زنده گیری و ساماندهی سگ‌های ولگرد

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندها:
برای سگ‌های ولگرد شهر رشت برنامه داریم

رشت رویایی- مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت گفت: شهرداری رشت تمام تلاش خود را برای حمایت از سگ‌های ولگرد به خرج داده است.

مرتضی عاطفی در گفت وگو با ایسنا در خصوص آخرین اقدامات انجام شده در خصوص سگ‌های ولگرد گفت: برای نخستین بار در گیلان و بدون وجود تجربه‌ی قبلی در استان یا استان‌های دیگر از مهر ماه ۱۳۹۴ با عقد قرارداد با یک پیمانکار نسبت به زنده‌گیری، نگهداری و بازپروری سگ‌های ولگرد اقدام شد.

وی ادامه داد: اعضای موسسه‌ی محیط زیستی «سرزمین ایده آل ما» هم در این اقدام همراه سازمان پسماندهای شهرداری در بهبود کار تلاش کردند.

مرتضی عاطفی

عاطفی افزود: اما پس از شش ماه از امضای این قرارداد به نظر رسید که پیمانکار نتوانسته آنطور که باید و شاید به تعهدات خود عمل کند و انتشار تصاویری از تعدادی سگ‌های آسیب دیده در یکی از محل‌های نگهداری مربوط به این پیمانکار سبب حساسیت دوباره‌ی حامیان حقوق حیوانات و حتی سفر برخی هنرمندان عضو «انجمن هنرمندان حامی محیط زیست» به رشت شد که به همین دلیل سازمان مدیریت پسماندها با تجربه‌ی یک دوره‌ی شش ماهه نگهداری این سگ‌ها تصمیم گرفت تا از متخصصان این کار در کرج و تهران کمک بگیرد.

وی اضافه کرد: حالا پیمانکار دوم گرفته شده و مکان معرفی شده‌ی این پیمانکار باید به تأیید مراجع ذی‌ربط می‌رسید و ما برای اینکه تجربه‌ی بد اولیه را تکرار نکنیم در بستن قرارداد جدید عجله نکردیم و با وجود مشکلاتی که ایجاد شده بود، هدف را در قدم اول کنترل بحران و جمع‌آوری سگ‌ها قرار دادیم و سپس به نگهداری آنها توجه کردیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری کلان‌شهر رشت در این بین انجمن هنرمندان حامی محیط زیست هم از کار ما آگاهی یافتند و قرار شد تا این انجمن همکاری موثری را با سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری داشته باشد تا با هماهنگی‌های انجام شده و اعلام آمادگی «پناهگاه وفا» در کرج سگ‌ها برای تیمار و نگهداری به آن پناهگاه انتقال پیدا کنند.

وی افزود: این سگ‌ها در دو نوبت به مکان جدید منتقل شدند و در آنجا مراحل درمان را طی خواهند کرد و انتقال سگ‌ها به جز هزینه‌ی انتقالشان به آنجا هیچ‌گونه هزینه‌ی دیگری برای سازمان ما در بر نداشته است.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت گفت: همچنین ادامه‌ی کار زنده‌گیری دوباره‌ی سگ‌های بی‌خانمان را نیز پس از تأیید کامل مکان نگهداری جدید دومین پیمانکار انجام خواهیم داد.

مهندس عاطفی با اشاره به اینکه شهرداری رشت به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، خاطرنشان کرد: انعقاد قرارداد پس از چند جلسه در کارگروه شهرستان رشت و استان انجام شد و امیدواریم دیگر دستگاهها و مسوولان مرتبط نیز برای کمک به شهرداری رشت به همگاری ما بشتابند.

وی از وجود دستورالعمل وزارت کشور در این زمینه خبر داد و گفت: در این دستورالعمل حتی قید شده که پس از زنده‌گیری سگ‌های ولگری که خطرناک هستند را به طور قابل ترحم معدوم سازند اما با وصف بر این شهرداری رشت تمام تلاش خود را برای حمایت از این سگ‌ها به خرج داده است که این تلاشها مورد توجه انجمن هنرمندان حمایت‌کننده از محیط زیست هم قرار گرفته است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz