رشت رویایی، آمنه فتوحی- جلسه صدو سی ونهم چهارم دوره شورای اسلامی شهر رشت در حالی با حضور شهردار برگزار شد که بار دیگر در آن شاهد انتقاد تند باقری خطیبانی از ثابت قدم بود.

[su_frame align=”left”]گزارش تصویری صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

خطیبانی که کتابی تحت عنوان «خط بحران و التهاب» را در دست داشت گفت: شهرداری رشت این کتاب ۲۱۰ صفحه‌ای را در خصوص بررسی عملکرد سه سایت خزرآنلاین، صبح مشرق و گیلان نو رسانه‌های منتقد شهرداری منتشر کرده است. ای کاش شهردار رشت به جای این کار یک بار نامه‌های اعضاء شورا در خصوص پاداش‌ها را پاسخ می‌دادند اما آقای شهردار رسانه‌ها را به دو دسته تقسیم کرده، رسانه‌های خودی و رسانه‌های غیرخودی و ابله.

این عضو شورا افزود: مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران کتابی در خصوص فتنه ۸۸ منتشر کرده که به یک دهم این کتاب هم نمی‌رسد. پیشنهاد می‌کنم که سازمان مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران از این پس اگر خواستند کتاب فتنه‌شناسی بنویسند، آن را به شهردار رشت واگذار کنند.

وی خطاب به شهردار گفت: آقای شهردار، رسانه‌ها فتنه نیستند، فتنه عاملان انحلال شورای سوم هستند که شخص شما مقصر اصلی آن بودید و حالا به دنبال انحراف شورای چهارم هستید.

باقری افزود: آیا می‌دانید مبلمان ساختمان مرکزی شهرداری توسط چه کسی در حال انجام است؟ همین موارد سبب انحراف شورای سوم بوده است.

محمود خطیبانی افزود: روز رشت مسوولش خود شخص شهردار است و نه آقای قانع، مسوول سازمان فرهنگی و ورزشی که ایشان به جرم نکرده بازداشت شده بود.

وی در مورد مشاورین در شهرداری گفت: در حالی که برای مشاورین در شهرداری جایگاه قانونی وجود ندارد برای آنها از بیت المال حقوق واریز می‌شود و این مغایر است با قانون.

وی با بیان اینکه ما نماینده مردم هستیم و باید حرف مردم را بزنیم گفت: چقدر در مورد خرید و فروش زمین‌های حریم رودخانه در گلسار که مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد پیگیر هستیم.

باقری افزود: عده‌ای از هم شورایی‌های من می‌گویند چون باقری با شهردار مخالفت می‌کند ما با رفتن شهردار موافقت نمی‌کنیم. من نمی‌گویم شهردار برود بلکه می‌گویم از همین فردا درست کار کند.

[su_frame align=”left”]دیدار مسئولین با خانواده شهدای مدافع حرم گیلان - فرهاد شوقی[/su_frame]

در این جلسه شوقی نیز در نطق خود در خصوص نصب دستگاه‌های ATM بانک شهر در زمین‌هایی که کاربری‌های فضای سبز و عمومی است گفت: از شهرداری خواستیم فرایند قانونی اعطای مجوز به این بانک که از شورا مجوز نداشت را به ما اعلام کنند اما هنوز نامه‌ای یا گزارشی از شهرداری مبنی بر نصب این دستگاه‌ها به شورا ارائه نشده است و حتی شاهد این بودیم در روزهای اخیر دستگاه‌های جدید و فضاهای جدید به این بانک داده شده است.

وی با بیان اینکه مخالف این نیستم که فضاهای شهرداری در اختیار بانک‌ها قرار بگیرد گفت: مخالف این هستم که مجوزهایی از شورا گرفته نشده و این اقدامات بدون هماهنگی شورا در شهر اتفاق می‌افتد. شوقی از ریاست شورا خواست تا برای پیگیر این قضیه باشد.

در ادامه چند لایحه و طرح مورد بررسی قرار گرفت که بررسی یکی از لوایح سبب مجادلات به سایری بین اعضا شد؛ لایحه حضور شهردار، مدیر روابط عمومی شهرداری و مدیر کارگروه پیوستن شهر رشت به شهر خلاق در نمایشگاه یونسکو در ایتالیا.

این لایحه از سوی هیات رییسه شورا رد شد و مجال طرح در صحن علنی را پیدا نکرد که این امر موجب اعتراض علوی شد که گفت: برای اینکار ۳ سال تلاش شده است و نمی‌توانیم کل موضوع را کنار بگذاریم و نادیده بگیریم که رفیعی رییس شورای اسلامی شهر رشت در پاسخ گفت: شهردار برای مأموریت هایی که تاکنون رفته هیچ گزارشی به شورا ارائه نکرده و هیات رییسه به همین علت با این سفر کاری مخالفت کرد.

لایحه اصلاح نرخ مینی‌بوس و لایحه قرارداد با جهاد دانشگاهی برای ارائه خدمات چاپ و نشر هم جهت بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد اما لایحه تفویض اختیارات انجام معاملات سرمایه‌گذاری و مشارکتی به شهرداری هم تصویب نشد.

در آخرین بخش از جلسه شورا، شهردار رشت به پشت تریبون رفت و در خصوص بهای خدمات سازمان‌های شهرداری در سال ۹۵ سخن گفت.

[su_frame align=”left”]گزارش تصویری صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

ثابت‌قدم با بیان اینکه مبنای عمل شهرداری نگهداری از شهر و حفظ وضع موجود و توسعه است گفت: نگاه شهرداری در تعرفه بر مبنای مشارکت مردم در حوزه نگهداری شهر و افزایش عوارض بهای خدمات در قبال بهبود کیفیت است.

شهردار افزود: فیش‌های عوارضی که صادر می‌کنیم ۱۲۰ هزار است که امید داریم با اتمام ممیزی‌های در حال انجام این تعداد به ۲۰۰ هزار افزایش پیدا کند هر چند مبلغ وصولی فیش‌های که صادر می‌شود بسیار کم است که بنا داریم نرخ خدمات تا ۴ سال آینده به نرخ واقعی برسد.

شهردار با ذکر این نکته که به نوع نگاه مشاور طرح در مورد طرح تفضیلی شهر رشت اعتراض کرده است گفت: عماکرد آنها باعث شد که بسیاری از حوزه‌های سرمایه‌گذاری با مشکل مواجه شود لذا باید جلسه‌ای با حضور مشاور طرح تشکیل شود و نگرانی‌های شورا و شهرداری به وی منتقل شود.