باکتری‌ها و میکروب‌های خودرو جانتان را نشانه گرفته‌اند

کارشناسان دانشگاه سالفورد در منچستر کشور انگلستان در یک پژوهش دریافتند که داخل خودروهای سواری ۵۵ درصد آلوده‌تر از صفحه کلید کامپیوتر یا صفحات لمسی تبلت و تلفن همراه است.

باکتری‌ها و میکروب‌های خودرو جانتان را نشانه گرفته‌اند

بر اساس نتایج این تحقیق، انواع میکروب‌ها و باکتری‌های زنده مرگبار درون خودروها وجود دارند.

کارشناسان با بررسی و نمونه برداری تنها از کنار ترمز دستی خودروهای مورد آزمایش بیش از ۲۰۰ نوع باکتری مختلف از جمله MRSA را شناسایی کرده‌اند که خطری بالقوه برای سلامت انسان‌ها محسوب می‌شوند و همه ساله تعداد زیادی از مردم جان خود را بر اثر بیماری های ناشی از این باکتری از دست می‌دهند.

اکثر افراد تنها به ظاهر ماشین اهمیت می‌دهند و بر این باورند تمیزی شیشه‌ها و برق زدن چراغ‌ها برای ماشین کافی است و هیچ توجهی به آلودگی‌های پنهان داخل خودروی خود ندارند.

کارشناسان اعتقاد دارند یکی از دلایل وجود آلودگی داخل خودروها غذا یا تنقلاتی است که مسافران می‌خورند و تکه های هر چند کوچک آن در ماشین روی صندلی‌ها یا کنار ترمز دستی و دنده باقی می‌ماند و محل رشد انواع عوامل بیماری‌زا می‌شود.

این میکروب‌ها خطری جدی برای سلامت زنان باردار، افراد سالمند، خردسالان و نوزادان محسوب می‌شوند.

کارشناسان برای حفظ سلامتی و اجتناب از ابتلا به انواع بیماری‌های مزمن به افراد توصیه می‌کنند تا حد امکان از خوردن مواد غذایی و تنقلات در ماشین خودداری کنند و یا در صورت مصرف حتماً خودرو را تمیز و داخل آن را با جاروبرقی پاک کنند.

استفاده از خوشبو کننده‌های آنتی باکتریال در خودرو، شست‌وشو و نظافت مرتب روکش صندلی‌ها و قرار دادن خودرو گاهی اوقات در مجاورت نور خورشید برای نابود کردن میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌تواند مفید باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz