشتند همین جا مطرح کنند.

بالاخره مسجد رفتن خوب است یا بد؟
ثابت‌قدم به حضور در مساجد و محلات مختلف رشت نیز اشاره‌ای کرد و با اشاره به اتهام برخی اعضا در نسبت دادن این کار به سیاسی‌کاری گفت: اگر به مساجد برویم می‌گویند دنبال کارهای تبلیغاتی و سیاسی است و اگر نرویم می‌گویند ثابت‌قدم دین ندارد و نمازخوان نیست، بالاخره ما باید چه کار کنیم؟ یا اعلام کرده‌اند که سرای محلات سیاسی شده است. من از همکاران خود می‌خواهم تمام تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته با نهاد مختلف را نشان دهند.

او در ادامه به اتهام دریافت پاداش میلیونی مدیر جوان و از طرفی راننده حمل زباله به دلیل نداشتن پول گازوئیل ۱۷ روز اخراج شود، اشاره کرد و گفت: یعنی ما تمام شهر را زیر پای خود له کردیم تا خود را زنده نگه داریم. آن راننده اتوبوس همان‌طور که آقای شریفی اشاره کردند، به شکلی اتوبوس‌داری کردند که هم اکنون نتیجه‌اش اتوبوس‌های متوقف در پارکینگ سازمان است.

این مدیر جوان به بخش دیگری از انتقادات مبنی بر اینکه پاداش‌های مدیران به مرز سی میلیون تومان رسیده است در حالی که کوچه‌های شهر همچنان در بدترین وضعیت در انتظار آسفالت هستند، اشاره کرد: این جملات مرا یاد ژان والژان می‌اندازد.

او در ادامه با اشاره به سخنان عضو شورا در خصوص فعالیت رستورانی که پاتوق برخی افراد مرفه و معلوم‌الحال بود، گفت: هنرمندان عزیز شهر بدانید که از نظر ایشان شما معلوم‌الحال هستید. چون آن رستوران محل رفت و آمد هنرمندان این شهر بود.

شهردار رشت با اشاره به ساختمان نیمه‌تمام شهرداری در میدان گیل گفت: ۷ سال است که این ساختمان را ساخته‌اند و جسد آن را کنار شهر رها کرده‌اند. بدین‌وسیله به دلیل پراکندگی ساختمان‌ها ۱۰۰ میلیون هزینه مازاد ماهانه به شهرداری تحمیل شده است و می‌گویند معاونت عمرانی در جاده تهران در کانکس مستقر شده است، در حالیکه بنده خودم داخل خاک کار می‌کنم در همین ساختمانی که جسد آن رها شده است.

ثابت‌قدم در ادامه افزود: در جای دیگری گفته‌اند که استشمام بوی مواد مخدر از داخل مهمانسرای شهرداری موجب تعجب بنده شد. برای همین به بازرسی از اتاق‌ها پرداختم و متوجه شدم که چند نفر از مهمانان با شیشه نوشابه در حال استعمال مواد مخدر هستند. (خنده حضار).

شهردار رشت با اشاره به برکناری علیرضا خلقت‌دوست از هیئت مدیره سازمان فرهنگی، ورزشی و اشاره یک عضو شورا به این مساله گفت: آقای خلقت دوست صمیمی من و همکار اقای حضرتی است که ایشان هم دوست بنده هستند. بنده آقای خلقت دوست را در دولت قبل با کمال افتخار عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگی ورزشی کردم. افرادی که در دولت قبل بودند خوب می‌دانند که این کار را نمی‌توانستند انجام بدهند. حال امروز هم به دلایلی که خودم و خود او می‌داند کنار رفت. رأی‌آوری آقای حضرتی موجب وابستگی من به ایشان نمی‌شود؛ حتی در حال حاضر من به آقای حضرتی نسبت به زمانی که رأی نیاورده بودند،‌ دورتر شده‌ام.

من شورا را به عنوان یک نهاد دموکراتیک قبول دارم
ثابت‌قدم در پایان گفت: این یک دروغ است که می‌گویند من به شورا اعتقاد ندارم. من شورا را به عنوان یک نهاد دموکراتیک قبول دارم که البته نوپاست و تنها ۱۶-۱۷ سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد. اینکه اگر تاکنون به این موارد پاسخ نداده‌ام نخواستم که ذهن مردم ناآرام باشد و از طرفی اگر فضا مغشوش باشد سرمایه‌گذار هم رغبتی برای سرمایه‌گذاری در شهر نخواهد داشت.

دفاع تمام‌قد مدیران شهرداری از عملکرد خود در نشست خبری
سند و مدرک، پاسخ توهین و اتهام و «بگم بگم»

نظرات

1 دیدگاه برای "شهردار رشت در نشست خبری:
برخی‌ها باج می‌خواهند، نمی‌دهم"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
پارسا
9 ماه 25 روز پیش

دکتر عاشق مرامتم دست حق نگهدارت
خدا چشم حسود از شما دور کنه

wpDiscuz