رشت رویایی- شهردار رشت با اشاره به سیاست‌های بازدارنده استفاده از مواد مخدر در فضای عمومی شهری و خصوصی با استفاده از اهرم قدرت شهرداری گفت: باید از مصرف دخانیات در مکان عمومی شهری جلوگیری شود.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم در مراسم تجلیل از حامیان کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز بهبودیافتگان از دام اعتیاد اظهار کرد: از همه افرادی که در مسیر تعالی جامعه و کاهش آسیب‌ها تلاش می‌کنند قدردانی می‌کنم.

[su_frame align=”center”]مراسم تجلیل از حامیان کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز بهبودیافتگان از دام اعتیاد - رشت خرداد 1395[/su_frame]

وی با بیان اینکه هر عملی که توسط انسان انجام شود حتی اگر خطا هم باشد یک تجربه است افزود: بهبودیافتگان از دام اعتیاد می‌توانند در کمک به کاهش این آسیب مسئولان و بیماران را یاری کنند.

شهردار رشت با بیان اینکه تجربه شما برای مسئولان یک فرصت است گفت: آماری را ارائه می‌دهم شاید این آمار تلنگری باشد برای مسئولانی که می‌توانند در حوزه مدیریت شهری با ما همگام باشند.

دکتر ثابت‌قدم تصریح کرد: افغانستان حدود ۱۲۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد تولید تمام مواد مخدر مورد نیاز دنیا در افغانستان است و شاید بیشتر از نیاز دنیا تولید دارد.

او تاثیرات آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی در جامعه را مورد تحلیل قرار داد و گفت: باید برای کاهش این آسیب‌ها برنامه جامع تعریف شود.

شهردار رشت با اشاره به کشف ۵۵۰ تن مواد مخدر در کشور افزود: ۲۷۰ هزار نفر در کشور در سال گذشته به زندان رفتند و درصد بالایی از طلاق‌ها در کشور مربوط به مصرف مواد مخدر است.

دکتر ثابت قدم با اشاره به واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه افزود: روزانه هشت نفر به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند و یک میلیون و ۳۲۰ هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد.

او با اشاره به سه هزار و ۷۰۰ نفر زندانی در رشت در بخش مواد مخدر تصریح کرد: سه هزار و ۷۰۰ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر در کشور داریم و ۲۰ درصد از بهبودیافتگان بر اساس آمار پاک ماندند و ۸۰ درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر توزیع‌کننده بودند.

شهردار رشت گفت: این آمارها همگی نشان می‌دهند که اگر ما در حوزه پیشگیری درست عمل نکنیم موفق نخواهیم شد و در این مسیر باید وظیفه حاکمیت ملی و استان تعریف شود.

او تاکید کرد: نگاه عمیقی باید در حوزه فرهنگی و پیشگیری ایجاد شود و قطعاً یک نگاه مبتنی بر عقلانیت در این مسیر لازم است.

ثابت‌قدم گفت: در حوزه سرای محلات بسته‌های آموزشی به گونه‌ای تهیه شده که قابلیت اعمال عمیق و تسری به عمق خانواده‌ها را داشته باشد قطعاً حضور نهادهای امنیتی هم در این مسیر اثرگذار و کمک‌کننده است.

[su_frame align=”center”]مراسم تجلیل از حامیان کاهش آسیب‌های اجتماعی و نیز بهبودیافتگان از دام اعتیاد - رشت خرداد 1395[/su_frame]

شهردار رشت با اشاره به اشتغال اقشار آسیب‌پذیر گفت: شهرداری رشت ۲ هزار شغل را به طور مستقیم به واسطه بازارچه‌های شهرداری ایجاد کرد. این دو هزار شغل مشمول بهبودیافتگان از دام اعتیاد نشد ولی اگر آسیب‌شناسی کنید در آمار مواد مخدر، بیکاری را یک عامل مهم می‌بینید.

او هم‌پوشانی معتادانی که هم مصرف‌کننده و هم توزیع‌کننده مواد مخدر هستند را مورد تاکید قرار داد و افزود: این نشان می‌دهد یکی از دلایل روی آوردن به این امر شغل شدن این موضوع است و ما در حد بضاعت خود برای کاهش بیکاری در جامعه تلاش می‌کنیم.

دکتر ثابت‌قدم با اشاره به سیاست‌های بازدارنده استفاده از مواد مخدر در فضای عمومی شهری و خصوصی با استفاده از اهرم قدرت شهرداری گفت: شغل، اصالت و رسالت آن مهم است و باید از مصرف دخانیات در مکان عمومی شهری جلوگیری شود.

او تاکید کرد: عاقل کردن یک جاهل بسیار سخت‌تر از دین‌دار کردن یک کافر است و ما تلاش می‌کنیم عقلانیت و آگاهی جامعه را بالا ببریم شهرداری رشت در جهت کاهش آسیب‌ها برنامه دارد و تلاش‌هایی صورت گرفته است و باید سرعت عمل را بالا برد و رو به جلو حرکت کرد.