پروفسور مجید سمیعی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
بخش زیادی از بودجه کشور صرف دانشجویان شود

مجید سمیعی

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- پروفسور مجید سمیعی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به سخنان رییس‌جمهور در ارتباط به حل مشکلات جامعه با کلید، گفت: آن کلید شما دانشجویان هستید وشما هستید که کشور عزیز ما را خواهید ساخت. شماها هستید که کشور عزیز ما را خواهید ساخت. دکتر، مهندس و سایر مقام‌ها مهم نیستند، مهم شما دانشجویان هستید که کشور عزیز ما را خواهید ساخت از این لحاظ با شروع سال تحصیلی باید حس کنید چه مسوولیت بزرگی را برعهده گرفته‌اید.

او دانشجو بودن را افتخار بزرگی دانست و گفت: این مسوولیت بسیار پراهمیت است و آینده کشور و نسل بعد به تلاش شما بستگی دارد و این حس به شما انگیزه می‌دهد آنچه که لازم است در رشته خود به دست بیاورید.

رئیس فدراسیون جهانی انجمن‌های جراحان مغز و اعصاب ادامه داد: اکنون ما چهار میلیون و هشتصد نفر دانشجو داریم اگر هرکدام از دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی ۱۰ تا ۱۰۰ فرصت شغلی ایجاد کنند ایران ساخته می‌شود و از دید بنده این رویکرد باید سیاست آینده باشد زیرا مابقی سیاست‌ها تنها حرف است.

پروفسور سمیعی با بیان این که بخش زیادی از بودجه برای موفقیت دانشجویان بکار گرفته شود گفت: هریک از شما را باید مانند یک الماس بدانیم که باید صیقل داده شود؛ زیرا علم و دانش متعلق به کشور خاصی نیست و امروز هر دانشجو می‌تواند به هدف خود برسد و هر دانشجویی از کمبود امکانات گله کند به هیچ‌وجه درست نیست.

زنان ایرانی در تمام دانشگاه‌ها در زمره بهترین‌ها هستند

بنیان‌گذار رشته جراحی قاعده جمجمه تنها درس خواندن و امتحان دادن را کافی ندانست و گفت: باید وقت را به بطالت نگذرانید، پسران دانشجوی ما باید تمرکز خودشان را به تمرکز خانم‌ها برسانند و من آرزو دارم که خانم‌ها به جایگاه واقعی خود در دنیا برسند؛ زیرا زنان ایرانی در تمام دانشگاه‌ها در زمره بهترین دانشجویان هستند.

او همچنین گفت: دانشجویان افکاری مثل اینکه باید به خارج از کشور بروم تا موفقیت کامل به دست بیاورم را ترک کنند و به خود بگویند که می‌خواهم با کشفیاتی که در رشته خود به وجود می‌آورم بهتر از آن دانشگاه‌ها کارهای علمی انجام دهم.

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

او ارتباط با دانشگاه‌ها و اساتید بزرگ را با اهمیت دانست و گفت: لذت بزرگی است که در یک رشته نمره یک در دنیا باشید ولی در کشور عزیز خود زندگی کنید. من دلم به حال کسانی که برای کارهای علمی و به‌واسطه شغل خود مجبورند در کشورهای دیگر زندگی کنند می‌سوزد زیرا همبستگی و لطافتی که زندگی در ایران دارد در هیچ کجای دنیا پیدا نمی‌شود.

گیلان مرکز افتخارات علوم اعصاب در دنیا خواهد شد

دکتر سمیعی با تاکید بر توسعه همکاری بین رشته‌ای بین دانشگاه گیلان و دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: باید با تمرکز و دانش و مسئولیت‌پذیری به خواسته خود برسید و خود را گرفتار حواشی و عوامل بیهوده نکنید و بسیار خوشحالم که افتخار استاد افتخاری در دانشگاه گیلان و علوم پزشکی را دارم و می‌خواهم پلی باشم بین این دو دانشگاه تا تبادل علمی بین آنها صورت بگیرد.

او با درخواست استاندار در رابطه با اینکه گیلان مرکز افتخارات علوم اعصاب در دنیا باشد، گفت: مغز مرکز ثقل تحقیقات برای تمام رشته‌هاست که اگر همه رشته‌ها به هم وصل شوند می‌توانند اسراری که در مغز است را کشف کنند.

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

پروفسور سمیعی در ادامه گفت: کارهای بزرگی در زمینه‌های خونریزی‌های مغزی, سکته‌های مغزی, تومورها, پارکینسون و ایجاد چشم مصنوعی انجام شده است که بیماران را به راحتی می‌توان از این مشکلات نجات داد و تمام سعی خود را می‌کنیم که در گیلان نیز بتوانیم این عمل‌ها را تا آن جایی که شدنی باشد انجام دهیم.
او در پایان با ابراز تأسف از عدم برقراری صلح جهانی گفت: باید همه کارها با عقل و شعور انجام شود و همه در کنار هم و با کمک یکدیگر در آرامش، صلح جهانی را برقرار کنند.

گفت: خوشبختانه امروز چیزی حدود پنج میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند و افزون بر این ۱۳ میلیون دانش‌آموز با عشق و علاقه و با هدف‌های بزرگ به امر تحصیل مشغول هستند.

تاکید استاندار گیلان بر مطالبه‌گری دانشجویان

دکتر محمدنجفی با بیان اینکه امروز اگر اقتصاد دانش‌بنیان را مطرح می‌کنیم در کنارش فرهنگ دانش‌بنیان نیز مطرح است، گفت: دانشجویان فرصت و ثروت عظیمی برای نظام اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

دکتر نجفی حضور پروفسور سمیعی در این مراسم را ارزشمند دانست و گفت: افتخار ما این است که امروز مهمان ویژه‌ای داریم که هرچند خود همیشه میزبان است؛ میهمانی که قلبش برای گیلان و گیلانی می‌تپد.

او با بیان اینکه امروز نه تنها ایران بلکه تمام جهان به وجود چنین شخصی می‌بالد ادامه داد: اگر اصفهانی‌ها نصف جهان را به او تقدیم می‌کنند، آذری‌ها با افتخار او را میزبان می‌شوند و مازندرانی‌ها به او لقب فرزند شمال داده‌اند؛ ما به خود می‌بالیم که پروفسور مجید سمیعی همیشه گیلانی و همیشه یک رشتی بوده و باقی خواهد ماند.
استاندار همچنین گفت: مطالبه‌گری دانشجویان اگر با مطالعه و اطلاعات دقیق باشد قطعاً زمینه‌ساز تلاش بیشتر مسوولان برای حل مشکلات خواهد بود.

پرفسور سمیعی به کل دنیا تعلق دارد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مراسم آغاز سال تحصیلی ورودیان جدید دانشگاه گیلان گفت: پرفسور سمیعی مایه غرور کشور و استان ما است و چنین فرزند شایسته‌ای که نه تنها به منطقه و محدوده خاصی تعلق داشته باشد بلکه به کل دنیا تعلق دارد و از آمریکای جنوبی، آسیای شرقی و خود آمریکا شاگردان او مشغول گسترش علوم اعصاب هستند، باعث افتخار است.

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

دکتر شاهرخ یوسف زاده امروز را روز ویژه‌ای برای دانشگاه گیلان و دانشکده علوم پزشکی دانست و گفت: دانشکده علوم پزشکی به لحاظ فیزیکی در سایت دانشگاه گیلان قرارداد وبا توجه به اینکه سال‌های زیادی از تأسیس دانشگاه می‌گذرد ولی ارتباط علمی تا به امروز بین این دو برقرار نشده است، زیرا نیاز به یک دم مسیحایی بود.

او همچنین گفت: پرفسور سمیعی امروز این دم مسیحایی را به این کالبد بی‌روح و بی‌جان دمیدند و در زمینه‌های علمی و پژوهشی نشاط دوباره بخشیدند.

دکتر یوسف زاده در رابطه با فعالیت‌های مشترک این دو نهاد گفت: پایه علم آینده بشریت بر چهار محور استوار است که پایه اول اتم است و مداخلاتی که در ساختار مولکول و با تکنولوژی نانو به وجود آورد. پایه دوم اطلاعات است که تحول عظیمی در گام بشریت ایجاد کرده است و در آینده بشریت اهمیت زیادی دارد.

او ادامه داد: پایه سوم متعلق به ژن است. کارها و مداخلاتی را که می‌توان با تغییرات سلولی و مولکولی در درمان بیماری‌ها، علوم کشاورزی و سایر علوم انجام داد. پایه چهارم علم نرون، شناخت است و آنچه که مربوط به عملکرد مغز است و دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه گیلان در کنار هم تصمیم گرفته‌اند ستون‌های علم آینده را با یکدیگر بنا بگذارند.

گفتنی است، در پایان تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه گیلان و مرکز تحقیقات علوم اعصاب هانوفر آلمان منعقد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz