دکتر ثابت‌قدم خطاب به مدیران شهرداری:
باید از خودتان برای شهرتان هزینه کنید

جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

رشت رویایی- شهردار رشت در جلسه شورای اداری شهرداری رشت ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: سیستم شهرداری نیاز به تغییر و تحولاتی در حوزه ساختاری و نیروی انسانی دارد که بخشی از آن به‌نظام تمرکززدایی برمی‌گردد و هیچ‌چیزی مهم‌تر از این نیست که به اهداف موردنظر دست‌یابیم و باید در مقابل هر چیزی که مانع این ساختار شود، ایستاد و فرد باید حتی از خود نیز برای رسیدن به این هدف بگذرد.

به گزارش رشت رویایی، دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با اشاره به اینکه همه موضوعات این ساختار الزاماً درست نیست، گفت: با توجه به تجربه‌هایی که به دست آوردیم سعی کردیم با حداقل خطا این کارها را انجام دهیم، اعتمادسازی محلی و رفع نیازهای مردمی در این تغییرات نیاز است و قطعاً این مطالبات نباید بی‌دلیل بیرون بیاید.

ماندن در وضعیت موجود شهرداری، آفت بزرگی است

او ماندن در وضعیت موجود شهرداری را آفت بزرگی دانست که باید برای آن هزینه پرداخت و ادامه داد: این هزینه بد نیست ولی بخشی از آن فردی و بخشی ساختاری است. باید به سیستم درونی متکی بود و از تغییرات هیچ ابایی نداشته باشیم و ساختار را از کل به‌جز و برعکس رصد کنیم تا عقب‌افتادگی‌ها جبران شود.

او همچنین گفت: عقب‌افتادگی فعلی مربوط به چند سال اخیر نیست، و اصلی‌ترین مانع برای از بین بردن آن، بوروکراسی اداری است و جبران آن نباید به‌گونه‌ای باشد که در ارائه خدمات به مردم تأثیر بگذارد و چهارچوب‌های منطقی نابود شود.

ثابت‌قدم ایثار افرادو ازخودگذشتگی و شهامت را مهم‌ترین اصل درگام اول دانست و گفت: در این مسیر باید نوع نگاه توسط افراد در ساختار پوشش داده شود ترکیبی که برای مدیریت در نظر گرفته باید با پوشش چنین نگاهی مسیر را ادامه دهد و عادی کار نکند و سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است.

جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

شهردار با بیان اینکه باید در مراودات خود هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نکنیم، گفت: ملاحظه کردن به معنای دوست پیدا کردن در شهرداری و در عین حال عدم ارائه خدمت به مردم است. چرا که اگر بخواهید هر چیزی را در شهرداری نبینید و به این دلیل که معاون فلان مدیر یا سازمان است، کار انجام دهیم درست نیست و نباید باشد؛ ما سعی کرده‌ایم این‌گونه رفتارها را در شهرداری به حداقل رسانیم.

شهردار بیان کرد: باید از خودتان برای شهرتان هزینه کنید و باید از خود بگذرید. این هزینه کردن، هزینه روانی، زمانی و دیگر هزینه‌هایی است که در سیستم با آن روبه‌رو خواهید شد و این مبنای قضاوت من‌بعد افراد است. بر این اساس انتخاب‌شده‌اید و کسانی هم که حضور ندارند بدانند که اساس همین است.

ثابت‌قدم موضوع بعدی را فضای کاری عنوان کرد و گفت: در طول زمانی که گذشته اتفاقاتی افتاده است و تعامل خوبی همچنان با حوزه کاروان شهر داشته باشیم و خروجی خوبی برای شهر و شهرداری داشته باشیم. شهرداری مکانی برای موضوعاتی نیست که تبعات آن بعدها توسعه شهری را دچار اغتشاش کند و ما باید برند سازی را از خودمان آغاز کنیم و برای ایران برند نمونه شویم.

جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

زیرساخت‌های نگاه آینده‌نگر باید امروز ساخته شود

او همچنین گفت: نگاه آینده‌نگر باید زیرساخت‌هایش در امروز گذاشته شود. ما در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دچار مشکلات روزمره هستیم و سرعت مشکلات مردم بیشتر از موضوعاتی است که داریم برای آن راه‌حل ایجاد می‌کنیم. هرگونه بوروکراسی که مشکلات مردم را بیشتر کند مردود است و این باید حل شود و برو نسپاری‌ها صورت گیرد.

ثابت‌قدم حوزه بازرسی را واسطه پاسخگویی شهرداری و شهروندان دانست و گفت: بازرسی نیز کارش تنها مچ‌گیری و باز کردن پاکات مناقصه نیست. آن‌ها وظیفه‌ای به نام پاسخگویی به شکایت‌ها دارند، این‌ها اگر انجام نشود و اگر ما آدم سرعت نباشیم، بخشی از کارایی خودمان و خدمت به مردم را از دست می‌دهیم.

شهردار رشت در ادامه گفت: در مسائلی که می‌توانیم اسمش را بحران بگذاریم مانند سازمان آتش‌نشانی قسمت دوم را مهم‌تر از قسمت اول می‌گذاریم، این‌که تنها بحران را در همان برهه زمانی حل کنیم. ما نیاز داریم که خدمات ایمنی را در آتش‌نشانی عینی‌سازی کنیم و بدانیم که در هنگام آتش‌سوزی و سیل چه اتفاقی می‌افتد.

شهردار درباره وظایف سازمان مدیریت پسماند نیز گفت: فرآیند پسماند ما ایراد دارد، فرآیند باید بهینه باشد، فرآیند پسماند بالاتر از شیرابه سراوان و رودخانه است. هنوز شهروندان ما – از جمله خود بنده – در تفکیک از مبدأ مشکل دارند و تعصبی نسبت به اینکه این تفکیک باید انجام گیرد در شهر وجود ندارد. کار نباید در حد حرف باشد، بلکه باید ساختار را به‌جایی برسانیم که مردم منفعت مالی خود را در اتفاق افتادن این موضوع ببینند.

او وجود عین موضوع پسماند را در مورد فضای سبز متذکر شد و گفت: در زمینه نوع کاشت، گونه‌ها و در کیفیت و کمیت فضای سبز ایراد اساسی وجود دارد، سازمان فرهنگی نیز باید از طریق سراهای محلات و انجام کارهای فرهنگی به این امر کمک کند.

جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

ثابت‌قدم همچنین گفت: در حوزه سلامت کارهای خوبی انجام شده است. پیشگیری باید در مناطق ادامه داشته باشد و ساختارهایش را اجرایی کنیم و وظیفه مدیران مناطق است که موضوعات اجتماعی در کف خیابان مثل موضوع متکدیان را شناسایی کنند و به آن بپردازند. مدیران مناطق باید بدانند منطقه وظیفه‌اش صرفاً شهرسازی نیست و یکی از کارهایش باید حوزه سلامت باشد و سلامت، موضوعی غیرمتمرکز است و مانند حوزه‌های درآمد در توسعه شهری معنا دارد.

شهردار رشت در حوزه تاکسیرانی با تاکید بر اینکه تغییر در ناوگان حتماً باید امسال صورت گیرد، گفت: حوزه مالی باید این حوزه را ساپورت کند. یک از دلایل بهبود ناوگان، ایجاد اعتماد عمومی است و مردم می‌توانند چهره شهر را بهتر تحمل کند و خود رانندگان هم فکر می‌کنند در حوزه معقول‌تری کار می‌کنند و شهروندان از خدمات بهتری بهره ببرند و اعتماد عمومی جمع شود.

شهرداری باید به شهروندانش یاد دهد که همه‌چیز را تمیز نگه دارد

او ادامه داد: ما اکنون در بسیاری از حوزه‌ها همه‌چیز را کثیف نگاه می‌کنیم و به کثیف دیدن عادت کرده‌ایم و فکر می‌کنیم که این کثیف دیدن خوب است، درحالی‌که این خود ایراد دارد. این تمیز دیدن و شیک دیدن جرم نیست و بر اساس مبانی دین اسلام است و شهرداری باید به شهروندانش یاد دهد که همه‌چیز را تمیز نگه دارد.

دکتر ثابت‌قدم تأکید کرد که شهرداری باید به شهروندانش یاد دهد که شهر را تمیز ببینند و ادامه داد: در هر حوزه‌ای که کارمی کنیم باید با موضوع خیلی شفاف روبه‌رو شویم نباید از روبه‌رو شدن با موضوع بترسیم.

ثابت‌قدم بابیان این‌که نباید ترسی از این موضوع داشته باشیم که چه ضعف‌هایی وجود دارد، در ادامه گفت: بسیاری از بازرسی‌ها و نظارت ما بی‌دلیل است و نیازی به آن نیست، تسلط به قوانین یک اصل مهم برای بازرسین است.

شهردار گفت: در حوزه عمرانی تشکر می‌کنیم که خدمات خوبی آنجا شده است، ولی کیفیت یک موضوع کلی نیست و سرعت ارائه خدمت باید کوتاه شود.

او در انتها گفت: در تعامل با راهنمایی رانندگی و پلیس اجتماعی مراوده باید معنادار باشد و معنی ندارد در پیاده راهی که اسمش پیاده‌راه است ماشین تردد کند.

جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ جلسه شورای اداری شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz