گفتگو با سارا قمی، ملی‌پوش گیلانی و خانم‌گل لیگ عراق
برای قرارداد با شهرداری بم مجبور شدم تمام طلبم را به ملوان ببخشم

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- سارا قمی بازیکن گیلانی تیم ملی فوتبال بانوان ایران حالا به یکی از سرشناس‌ترین بازیکنان کشور تبدیل شده است. درخشش او طی فصول گذشته و کسب ۵ عنوان پی در پی خانم گلی در لیگ ایران باعث شد شهرت او از مرزهای کشور پا فراتر بگذارد و در این فصل به عنوان لژیونر ایرانی در لیگ فوتبال بانوان عراق برای کشورش افتخارآفرینی کند و یک‌بار دیگر به عنوان خانم‌گلی این بار اما در لیگ عراق دست‌یابد. سارا قمی با ملوان افتخارات زیادی را کسب کرد و با درخشش در این تیم به پیراهن تیم ملی رسید و خود را به عنوان یکی از اثرگذارترین بازیکنان ملی‌پوش به مربیان تیم ملی تحمیل کرد. اما حضور ۱۲ ساله او در تیم ملوان و زحمات بسیاری که برای نماینده استان خود در لیگ کشید به دلیل عدم پایبندی باشگاه به تعهدات خود و بی‌مهری‌های فراوان مسئولین این باشگاه خاتمه یافت و در نهایت با عقد قرارداد با تیم شهرداری بم، قرار است با پیراهن این تیم در فصل پیشرو پا به رقابت‌ها بگذارد. در مراسم انتخاب برترین‌های فوتبال ایران که سوم مرداد در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد، سارا قمی با ۲۴ گلی که در فصل گذشته با لباس ملوان به ثمر رساند، جایزه بهترین گلزن لیگ برتر بانوان را دریافت کرد. با سارا قمی، ملی‌پوش گیلانی، مهاجم اسبق ملوان و بازیکن حال حاضر شهرداری بم در خصوص اولین تجربه او به عنوان لژیونر ایرانی در لیگ عراق و کسب عنوان خانم گلی این رقابت‌ها به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

سارا قمی

بعد از جدایی از ملوان چه پیشنهاداتی داشتید و چطور شد سر از لیگ عراق در آوردید؟
بعد از جدایی از تیم ملوان، از چند تیم لیگ برتری پیشنهاد داشتم. هرچند دوست نداشتم از تیم ملوان جدا شوم اما شرایط طوری رقم خورد که چاره‌ای برای جدایی نداشتم. ضمن اینکه در میان پیشنهاداتی که آخر فصل به دستم رسید، شرایط تیم شهرداری بم بهتر از باقی پیشنهادات بود و تصمیم گرفتم بم را انتخاب کنم. با این تیم به توافق رسیدم اما قراردادی بین ما امضا نشد. در زمان تعطیلات لیگ برتر بانوان کشور از لیگ عراق و تیم زیرفانی عراق پیشنهادی به من رسید. چون پیشنهاد خوبی بود تصمیم گرفتم به عراق بروم و با این تیم پا به مسابقات بگذارم.

مگر با شهرداری بم به توافق نرسیده بودید؟ امکانش وجود داشت که در یک فصل با دو تیم قرارداد ببندید؟
اتفاقاً به این دلیل به لیگ عراق رفتم که بازی‌های آنها در زمان تعطیلات لیگ ما بود و برای بازی در این تیم نیاز نبود هیچ قراردادی با زیرفانی ببندم؛ یعنی با شروع لیگ ایران من به صورت رسمی بازیکن شاغل لیگ ایران می‌شوم و می‌توانم با لباس شهرداری بم وارد رقابت‌ها شوم.

در مورد تجربه بازی در لیگ عراق صحبت کنید؟ سطح این مسابقات چطور بود و اینکه بازی در تیم زیرفانی راضی کننده بود؟
تجربه خوب و راضی‌ کننده‌ای بود و سطح مسابقات هم بد نبود. به خصوص اینکه حضور چند بازیکن خوب ایرانی به مسابقات وزن داده بود. تیم ما در نهایت نایب‌قهرمان شد و با یک گل در فینال شکست خورد. اما خوشبختانه من توانستم خانم گل این رقابت‌ها شوم. بازیکنان عراقی بازیکنان خوبی هستند چون از سنین پایه با آنها کار شده و امکانات قابل قبولی در اختیارشان هست توانایی خوبی دارند اما بخاطر اینکه اولین دوره لیگ بانوان عراق بود از تجربه کافی در زمین فوتبال برخوردار نبودند اما در کل از نظر فنی خوب بودند.

در تیم زیرفانی به جز شما بازیکن دیگری از ایران حضور داشت؟
بله تیم ما سه ایرانی داشت که به جز من خانم فروغ نوری و خانم سلیمانی هم بازی می‌کردند.

به جز تیم شما، تیم‌های دیگر هم از بازیکنان ایرانی بهره می‌بردند؟
بله ما در فینال با تیم گاز شمال بازی داشتیم که ۴ بازیکن ایرانی داشت و توانست با تک گل زهرا قنبری تیم ما را شکست دهد؛ در حالیکه ما در مرحله مقدماتی این تیم را با ۴ گل شکست داده بودیم. پروین فرهادی و افسانه اقبال از دیگر بازیکنان این تیم بودند.

بعد از این همه تجربه تلخ با وجود قراردادی که با ملوان داشتید اما موفق نشدید مطالبات خود را دریافت کنید، بازی برای یک تیم خارجی بدون قرارداد مشکل‌ساز نبود؟ این تیم به تعهدات خود عمل کرد؟
خوشبختانه باشگاه به تمام تعهدات شفاهی خود پایبند بود و به تمام حرف‌هایی که بین ما رد و بدل شد عمل کرد. از این بابت تجربه خوبی برای ما بود که برای اولین بار با باشگاهی کار کردیم که زیر حرف خود نزدند. در حالیکه ما در ایران قرارداد داشتیم اما کسی به این قراردادها پایبند نبود اما در عراق تنها یک قرارداد شفاهی بین ما وجود داشت که باشگاه تمام و کمال به وعده‌های خود عمل کرد. با وجود اینکه من تنها چند بازی برای این تیم بازی کردم اما تمام حق و حقوق مرا پرداخت کردند و در کمال احترام به ایران برگشتم.

سارا قمی

تفاوت این تیم با ملوان چه بود؟
در عراق برای بازیکن ارزش و احترام قائل هستند. من برای اینکه بتوانم با تیم شهرداری بم قرارداد ببندم مجبور شدم تمام طلبی که از ملوان داشتم را به این باشگاه ببخشم چون هیچ راهی برایم باقی نگذاشته بودند و تنها راه جدایی که باشگاه پیش رویم گذاشت این بود که هر چه پول از باشگاه طلب دارم را به آنها ببخشم. اما وقتی تیم زیرفانی عراق از این حق‌کشی خبردار شد و فهمید که چه جفایی در حقم شده است؛ حدود ۷۰ درصد ضرری که متحمل شده بودم را به من پرداخت کرد. در حالیکه این موضوع به آنها ربطی نداشت و می‌توانست این کار را نکند اما همان موضوع احترام به بازیکن است که عرض کردم.

در مورد لیگ فوتبال بانوان عراق توضیح دهید و اینکه این رقابت‌ها به چه صورت برگزار می‌شود؟
لیگ عراق دو گروه دارد و به شکل منطقه‌ای برگزار می‌شود. یک گروه تیم‌های منطقه کردستان بود که تنها ۲ تیم از این گروه بالا می‌آیند. و گروه دیگر منطقه بغداد بود که از آن گروه هم دو تیم بالا می‌آیند و تیم‌های صعود کننده به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. تیم ما در گروه کردستان بود که سرگروه شد و گاز شمال نیز تیم دوم گروه ما بود.

فوتبال بانوان در عراق چطور است؟ آیا محدودیتی برای حضور بانوان وجود ندارد؟
ورزش بانوان در کردستان عراق از اهمیت بالایی برخوردار است و به اندازه ورزش آقایان برایش هزینه می‌شود و امکانات در اختیارشان قرار می‌دهند. بانوان حضور پررنگی در مناسبات اجتماعی دارند و حمایت می‌شوند. جالب اینجاست که در ورزش کردستان عراق هیچ تفاوت و تبعیضی بین بانوان و آقایان وجود ندارد؛ چه از لحاظ هزینه و چه از لحاظ امکانات این برابری وجود دارد.

با توجه به این همه اخبار بد در مورد وضعیت بحرانی عراق، نمی‌ترسیدید به آنجا بروید و بازی کنید؟
شاید هر کس نام عراق را می‌شنود به یاد جنگ و داعش می‌افتد. اما ما در قسمت کردستان عراق بودیم و تیمی که به ما پیشنهاد داد یک تیم نظامی بود و از هر نظر امنیت تیم و بازیکنانش تامین بود. از این بابت خیال ما راحت بود و هیچ مشکل و نگرانی برای ما وجود نداشت.

از کشورهای دیگر هم لژیونر در لیگ عراق حضور دارند؟
بله بازیکنان ما تنها بازیکنان خارجی نیستند. از کشورهای سوریه و همچنین اردن هم در این بازی‌ها حضور داشتند. تیم‌های عراقی هزینه می‌کنند و بازیکنان خوب کشورهای همسایه را جذب می‌کنند تا سطح مسابقات بالا برود و تجربه بازیکنان خودشان هم زیاد شود.

سارا قمی

وضعیت‌تان در حال حاضر چطور است و برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟
خوشبختانه وضعیت خوبی دارم و به جز موفقیت شهرداری بم و درخشش در لیگ ایران به چیز دیگری فکر نمی‌کنم. می‌خواهم امسال قابلیت‌هایم را به نحو احسنت نشان دهم. تمام هدفم موفقیت تیم جدیدم است و می‌خواهم تمام توانم را بکار گیرم تا بهترین بازی‌هایم را در این فصل برای شهرداری بم انجام دهم.

در مورد ملوان حرفی برای گفتن دارید؟ این تیم همیشه در ادوار گذشته لیگ یکی از بهترین‌ها بود و بازیکنان این تیم جزو ستاره‌های لیگ بودند اما هنوز هم وضعیت این تیم نامشخص است و بازیکنانش پا در هوا هستند و به نظر نمی‌رسد اتفاق مثبتی برای این تیم بیافتد.
فقط می‌توانم بگویم برای مسئولین این تیم متأسف هستم. من ۱۲ سال عمرم را در این تیم گذراندم و متأسفم برای باشگاهی زحمت کشیدم که مسئولینش کوچک‌ترین اهمیت و ارزشی برای بازیکنان و هوادارانش قائل نیستند. این تیم زحمات بسیار و سختی‌های زیادی متحمل شد و از هیچ به اوج رسید. ما با دست خالی یک عمر جنگیدیم که نسل بعد از ما از بدیهی‌ترین حقوق خود برخوردار باشند. اما مسئولین این باشگاه آینده این همه بازیکن با استعداد و آینده دختران یک شهر را نابود کردند. یک بار دیگر به این آقایان می‌گویم: خدا جای حق نشسته است و چوب کارتان را خواهید خورد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz