شهردار رشت - ثابت قدم

شهردار رشت در نهمین گردهمایی سراسری راهنمایان گردشگری کشور:
برای رسیدن به شهر خلاق و پایدار نیاز به نگاه همه‌جانبه در استفاده از پتانسیل‌های موجود است

رشت رویایی- شهردار رشت در نهمین گردهمایی سراسری راهنمایان گردشگری کشور که با حضور بیش از ۷۰۰ راهنمای گردشگری در اصفهان برگزار شد حضور یافت .

به گزارش واحد خبر روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری رشت در برگزاری این گردهمایی سه پنل تخصصی ارائه شد که در یکی از پنل‌ها شهردار رشت به ارائه تخصصی پیرامون ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق یونسکو پرداخت . 

دکتر ثابت قدم در این گردهمایی با اشاره به بافت متراکم جمعیتی و جغرافیایی استان گیلان و شهر رشت، اظهار داشت: شهر رشت به عنوان یک منطقه استراتژیک ارتباطی، روزی به عنوان دروازه رفت و آمد تجار ایران و اروپا مطرح بود و این شهر دارای یک فرهنگ برون‌گرای مبتنی بر مهمان‌پذیری است که با رعایت شاخص‌های محیطی بشدت باعث جذب مخاطب می‌شود.

شهردار رشت با تاکید بر پتانسیل‌های مثبت شهر رشت که ناشی از هم‌افزایی پتانسیل‌های منابع طبیعی و شرایط اقلیمی این شهر است، یادآور شد: در این مسیر ضمن ایجاد تغییرات به لحاظ کاربری و اجتماعی چه در حوزه زیستگاهی و … توسعه مجدد کالبدی، رفاه اجتماعی، رونق اقتصادی، بازآفرینی شهری و نوآوری خلاقیت مدنظر شهرداری رشت است .

او افزود: ۴ محور کلیدی به عنوان اهداف کلان در فرآیند تدوین برنامه بازآفرینی شهری در شهر خلاق رشت مدنظر است، که از آن جمله می‌توان به کاهش فقر شهری، ارتقا تاب‌آوری شهری، ارتقا هویت منزلت مکانی و تحقق حکمروایی شهری اشاره نمود.

دکتر ثابت قدم در خصوص راهبردهای چهارچوب برنامه بازآفرینی شهر خلاق رشت، تصریح کرد: در این راستا می‌توان به احقاق حقوق شهروندی، ایجاد ارتقا سرمایه اجتماعی، حفظ زیست‌بوم و اکوسیستم‌ها و ارتقا رضایت سکونت‌گاهی برای مردم محلی و گردشگری اشاره کرد .

شهردار رشت شناسایی بناهای تاریخی و فرهنگی رشت را از موارد تحقق شهر خلاق برشمرد و گفت: شهر رشت به لحاظ راه‌اندازی اماکن کلیدی جزء شهرهای پیشگام در کشور بوده، که از آن جمله می‌توان به وجود اولین کتابخانه، اولین داروخانه و … اشاره داشت.

او با تاکید بر هدف‌گذاری اقتصاد شهری، شهرداری رشت بر پایه اقتصاد گردشگری اذعان داشت: شهرداری رشت با رونق دادن مراودات خود در حوزه محلی و بین‌المللی دو محور فرهنگ و هنر و سلامت را با پتانسیل منطقه‌ای مدنظر خود قرار داده است.

دکتر سید محمدعلی ثابت قدم یادآور شد: برای رسیدن به شهر خلاق و پایدار نیاز به نگاه همه‌جانبه در استفاده از پتانسیل‌های موجود است که در این میان توجه به دیپلماسی عمومی در دو حوزه ارتباطات فرهنگی، ارزش‌ها و افکار عمومی که به حوزه زیرساخت‌ها برمی‌گردد، مدنظر این شهرداری است.

شهردار رشت با تأکید بر ضرورت توجه مدیران به دستاوردهای استان به عنوان یک ماده خام و قابل فرآوری تصریح کرد: از آنجاییکه محصولات کشاورزی و گردشگری به عنوان صنایع فراموش شده استان نام برده می‌شود، این شهرداری در راستای تحقق ترویج شبکه گردشگری در شهرها و روستاهای استان با انعقاد تفاهم نامه‌هایی با سازمان‌های مرتبط ملی و بین‌الملل گام برداشته است.

گفتنی است در پایان شهردار رشت با تجلیل بین‌المللی از اساتید در حوزه گردشگری بین‌الملل به عنوان شهردار شهر خلاق تجلیل شد و همچنین شهرداری رشت نیز از اساتید بین‌المللی حوزه گردشگری تجلیل کرد.

شهردار رشت - ثابت قدم

شهردار رشت - ثابت قدم

کانون سراسری راهنمایان گردشگری، هر ساله در یکی از استان‌های کشور با رویکرد آموزشی جهت افزایش دانش، آگهی و تخصص راهنمایان اقدام به برگزاری گردهمایی می‌کند.

این گردهمایی که با ۱۷ کارگاه آموزشی و سه نشست تخصصی با رویکرد صنفی، گردشگری خلاق و گردشگری پسابر جام برگزار شده بود، بیش از ۷۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری سراسر کشور حضور داشتند.

رشت شهر خلاق خوراک‌شناسی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz