رشت رویایی، سیداحمد ساداتی- بعد از هادی نوروزی، مهرداد اولادی دومین بازیکنی است که در چند ماه اخیر دچار ایست قلبی شده و به طرزی ناگهانی فوت نمود تا فوتبال ایران بار دیگر سوگوار مرگ یک بازیکن جوان باشد.

[su_frame align=”left”]دکتر مسرور[/su_frame]

دکتر مسرور، پزشک تیم داماش گیلان در رابطه با سابقه وقوع فوت ناگهانی در بین ورزشکاران گفت: اولین مرگ ناگهانی دیده شده در بین ورزشکاران به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی گردد؛ جایی که یک دونده ماراتن در یونان دچار آن شد. بعد از آن نیز شاهد وقوع مرگ ناگهانی در بین ورزشکارانی از جمله فوئه بازیکن تیم ملی کامرون در جام کنفدراسیون‌ها، میکو لوش فهر در جام باشگاه‌های پرتغال و فالمینگ والیبالیست آمریکایی بودیم. در ایران نیز این پدیده پیش از این گریبان گیر ورزشکارانی چون منوچهر توسلی کوهنورد، مسلم طلوعی فوتسالیست، افشین شعبانیان دونده، نوید بهنیا پرورش اندام کار و هادی نوروزی شده بود و متاسفانه ساعاتی قبل نیز این اتفاق برای مهرداد اولادی تکرار شد.

وی ادامه داد: به طور کلی مرگ ناگهانی به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که شروع علائم تا وقوع مرگ طی یک ساعت اتفاق افتاده باشد و یا این روند طی ۲۴ ساعت رخ دهد. شایع‌ترین علت وقوق این مرگ در افراد بالای ۳۰ سال بیماری‌های عروق کرونر و در افراد پایین ۳۰ سال نیز بزرگ شدن عضله قلب یا همان هایپرتروفی میوکارد است. طی این جریان، فرد دچار آریتمی قلبی شده و جریان خون قلبی کاهش پیدا می‌کند. هنگامی هم که خون به اعضا نرسد، عضو می‌میرد. گاهی این پدیده پیش از مرگ با علایمی همراه است؛ اما در برخی موارد، ممکن است مرگ اولین علامت آن باشد.

دکتر مسرور با بیان این که بالاترین میزان شیوع مرگ ناگهانی در فوتبالیست‌هاست اضافه کرد: برای شناسایی و پیشگیری از وقوع مرگ ناگهانی باید به ریسک فاکتورهایی همچون دیابت، فشار خون، چربی خون، سابقه بیماری قلبی و سن بالا توجه کرد. با توجه به این که این پدیده تا به حال در زنان دیده نشده یا کمتر دیده شده است، مرد بودن نیز در این زمینه خود یک ریسک فاکتور محسوب می‌شود.

وی افزود: تکرار این حادثه مسلماً مسئولیت پزشک و کادر پزشکی تیم‌های ورزشی را دوچندان کرده است تا ورزشکارانی را که دارای ۲ یا چند ریسک فاکتور قلبی هستند را به سمت انجام آزمایشات اولیه، نوار قلب، اکو و حتی در صورت نیاز انجام تست ورزش رهنمون کنند.