وقتی جلسه قبل از برگزاری لغو می‌شود
باز هم نیامدند، باز هم هیات رییسه شورای شهر رشت انتخاب نشد

جلسه شورای شهر رشت

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- جلسه امروز شورای شهر رشت با نامه رییس شورا به فرماندار رشت لغو شد.

در حالی که قرار بود امروز جلسه فوق‌العاده شورای شهر رشت برای انتخاب هیات رییسه شورا به کفالت فرماندار رشت برگزار شود، اما جلسه با نامه رفیعی به فرماندار برگزار نشد.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که جلسه رسمی شورا در روز یکشنبه، ۷ شهریور نیز به دلیل نرسیدن به حد نصاب، برگزار نشده بود.

امروز امیرحسین علوی، رضا رسولی، اسماعیل حاجی‌پور، حجت جذب، فاطمه شیرزاد، فرانک پیشگر، مظفر نیکومنش و موسوی روزان در صحن شورا حاضر شدند. با عدم حضور اعضای دیگر شورا، علوی گفت یک ربع قبل از برگزاری جلسه پیامک دادند جلسه تشکیل نمی‌شود.

حاجی‌پور نیز گفت: آقای رفیعی بدون این که هماهنگ کنند نباید به فرماندار نامه می‌زده، این نشان می‌دهد ریاست نکرده‌اند.

نیکومنش هم گفت: ما هم نمی‌دانستیم جلسه قرار نیست که تشکیل شود ولی ساعت ۵ از طریق روابط عمومی شورا لغو جلسه به اعضای شورا اعلام شد.

در ادامه جلسه دکتر رضا رسولی ضمن تشکر از اعضای شورای کلان‌شهر رشت که طبق روال عادی در جلسه حضور یافتند.

به خبرنگاران گفت: خواستم دلایلی دو مورد به حد نصاب نرسیدن جلسه مثل ٧ شهریور را به اطلاع برسانم.

همان‌طور که می‌دانید جلسه ٧ شهریور هم به حد نصاب نرسید و بعد از آن فرماندار، تا زمان انتخاب رییس، کفیل جلسه هستند.

فرماندار نامه‌ای به صحن شورا زد که عین نامه را می‌خوانم:
به دلیل به حد نصاب نرسیدن جلسه ٧ شهریور شایسته است طبق قانون شورا جلسه‌ای فوق‌العاده جهت انتخاب رییس جدید تشکیل دهید.

برای اطلاع بیشتر دوستان عین نامه را قرائت می‌کنم. ماده ده می‌گوید جلسه‌های شورا طبق قانون بر گزا می‌شود. همچنین شورا می‌تواند به صورت فوق‌العاده از سوی فرماندار طبق زمان مشخص و ضرورت آن تشکیل جلسه دهد که منجر به دعوت نامه رسمی به همکاران با امضای رییس شورا در تاریخ ٩ شد. اما دستور اصلی جلسه تشکیل هیئت رییسه بوده و طبق دعوت رییس اینجا آمده‌اید.

رسولی در ادامه گفت: لغو جلسه غیرقانونی و تخلف است. انتخاب رییس از حقوق قانونی و حقه دولت است و باید این اتفاق مورد بررسی قرار گیرد و دلیلش بیان شود.

او تاکید کرد: آبستراکسیون در قانون هست و ماهم قبول داریم، ولی اتفاق امروز آبستراکسیون نیست و مشخص نیست چیست. در شورای چهارم باید با تخلف‌ها و کارهای غیرقانونی برخورد شود. به عنوان نماینده کوچک شورا از این عمل عذرخواهی می‌کنم و امیدواریم بتوانیم با جلوگیری از چنین عمل‌هایی شورا را به آن جایگاهی که باید در آن قرار داشته باشد، برسانیم

در ادامه صحبت رسولی گفت: من دو سؤال در رابطه با جلسه‌ای که فرماندار در خصوص تشکیل جلسه انتخاب هیئت رییسه قرار بود تشکیل دهند از فرماندار و رییس شورا می‌پرسم تا پاسخ دهند. بر اساس قانون هیات رییسه تا ١٢ شهریور باید انتخاب شود و جلسه‌ای که روز شنبه گذاشتند روز ١٣ شهریور است. آیا رییس شورا می‌تواند لغوکننده جلسه‌ای باشد که توسط فرماندار تعیین شده است.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت همچنین گفت: برخی از دوستان اعضای شورا که امروز هم هستند از زبان بقیه شنیده‌اند که جلسه امروز برگزار نمی‌شود و بدون اطلاع به سمت شورا حرکت کردند که در ساعت ١۶:۵۴ دقیقه برای همین ساعت پیامکی مبنی بر لغو جلسه دریافت کردند که آقای حاجی‌پور هم می‌گویند دریافت نکردند.

او افزود: حتی در زمان حضور در شورا به شیوه خوبی برخورد نکردند. درها بسته بوده و منشی شورا به درخواست ما به شورا بازگشتند. اگر دوستان ما قصد داشتند جلسه را مثل جلسه قبل از اکثریت بیندازند اشکال قانونی نداشت. می‌توانستند بیایند و سپس بگویند که جلسه تشکیل نمی‌شود، ولی دلیل نداشت که چنین رفتار کنند.

او در پایان گفت: من از مردم عزیز به دلیل آن بخش که به دلیل تأخیر در انتخاب ریاست شورا ممکن است از خدماتی که قرار بود انجام شود به تأخیر افتاده عذرخواهی می‌کنم.

فاطمه شیرزاد نیز با ابراز ناراحتی از لغو جلسه فوق العاده گفت : ما طی دعوت نامه رسمی ریاست شورا که در کارتابل هر یک از اعضا گذاشته شده بود ، در ساختمان شورا حاضر شدیم.

این عضو شورا همچنین به حضور خود در صبح امروز درساختمان شورا اشاره کردو گفت : من برخی از اعضای غایب شورا را دیدم ولی صحبتی از لغو جلسه نشد.

شیرزاد در پایان گفت: از مردم عذرخواهی میکنم و امیدوارم ریاست شورا دلیل لغو جلسه را بیان کند.

در ادامه جلسه فاطمه شیرزاد گفت: دعوت نامه ریاست شورا که در کارتابل ما گذاشته شده بود. امروز یک ساعت و نیم در شورا بودم و برخی از اعضای شورا را دیدم ولی نمی‌دانستم که قرا است لغو شود، نامه‌ای که پیوست نامه فرماندار را داشته است.

او هم گفت: از مردم عذر خواعی می‌کنم و امیدوارم ریاست شورا دلیل لغو این جلسه را بیان کند.

امیرحسین علوی هم گفت: فرماندار حق دارد تذکر دهد و من می‌دانم که اعضای شورایی که هستند یا نیستند با درایت بیشتری در این مورد تصمیم خواهند گرفت و به نظر من جلسه بعد تشکیل می‌شود.
علوی در پاسخ این که دوبار تا به حال لغو شده است و امکان دارد در انتخاب رییس شورا تغییر ایجاد شود: علوی گفت هنوز تصمیم‌گیری نشده که چه کسی انتخاب شود تا بخواهیم تغییر یابید.

به این ترتیب جلسه شورای شهر برگزار نشد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz