[su_frame align=”center”]مظفر نیکومنش نودهی[/su_frame]

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن- مظفر نیکومنش نودهی، یکی از مثبت‌ترین اعضای شورای چهار رشت است که همواره سعی دارد نیمه پر لیوان را ببیند. او در کنار دغدغه‌های روزمره یک عضو شورای شهر، «برندسازی» برای رشت را یکی از تکالیف شورا و شهرداری می‌داند. با او که ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت را برعهده دارد، گفت و گو کردیم.

با تشکر از حضور شما، ممنون می‌شوم اگر به عنوان یکی از اخلاق مدارترین اعضای شورا که این ویژگی زبانزد موافقان و مخالفان شماست و موجب شده که شما ریاست کمیسیون فرهنگی را داشته باشید یک گزارش از کارهایی که در این مدت در کمیسیون فرهنگی انجام شده یا برنامه‌هایی که در دستور کار این کمیسیون قرار دارد ارائه دهید.
من معتقد هستم که انسان یا نباید مسوولیت کاری را بپذیرد یا زمانی که برعهده گرفت باید تمام تلاش و کوشش خود را جهت پویایی و بهتر شدن وضعیت موجود به کار گیرد و موجب تغییر و رونق شرایط نسبت به گذشته شود. لذا با توجه به عرقی که من به شهر رشت دارم بر این عقیده‌ام که تنها راه نجات رشت، توسعه و پیشرفت است. نسبت به فرهنگ و پیشینه غنی که شهر رشت دارد باید تلاش شود تا این شهر به جایگاه و منزلتی که در قدیم داشته، برسد. با توجه به اینکه رشت یک سری ظرفیت‌های بالقوه و جاذبه‌های خدادادی دارد، می‌تواند با برنامه‌های توسعه به روز و مهندسی شده رونق پیدا کند و ما می‌توانیم با یک نگاه جامع و برنامه‌ریزی درست با توجه به ظرفیت‌های موجود، به جایگاهی دست یابیم که در مقایسه با شهرهای دیگر توسعه‌یافته‌تر و پیشرفته‌تر به نظر برسیم.

در رابطه با مسائل فرهنگی با توجه به اینکه شهر رشت لقب فرهنگی را یدک می‌کشد باید عرض کنم که چه در سطح کشور و چه در سطح جهان در زمینه‌های مختلف حرف بسیاری برای گفتن دارد؛ این شهر از نظر مذهبی، از نظر علمی، از نظر پزشکی و همچنین از نظر زمینه‌های فرهنگی و ادبی و شاخه‌های مختلف هنری دارای جایگاه و کرسی است. بنده از این بابت به شهر رشت افتخار می‌کنم و باعث مسرت بنده است که در شهری زندگی می‌کنم که از لحاظ فرهنگی و علمی، زبانزد است و صاحب مفاخر و نخبگانی است که در جهان صاحب نظر و جایگاه قابل ملاحظه‌ای هستند و کمتر شهری را می‌توان یافت که از چنین قابلیتی برخوردار باشد. باید عرض کنم وقتی در جلسه کلان‌شهرهای کشور شرکت کرده بودم و با دکتر چمران و دکتر مسجدجامعی دیدار و گفتگو داشتیم، هرکدام از عزیزانی که از استان‌های مختلف آمده بودند از شهرهای خود صحبت کردند و برندها و شاخصه‌های خودشان را معرفی کردند اما وقتی نوبت به بنده رسید، سعی کردم نخبگان و مفاخر رشت را به صورت اجمالی معرفی کنم. وقتی افراد در جلسه فهمیدند که این تعداد از مفاخر کشور اهل رشت هستند به بنده گفتند که خوش به‌حالتان که از چنین امتیاز و مفاخری برخوردارید که مبلغ شهرتان نه تنها در کشور، بلکه در جهان باشند. لذا ما باید قدر این جایگاه و امتیاز را بدانیم و حفظ این جایگاه و این کرسی خود هنر است.

من از روزی که به عنوان خادم مردم وارد شورا شدم یکی از دغدغه‌های من مسائل فرهنگی بوده است و در کمیسیون فرهنگی با اعضای شورا به این نتیجه رسیدیم که مسایلی را مطرح کنیم که نوآوری داشته باشد؛ مثلاً موزه هنرهای معاصر را تلاش کردیم که حتماً در رشت افتتاح شود و در این زمینه نشست‌هایی با بزرگانی که در سطح جهانی مطرح هستند داشته‌ام حتی به وزارت ارشاد رفتم و آثار تاریخی گیلان را که مربوط به ۷۰۰ سال قبل است، دیدم که در موزه ملی ایران نگه داری می‌شود و بسیار ارزنده است و قرار است با تبدیل ساختمان قدیمی رشت به موزه هنرهای معاصر این آثار با ارزش را به آنجا منتقل کنیم.

در گام بعد به دلیل اینکه گیلان خصوصاً رشت در دوره مشروطه نقش موثری داشتند ولی هیچ آثاری از این دوره در رشت نیست، تصمیم به ایجاد خانه مشروطه در رشت گرفتیم. ابتدا در ملکی نزدیک به مسجد حاج صفی در نظر گرفته شد، ولی به دلیل پاره‌ای از مشکلات مالی موفق نشدیم اما قرار است پس از انتقال سازمان فرهنگی هنری شهرداری به ساختمان جدید آن مکان به عنوان خانه مشروطه راه‌اندازی خواهد شد.

موضوع بعدی فرهنگسرای محلات در رشت بود که قرار شد پنج فرهنگسرا در سطح شهر مانند دیگر شهرها داشته باشیم که محل تبادل نظر و ارائه ظرفیت‌های شهر رشت از نظر علمی، هنری و غیره باشد و هنوز هم پیگیر جانمایی این فرهنگسراها هستیم.

رشت دارای ۵ منطقه شهرداری است که هر منطقه ١۵ ناحیه دارد و هدف ما این است در هر ناحیه یک سرای محله داشته باشد که بتوانیم ظرفیت‌های محله‌های رشت را شناسایی و ارتباط بدون واسطه بین مدیران و مردم در این مکان‌ها ایجاد کنیم که در حال حاضر نیز دایر است و مردم به راحتی به اعضای شورا و مدیران شهرداری دسترسی دارند و از طرفی مشکلات مردم را محل به محل بررسی کنیم و خدماتی که از طریق شهرداری مناطق برای محله‌ها در نظر گرفته می‌شود به نحو احسنت و به صورت برابر ارائه شود.

خودتان می‌دانید که استاد محجوب خیلی پیگیر موزه هنرهای معاصر هستند و اخیراً در نشستی خصوصی عنوان کردند که آرزوی من این است تا وقتی زنده‌ام این موزه راه اندازی شود. آیا پیشرفتی کرده است؟
من خود با دکتر محجوب به صورت حضوری صحبت کردم و در سال ٩۵ هم ٣ میلیارد تومان برای راه اندازی ساختمانی که به عنوان موزه هنرهای معاصر در نظر گرفتیم تصویب کرده‌ایم و در تلاش هستیم قولی که به دوستان داده‌ایم عملی شود.

آیا آثاری که در تهران است جمع‌آوری شده است؟
بله در وزارت ارشاد تهران جمع‌آوری شده است و هر زمان اینجا حاضر شود آنها را انتقال خواهیم داد.

آقای نیکومنش، کمیسیون فرهنگی یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌های شهر رشت است در این شکی نیست اما در فرهنگسرا و سرای محلات به محتوای فرهنگی نیاز داریم و احساس می‌شود که برنامه‌هایی که به این منظور انجام می‌شود کم است یا در الویت در نظر گرفته نمی‌شود، آیا شما هم این خلا را احساس نمی‌کنید؟
هفته گذشته به مناسبت همین موضوع با مدیرعامل سازمان فرهنگی، زیباسازی و روابط عمومی و بعضی اعضای شورا جلسه داشتیم و روند اجرایی سرای محلات مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد برنامه‌ای به صورت شیوه‌نامه مدون شود که همه سرای محلات با آن شیوه عمل کنند از جمله آسیب‌شناسی محلات رشت، مشاوره‌های رایگان، کنترل بهداشت و سلامت شهروندان، مشاوره‌های خانوادگی، اجتماعی، شرعی و ازدواج آسان در این برنامه پیش‌بینی شده است که پویاتر به کار خود ادامه دهند.

آقای نیکومنش معمولاً این انتقاد به مدیران وارد است که کار فرهنگی را در درجه چندم قرار می‌دهند این خیلی مطلوب نیست، شما با این نگاه موافق هستید؟
این نگاه اصلاً کارشناسی نیست، در هرزمینه ای حتی در کار عمرانی هم به نظر من الویت با پروژه‌های فرهنگی است، یعنی در هر پروژه عمرانی باید یک کار فرهنگی هم در کنارش باشد و به عبارتی برای جا انداختن هر کاری بین مردم باید کار فرهنگی انجام دهیم و کار فرهنگی است که هر قانونی را ریز به ریز به مرحله اجرا در می‌آورد. اگر فرهنگ جامع و کاملی نداشته باشیم نمی‌توانیم قانون را در هیچ جایی اجرا کنیم. در رابطه با مسائل فرهنگی هنوز به ایده آل‌هایی که مدنظر داشتم نرسیده‌ام و باید خیلی تلاش کنیم.

اواخر سال گذشته این طور عنوان شده که سازمان فرهنگی ورزشی با کمبود بودجه مواجه است آیا درست است؟ آیا کمبود بودجه دارد یا سازمان آنقدر بدهی دارد که نمی‌تواند از کارهای جدید حمایت کند؟
بودجه نقدی سازمان در سال جاری حدود ٩ میلیارد به جز پروژه‌های عمرانی مصوب شده است. یک سری از تدبیرها و برنامه‌های مدیر سازمان در این هزینه‌کردها تأثیر دارد.

در سال گذشته تعداد نمایش‌ها و کارهای هنری بیشتر بوده است ولی امسال کم رنگ است وقتی هم که سوال می‌شود می‌گویند با مشکل مالی داریم.
داشتن بدهی دلیل نمی‌شود که کارهای جدید انجام نشود شما با مدیر هر سازمان یا شرکتی چه دولتی چه خصوصی صحبت کنید همه بدهی دارند. ولی دلیل نمی‌شود کارشان را تعطیل کنند و باید فعالیت داشته باشند. من معتقد هستم بدهکار بودن دلیل نمی‌شود کارهایمان را کمتر کنیم بلکه در هر شرایطی باید کار را رونق بدهیم و پررنگ کنیم و همین باعث ایجاد جذابیت برای افراد حقیقی و حقوقی می‌شود تا تشویق شوند کارها بهتر و موفق‌تر انجام شود. در تمام مدت از برگزار کنندکان مراسم خواستیم که در ایام جشن، بهترین جشن و در ایام سوگواری هم مراسمی در خورشان چنین روزهایی برگزار کنند و هر کدام در جای خود مهم هستند و مدیر در هر جایگاهی باید به بهترین نوع آن فکر کند ولو امکاناتش کم باشد.

عملکرد شورا را در سه سال گذشته چگونه می‌بینید؟
عملکرد شورا در کل بد نبوده، ولی وجود یک سری حاشیه، شورا را از اصل وظایفش دور کرده است که این بسیار نگران کننده خواهد بود. وظیفه شورا نظارت و سیاست گزاری کلی است و هم مشاوره بدهد و هم بگیرد تا بتواند کارها را به بهترین نحو به انجام برساند. شهردار، انتخاب شوراست و نتیجه عملکرد شهردار چه خوب و چه بد از چشم شورا دیده می‌شود. ما از شهرداری که انتخاب کرده‌ایم باید حمایت کنیم تا بهترین کار را ارائه دهد و به نام شورا تمام شود نه اینکه شورا به کارها و حاشیه‌هایی که حتی درشان شورا نیست و کلان موضوع را کنار بگذارد. نگاه شورا به موضوعات باید به صورت کلان باشد و افق دید ما باید بلند باشد که حداقل بتوانیم به نصف برنامه‌های خود در این افق برسیم.

به نظر شما نباید در ادبیاتی که در شورا استفاده می‌شود دقت شود؟
صددرصد همین طور است. اعضای شورایی که مردم به عنوان نماینده معتمد خود انتخاب کرده‌اند این قدر باید از ادبیات و کلمات حساب شده استفاده کنند که دیگران از آن فرهنگ استفاده کنند، نه اینکه در مواردی دیده شده که ادبیات مورد استفاده برخی از اعضای شورا مورد قبول مردم واقع نمی‌شود.

استفاده از چنین ادبیاتی موجب می‌شود که که تحت تأثیر این هوچیگری‌ها کارهای خوب اعضای شورا دیده نشود؟
همین طور است. همین حاشیه‌ها موجب شده کارهای خوب شورا دیده نشود و شورا به جای اینکه به کار اصلی خود بپردازد انرژی‌اش را صرف خنثی کردن این حاشیه‌ها می‌کند.

هفته گذشته در صحبتی که با دیگر دوستان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که یکبار آقای ثابت‌قدم را استیضاح کنید و مشخص شود برود یا بماند. چهار ماه است که شهر در التهاب است و آقای ثابت‌قدم تمام هفته باید مذاکره کند چه کسی باشد یا چه کسی نباشد. مردم شهر از این شرایط متضرر می‌شوند این بدان معنی است که ۶٠ درصد از توانایی مدیر شهری صرف این موضوع خواهد شد. اگر قرار است برکنار کنند که این کار را انجام دهند ولی اینکه هر هفته این موضوع مطرح شود قبول دارید در خروجی کار تأثیر می‌گذرد؟
بله من هم با نظر شما موافق هستم، این انرژی می‌تواند صرف کار عام‌المنفعه شود ولی در عوض صرف خنثی کردن موضوعی می‌شود که فضا آرام شود این برای شهر، مردم و حتی خود عضو شورا بد است. مردم خیلی خوب مسائل را رصد می‌کنند و در مورد آنها قضاوت می‌کنند.

نمونه‌ای که در چند هفته اخیر به آن پرداخته شد موضوع تهاتر بیمه دانا است که نزدیک چند روز وقت گذاشتیم تا اعضای شورا را توجیه کنیم که این تهاتر چه بوده و چه می‌خواهد بشود. به جای اینکه جلسه بگذاریم مشکلی در شهر را حل کنیم وقت خود را صرف معامله‌ای که انجام شده و دیگر خروجی‌ای ندارد گذاشته‌ایم. من بارها به اعضای شورا گفته‌ام بیاییم برای یک طرح ملی که ماندگار باشد، همفکری کنیم.

برای اینکه بدانید ما فکرهای خوب را به یاد داریم در جلسه‌ای که شما از رفتن شهردار به پکن موافقت کردید، بسیار نگاهتان به این موضوع قابل تحسین بود.
بله، من از اعضای شورا خواستم که شخص را کنار بگذارند زیرا رشت به عنوان تنها نماینده ایران در این مراسم دعوت شده بود ولی آقا بنا به دلایل شخصی مخالفت کرد. خودش هم نمی‌داند چه می‌کند!

آیندگان کارها و تصمیمات ما را بررسی می‌کنند و می گویند اینها عقل نداشته‌اند چرا چنین تصمیمی گرفته‌اند!؟