[su_frame align=”center”]15[/su_frame]
رشت رویایی- مراسم افتتاح افتتاح فاز ۲ پارک استاد معین بانوان عصر شنبه ۲۱ خردادماه برگزار شد.

در این مراسم، علاوه بر دکتر سیدمحمدعلی ثابت قدم، شهردار رشت، مهندس محمد پورناصرانی، شهردار منطقه یک، فاطمه شیرزاد، عضور شورای چهارم و منتخب شورای پنجم، خانم ها سهیلا مدارایی و سکینه خاتمی نیز حضور داشتند.

شهردار رشت در این مراسم گفت: بحث امروز بانوان گرامی هستند که به عنوان یک شهروند در شهر رشت، نیمی از جمعیت شهر را به لحاظ کمی شکل می دهند و اگر ما قبول کنیم حق شهروندی این نیمی از جمعیت معادل نیم دیگر یعنی آقایان است، پس باید بدانیم در سیستمی که شهر رشت، استان و کشور وجود دارد مطابق با معیارها و انگیزه های کلان تفکری اش، چگونه باید برای آنها مانند نیمه دیگر امکاناتی را فراهم کنیم.

او گفت: برای اینکه این اتفاق برای این نیمه بیفتد در سه حوزه سکونت، فراغت و فعالیت که هر شهروند حق شهروندی دارد می بایست مسوولیت هایی را برایشان به گونه ای مناسب از سوی مدیریت شهری، دولتمردان و حوزه های مختلف تصمیم سازی مثل پارلمان شهری و سایر ارگانها به عهده بگیرند.

دکتر ثابت قدم گفت: در حوزه سکونتی قاعدتا هر خانم خانه دار و هر کسی که مشغول کار است علی القاعده نمی تواند بیشتر از یک اندازه ای، فعالیت هایی که در فعالیت های شخصی در نظر دارد، در حوزه اجتماعی مورد نظر قرار بدهد.

او با بیان آزادی و محدودیت های یک زن خانه دار منطبق بر جامعه ما مشخص است گفت: فضای خصوصی قابل تفکیکی به لحاظ کارکردی با فضای غیرخصوصی برای خود قایل است و حرایمی که مورد نظر دارد.

ثابت قدم گفت: در فضای کار هم که شاید رکن دوم و مشکل بزرگ بانوان نه تنها در رشت بلکه در کل کشور باشد که امروز تعداد زیادتری از بانوان در مدارج مختلف تحصیلی حضور موثری داستند و بیش از ۶۰ درصد قبولی در کنکور و سایر آزمون های تحصیلی، بانوان هستند و این نشان می دهد اگر قرار است ما در حوزه فعالیتی به این دو قسم جامعه یعنی آقایان و بانوان توجه کنیم براساس عدد و رقم باید این توجه بیشتر به بانوان باشد.

ثابت قدم گفت: عدم توجه به بانوان نشان می دهد که عملاً حقوق شهروندی رعایت نکرده ایم.

او گفت: اتفاقی که در شهرداری رشت سعی کرده ایم عینا و عملاً به آن برسیم این بود که تقریبا نیمی از بانوان شهرداری در سطوح مختلف، اعم از معاونان شهردار، شهرداران مناطق مسئولیت دار شده اند.

ثابت قدم اضافه کرد: این نشان می دهد که احترام به بانوان باید عملا یک اقدام عینی شود تا حقوق شهروندی بدون هیچ تعارفی و بدون هیچ گونه معیاری که شاخص های شعارگونه داشته باشد عملا جاری و ساری شود.

شهردار رشت در زمینه فراغت بانوان گفت: همه ما می دانیم فضای عمومی، فضای نیمه عمومی و نیمه خصوصی، برای هر قشری است که در پهنه یک شهر و یا هر منطقه جغرافیایی می خواهند زندگی کنند دارای حرایم و ضوابطی است.

او ادامه داد: در شهر رشت با توجه به اینکه ۵۵ محله داریم هر شهروند براساس استانداردهای شهرسازی یک شعاع دسترسی دارد تا بتواند به آن فضاهای مورد نیاز خودش رفت و آمد کند.

شهردار رشت فضاهای عمومی باز و پارکها را یکی از این فضاها دانست و گفت: نمی توانیم از شهروندی که در خیابان ۱۹۲ گلسار زندگی می کند بخواهیم به پارک منطقه دیگری مثل منظریه برود و در آنجا پیاده روی داشته باشد. این یعنی نقص یک شهر.

[su_frame align=”center”]8[/su_frame]

او گفت: نقص این شهر برطرف نمی شود غیر از اینکه ما قبول کنیم وقتی محدودیت هایی که علتش صرفا محدودیت های ایرانی اسلامی نیست باید در ظواهر و رفتارهای اجتماعی ما دیده شود و اینکه چگونه یک مدیریت شهری باید این محدودیت ها را مرتفع کند تا حقوق شهروندی از ظن یک بانو در سطح کشور جمهوری اسلامی ایران محدودشونده به نظر نیاید.

او ادامه داد: این اتفاق نمی افتد مگر اینکه آزادی عمل امکان پذیر را در سطح فضاهای عمومی شهری پیاده سازی کنیم و مشخصاً برای تحقق این هدف باید در فضاهای شهری فضاهای آزادانه ای را برای بانوان تعبیه کنیم. غیر از فضاهای عمومی که در شهر به وجود می آید و ما در آنجاها که محیط خانوادگی است قطعاً قصد دیوارکشی بین افراد را نداریم.

ثابت قدم گفت: اگر قرار است حقوق شهروندی برای آحاد جامعه در تمام طبقات اجتماعی و برای همه پهنه های شهری با امکانات اولیه که دارند رعایت شود، این اتفاق نمی افتد غیر از اینکه قبول کنیم فضاهای عمومی شهری را به عنوان فضای فراغتی که بر اساس استانداردها باید ۸ ساعت از وقت عمومی شهروندی را پر کند، اولاً به صورت کمی در شهر توسعه بدهیم و ثانیاً این کمیت را به کیفیتی ببخشیم تا خانم ها به اندازه آقایان از این فضای متنوع شهری حداکثر استفاده را ببرند.

ثابت قدم گفت: در رشت در ۵۵ محله، اضافه بر ۴۱ پارکی که از سالیان سال از ابتدای به وجود آمدن پارک شهری در رشت وجود داشت، ۲۲ پارک محله ای در سطح شهر رشت به وجود آورده ایم.

او فاز دوم پارک معین را بیست و سومین پارک افتتاح شده عنوان کرد و گفت: این پارک با موضوع بانوان در حال بهره برداری است.

ثابت قدم گفت: ایجاد فضاهای عمومی در محلات مختلف موجب توسعه متوازن می شود که این به ویژه در محلات کم برخوردار منجر به تحقق هدف ما که مبارزه با فقر شهری است، می شود.

[su_frame align=”center”]7[/su_frame]

شهردار رشت گفت: مبارزه با فقر شهری در زیرساخت های شهر اتفاق نمی افتد مگر اینکه تمام محدوده های محلی را ببینیم و در عین حال هم باید قائل باشیم صرفا در محدوده محلی کار کردن کافی نیست.

او ادامه داد: من در افتتاح آبنمای موزیکال پارک ملت هم اشاره کردم آنچه در سطح شهر رشت در یک پروسه ۵ ساله مدنظر که تقریباً دو سال آن اجرا شده، به دنبال آن هستیم این است که فضاهای عمومی شهری را صرفاً در محدوده محلات شهری برای شهروندان آن محلات تعریف نکنیم، بلکه در محدوده هر منطقه شهرداری حدوداً ۱۱ محله و سه ناحیه وجود دارد می بایست فضاهای عمومی شهری که جاذبه فراشهری دارند شکل بگیرد تا اقتصاد محلات آن شهر رونق یابد و محرک توسعه برای ورود سرمایه گزاران و اقتصاد فعال در سایر نقاط شهر شود.

ثابت قدم ادامه داد: در راستای اهداف برندسازی بحث کالبدی شهر باید از این حیث شکل بگیرد تا با تلفیقش با مقوله هویت، ما بتوانیم داشته هایمان را که خیلی پیشروتر از شهرهای دیگر است به نمایش بگذاریم.

شهردار رشت گفت: ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک در یونسکو، هنر ، به ویژه تئاتر و سینما مصداق بارز این پیشرو بودن است.

او گفت: با توجه به طبیعت و در عین حال وسعت، جمعیت و بافت شهری این شهر که امکان آن را دارد که شهروندی سالم در این خطه داشته باشیم.

ثابت قدم گفت: هدف همه این موارد که به پای بانوان عزیز در توسعه پایدار و شهروندی سالم اجرایی خواهد شد، داشتن مادرانی سالم فرای فرزندان سالم است که بتوانند آنها را به خوبی رشد و توسعه بدهند.

او ادامه داد: این اتفاق میسر نمی شود مگر اینکه که ما هوای قسمت فراغتی را برای بانوان داشته باشیم تا نکند فقدان آن، باعث انزوا و الینه شدن جامعه بانوان و همچنین فرسودگی بافت خانوادگی و کاهش سرمایه اجتماعی ناشی از این موضوع شود.

او گفت: باید در توسعه این فضا حداکثر مساعی را کنیم، چرا که هدف عقلانیت و توسعه، توسعه اصلاحات فرهنگی و مبارزه با فقر شهری در مناطق کم برخوردار است و اصلاحات فرهنگی برای استیفای حقوق شهروندی برای همه اقشار و خانواده هاست.

فاطمه شیرزاد:

باید به دور از جناح بازی های سیاسی، امکانات رفاهی بیشتری را برای مردم فراهم کنیم/ به عنوان تنها بانوی دوره پنجم مسوولیت سنگین تری را باید به دوش بکشم

[su_frame align=”center”]5[/su_frame]

فاطمه شیرزاد نیز در این مراسم گفت: خیلی خوشحالیم که در روزهای باقی مانده از عمر شورای چهارم برای یک افتتاح دیگر حضور به هم رساندیم و قولی را که بانوان عزیز داده بودیم عملی کنیم، قول هایی که در دوره چهارم منجر به افتتاح و احداث پروژه های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی شد.

این عضو شورای شهر گفت: با وجود دو بانوی خانم در شورای چهارم سهم بانوان باید بیشتر از این می شد و قطعاً بنده به عنوان تنها بانوی دوره پنجم مسوولیت سنگین تری را باید به دوش بکشم تا بتوانیم پروژه های بیشتری را برای شما بانوان عزیز شاهد باشیم.

او از تلاش شهردار منطقه یک در احداث این پارک قدردانی کرد: در منطقه یک شهرداری رشت اقدامات خوبی صورت گرفته اما کافی نیست و امیدواریم اقدامات بیشتری در این منطقه شهری شاهد باشیم‌.

فاطمه شیرزاد گفت: امیدواریم توسعه پارک بانوان شهر در منظریه به همت دکتر ثابت قدم آغاز شود و امیدواریم در راستای توسعه شهر در چهار سال آینده شاهد این باشیم که در منطقه های ۳، ۴ و ۵ هم امکانات رفاهی که در دستور کارمان قرار دارد با سرعت بیشتری ایجاد شود.
بانوی منتخب پنجمین دوره شورای شهر گفت: باید در توسعه فرهنگسراهای دینی، مذهبی هم بیشتر تلاش کنیم و فرهنگسراهای تخصصی در استان کم است که باید توسعه یابد.
شیرزاد همچنین گفت: امیدواریم با همدلی و همکاری که در دوره پنجم شورا قطعا وجود خواهد داشت به دور از جناح بازی های سیاسی، خدمات و امکانات رفاهی بیشتری را برای مردم فراهم کنیم.
او گفت: با توجه به بحث زیست محیطی که در حوزه رودخانه ها وجود دارد امیدوارم با حضور مجدد آقای روحانی اتفاقات خوبی را در این زمینه شاهد باشیم.
او گفت: با توجه به تلاش هایی که در کمیسیون بهداشت محیط زیست شد و اجرایی که توسط شهردار رشت انجام شده، من فکر می کنم شهرداری رشت تا حدودی کارش را در پاکسازی رودخانه ها انجام داده، ولی کافی نیست و امیدواریم بتوانیم در آینده تلاش های بیشتری داشته باشیم.

مهندس محمد پورناصرانی، شهردار منطقه یک:

با حمایت های دکتر ثابت قدم مسیر توسعه به سرعت طی می شود/ با حمایت های مردم عزیز رشت رویایی محقق می شود

[su_frame align=”center”]4[/su_frame]

مهندس محمد پورناصرانی در مراسم افتتاح فاز دوم پارک معین گفت: فاز دوم پارک معین به بانوان عزیزمان اختصاص دارد.

او گفت: فضای پارکی و تفریحی شهر رشت به همت و تلاش و حمایت های همه جانبه دکتر ثابت قدم سرعت قطار توسعه را برای شما مردم رشت هر روز بیشتر و بیشتر می کند.

پور ناصرانی ادامه داد: با حمایت هایی که دکتر ثابت قدم و اعضای محترم شورای شهر تا به الان داشتند مسیر توسعه به سرعت طی می شود و با حمایت های شما مردم عزیز رشت رویایی را برای ما به ارمغان می آورد.

او همچنین گفت: مدیریت شهری تحت فشارهای فراوانی است، ما خیلی اذیت می شویم ولی پا پس نکشیده ایم.

پورناصرانی اضافه کرد: مطمئن باشید با برنامه هایی که دکتر ثابت قدم برای شهر رشت تدوین کرده اند همه ما به شهرمان افتخار خواهیم کرد.

او در ادامه با اشاره به اینکه مساحت پارک در حدود ۴۵۰۰ متر است گفت: این پارک از دو قسمت تشکیل شده که بیش از ۲۰۰۰ متر مربع از آن به بانوان اختصاص دارد.

شهردار منطقه یک گفت: در حالی که بیشترین درآمدها را از این منطقه گلسار داشته ایم اما نسبت به مناطق دیگر از فضای پارکی کمتری برخوردار بوده است.

پورناصرانی در پایان تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با حمایت های مردم و پرداخت به موقع عوارض تان به ما کمک کنید تا این سرعت توسعه شهر بیشتر و بیشتر شود.

[su_frame align=”center”]6[/su_frame][su_frame align=”center”]3[/su_frame][su_frame align=”center”]2[/su_frame][su_frame align=”center”]11 [/su_frame][su_frame align=”center”]12 [/su_frame][su_frame align=”center”]13 [/su_frame][su_frame align=”center”]14 [/su_frame][su_frame align=”center”]10 [/su_frame][su_frame align=”center”]9 [/su_frame][su_frame align=”center”]19 [/su_frame][su_frame align=”center”]18 [/su_frame][su_frame align=”center”]17 [/su_frame][su_frame align=”center”]16 [/su_frame][su_frame align=”center”]20[/su_frame][su_frame align=”center”]

26 [/su_frame][su_frame align=”center”]23 [/su_frame][su_frame align=”center”]24 [/su_frame][su_frame align=”center”]25[/su_frame]