[su_frame align=”center”]شورای شهر رشت[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصد و چهل و پنجمین جلسه شورای شهر رشت به در خواست منوچهر جمالی برای حضور در شورا و خداحافظی با همکاران در روز شنبه ساعت ۵ برگزار شد.

ریاست شورا با اعلام شهادت حسنعلی پورابراهیمی از تمامی شهروندان دعوت کرد تا در تشییع با شکوه پیکر پاک این شهید حضور به هم رسانند.

منوچهر جمالی در صحن شورا و با تجلیل از تمام شهیدان این آب و خاک به ویژه شهدای مدافع حرم از تمامی اعضای شورا به پاس پذیرش او در شورا تشکر و قدردانی کرد و به حجت جذب نیز به عنوان عضو جدید شورا تبریک گفت.

جمالی گفت: وظیفه‌ای که مردم خوب رشت برعهده‌ی ما گذاشته بودند‌؛ جزو الطاف خداوندی بوده است و از همشهری‌های خوب خود در رشت به سبب اعتمادی که در انتخابات شورای شهر رشت به ما داشتند‌، سپاسگزارم.

او با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب و دعوت به اتحاد‌، وفاق‌، همدلی‌، اقتصاد مقامتی‌، اقدام و عمل گفت‌: اگر بخواهیم شهر ما در مسیر رشد و توسعه واقعی که منجر به بالندگی شود‌، قرار گیرد‌، توجه به توصیه‌های امام و عمل به آنها از هر چیز بهتر است‌.

او در ادامه گفت‌: اعضای شورا ممکن است در مساله‌ای با هم اختلاف سلیقه‌ای داشته باشند ولی اختلاف عقیده ‌و هدف ندارند‌. از اتحاد و وفاق و با هم بودن ضمن اختلاف نظر به نتیجه بهتری می‌توان رسید‌. ما فرداها باید پاسخگوی نسل‌های آینده باشیم و از ما خواهند پرسید که برای شهر و استان و کشور خود چه کاری انجام داده‌اید‌.

جمالی در پایان گفت‌: نگاه ما در مجمع نمایندگان در درجه اول این است که ابتدا استان خوبی داشته باشیم، در این صورت می‌توانیم شهرستان‌های خوبی داشته باشیم‌. بنده خود را موظف می‌دانم در توسعه شهر رشت در کنار دیگر نمایندگان رشت و همچنین برای پیشرفت شهرستان رودبار و استان گیلان تمام تلاش خود را به کار بندم‌‌.

در پایان سخنان منوچهر جمالی هدیه‌ای به رسم یادبود از سوی اعضای شورای شهر رشت با او تقدیم شد‌.

باقری خطیبانی: نیت من برکناری ثابت‌قدم نیست
ناطق اول در این جلسه از شورا باقری خطیبانی ضمن عذر خواهی‌ و دلجویی از موسوی روزان گفت‌: اگر دوستان فکر می‌کنند هدف من از نطق‌هایی که در شورا مطرح می‌کنم برکناری آقای ثابت‌قدم است اشتباه می‌کنند و من چنین نیتی نداشته‌ام‌.

خطیبانی با اشاره مجدد به کانکس‌های بانک شهر در سطح شهر، گفت‌: این کانکس‌ها بدون مجوز شورای شهر در سطح شهر گذاشته شده است و با این همه‌ نطقی که در شورا کرده‌ام تاکنون جوابی نگرفته‌ام‌.

او همچنین تعداد مشاورین جذب شده توسط شهرداری را خلاف قانون دانست و گفت‌: جذب هرگونه مشاور باید از طریق آزمون و گزینش صورت گیرد و شورا هم نمی‌تواند در این مورد مجوز بدهد بلکه باید از طریق سازمان امور استخدامی کشور این مجوز به شهرداری داده شود و شهرداری به استانداری ابلاغ کند و استانداری با هماهنگی شهرداری رشت جذب نیرو کند‌.

او در رابطه با مسکن شهردار گفت‌: خانم ستاره‌شناس می‌گویند ما چهل و نه میلیون تومان  بابت اجاره مسکن به آقای شهردار بدهکارهستیم‌. خانه شهردار در اختیار چه کسی است‌؟ بگویند خالی کنند و شهردار به آنجا نقل مکان کنند‌. آیا این خانه برای شهردار کوچک است‌؟ من که می‌دانم این خانه از خانه‌های بزرگ‌، ویلایی و شیک شهر است‌.

این عضو شورا گفت‌: اخیرا بعضی‌ از سازمان‌ها از جمله باغ رضوان‌ جذب نیرو کرده است‌، این سازمان به چه مجوزی این کار را کرده است؟

خطیبانی با اشاره مجدد به سخنان شهردار در نشست با اصحاب رسانه در خصوص باج خواهی برخی از اعضای شورای شهر گفت‌: ایشان خود نیز در جلسه‌ای که در اینجا حضور یافتند، گفتند که من تا به حال از ایشان درخواستی نداشته‌ام‌. آیا اعضای شورا ‌نباید در مقابل توهین به این بزرگی از شهردار توضیح بخواهند‌؟

او گفت‌: چرا لوله‌های آبی که‌ در سطح شهر استفاده شده است باید از یک شرکت اصفهانی که به شهر رشت تحمیل شده است، خریداری شود‌؟

این عضو شورا با نشان دادن کپی مدارکی که مربوط به کارپردازی شهرداری بود، گفت‌: این مدارک‌، هزینه‌هایی است که بابت پذیرایی از مهمان‌های خارجی توسط شهردار شده است تا آن مهمان خارجی به شهر خود باز‌گردد و بگوید من در رشت همان‌طوری پذیرایی شدم که آقای رفیعی اشاره کرده‌اند‌. خاک بر سر من محمود باقری خطیبانی که سکوت کنم و حرفی نزنم که مبادا سایتی مرا بزند و یا بگویند من در این شهر رای نخواهم آورد‌. من رای می‌آروم، مگر من دنبال رای هستم‌؟

او در پایان گفت‌: کلیه پاداش‌ها‌، حق حضور در جلسه ‌هیئت مدیره و مدیرهای سازمان‌ها را طی یک نامه مکتوب از شهرداری بخواهید که به ما اعلام کنند‌.

رفیعی نوده: شهردار برای اثبات باج‌خواهی باید در شورا حاضر شود
در ادامه جلسه رییس شورای شهر رشت گفت‌: جلسه هفته گذشته مصادف با ایام رحلت امام خمینی بود که به احترام این روز به حرف‌های آقای شهردار مبنی بر اتهامی که بابت باج‌خواهی به اعضای شورا زده بودند پاسخ داده نشد‌. بعضی از ما اعضای شورا شکایت کیفری کرده‌ایم و برای اثبات این باج‌خواهی، شهردار باید در شورا حاضر شود و باید پاسخ‌گویی لیست ۷۲ مشاورانی که معرف همه آنها بی‌نام است‌ باشد تا مشخص شود که چه کسانی باج‌خواه هستند، ‌وگرنه بنده به عنوان نماینده محترم اعضای شورا که این لطف را در حق من کرده‌اند و ریاست شورا را به من داده‌اند شکایت کرده‌ام و کوتاه نخواهم آمد، مگر اینکه اسم کسانی که من به عنوان باج‌خواهی به ایشان معرفی کرده‌ام با مدارک و مستندات به صحن شورا بیاورند‌.

علوی: آقای خطیبانی اجازه دهد ما به رسالت شورایی‌مان عمل کنیم
ناطق دوم این جلسه، امیر حسین علوی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه بود که با تبریک ایام ماه مبارک رمضان و آرزوی بهره‌مندی از برکات این ماه پرفضیلت گفت‌: یک اتفاقی در هفته گذشته واکنش‌هایی را برانگیخته کرده است که نشان از غیرت شهروندان عزیز گیلانی و رشتی بوده است‌.

او با اشاره به اینکه حجت الاسلام رفیعی از وعاظ مطرح و بنام کشور هستند‌، گفت‌: قطعاً قصد ایشان از بیان این سخنان توهین نبوده است و با بیانات خود این شبهه را برطرف کردند، اما یک تلنگری را به مردم رشت و گیلان که در این زمینه دغدغه دارند‌، وارد کردند و ما بایستی برای این موضوع در سطح شهر یک سری برنامه‌ریزی فرهنگی مناسب در فصل تابستان برای مسافران و گردشگرانی که به شهر ما می‌آیند‌، داشته باشیم‌.

علوی با قدردانی از موضع گیری آیت الله قربانی گفت‌: ایشان همه شهر را نسبت به این قضیه مسوول دانستند و وظیفه ما هم هست که نسبت به این موضوع دقت بیشتری داشته باشیم و برنامه‌ریزی فرهنگی دقیقی در فصل تابستان برای مهمانان داشته باشیم .

او خطاب به باقری خطیبانی گفت‌: با توجه به اینکه بارها در نطق‌هایتان اسم من را برده‌اید و از من در بررسی به مسایل و مشکلات اعم از تخلف‌، مشکل مالی طلب کمک کرده‌اید خواهش می‌کنم در بیان مسایل و مشکلات دقت لازم را داشته باشید تا دست شورا در هنگام گرفتن پاسخ به واسطه ارایه نادرست مسایل و مشکلات بسته نباشد‌.

علوی گفت‌: امروز مردم نگران هدررفت برخی منابع در شهرداری هستند و بایستی پاسخ مناسبی از حوزه‌های مختلف شهرداری و شخص آقای شهردار داشته باشیم که قطعا ایشان توضیح خواهند داد، ولی متاسفانه هر وقت خواستیم در این زمینه از شهردار پاسخ بگیریم‌، فضا به سمت استیضاح و برکناری شهردار سوق داده شد‌.

او ادامه داد‌: در برگزاری مناقصات، ارایه تفریغ بودجه‌، شفاف‌سازی قراردادها‌، در شفاف‌سازی‌هایی مالی باید ورود کنیم و اگر مشکلی وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد.

رییس کمیسون برنامه و بودجه گفت‌: در حوزه حمل و نقل و ترافیک با توجه به اوضاع به هم ریخته‌ای که وجود دارد و آقای دکتر رسولی به همه معاونان و مدیران مربوط تذکر داده‌اند و چندین جلسه با این مسوولین داشته‌اند اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌ایم‌. در سال گذشته پروژه بی‌آر‌تی کلید خورد و چدین ماه است که به پایان رسیده است، ولی اتوبوس‌هایی که می‌گویند در گاراژ ها هست به بهره برداری نمی‌رسد‌.

او با ارایه این موارد به صورت مکتوب خدمت ریاست شورا گفت‌: شهردار باید در جلسه بعد در این موارد پاسخ‌گو باشند. تمنای من از آقای باقری این است کمک کنند در بررسی این موارد، وظیفه و رسالت شورایی را به درستی انجام دهیم و در این زمینه همگام و همراه باشیم و یک پاسخ مناسب در درجه اول برای خودمان و بعد برای مردم داشته باشیم و یک عملکرد مناسب در پایان این دوره چهارساله از شورا به یادگار بگذاریم‌.

رفیعی با اشاره به درخواست مکتوب شهردار درباره نیاز به سیصد و پنجاه نیرو در شهرداری گفت‌: شهردار در ادامه گفته‌اند به دلیل تاخیر شورا در پاسخ، صد نفر نیرو را به عنوان مشاور جذب کرده‌اند و در لیستی که به شورا ارایه داده‌اند معرف‌ها را نامعلوم اعلام کرده‌اند‌.

او در ادامه گفت‌: شهردار در یکشنبه هفته بعد باید برای پاسخ‌گویی به سوالات اعضای شورا در صحن شورا حاضر شود‌. سوالاتی که در حال حاضر مشخص است، ابتدا لیست مشاورانی است که توسط شهرداری جذب شده است‌، دوم علت عدم راه‌اندازی پروژه بی‌آرتی در سطح شهر و سوم کیوسک‌های بانک شهر که بدون مجوز و تصویب شورا در سطح شهر گذاشته شده است‌.

طرح یک فوریتی مابه التفاوت وام از بانک شهر
‌همچنین در این جلسه تفاهنامه شهرداری و بانک شهر برای دریافت وام به مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومان به شورا بررسی شد.

صابر در رابطه با این لایحه گفت‌: آقای رفیعی، شما باید به شهردار اعلام می‌کردید این لایحه شما قابلیت وصول ندارد، زیرا ما بودجه صد و ده میلیاردی را مصوب نکرده‌ایم و ما اجازه وام سی و هشت میلیارد تومان را داده‌ایم و ایشان باید لایحه خود را اصلاح کنند و به کمیسون ارایه دهند‌.

در نهایت با رد یک فوریت طرح به صورت عادی مورد تصویب قرار گرفت‌.

جانمایی چهارنقطه شهر برای پیشخوان‌های شهرنت
صابر در این باره گفت‌: این لایحه قابلیت طرح در شورا را ندارد و اقدام ایشان خلاف قانون و مقررات است‌. این موضوع قبلا انجام شده است و این کیوسک باید برداشته شود و بعد در صحن شورا مطرح شود .

کارگرنیا با توجه دادن اعضای شورا با متن لایحه گفت‌: درخواست شهرداری بابت جانمایی این کیوسک‌ها نیست بلکه اخذ اجازه بابت دریافت اجاره از این کیوسک‌هاست‌.

پیشگر با اعتراض به عدم تطابق متن نامه درخواستی با متن لایحه خواستار رد کل لایحه شد‌.

رفیعی درخواست دوفوریتی این طرح را کرد که فوریت آن رد شد و قرار شد در متن لایحه اجازه جانمایی و اخذ اجاره با هم ذکر شود‌.

همچنین حجت جذب  با رای اعضای شورا جایگزین منوچهر جمالی در کمیسیون‌های سلامت و روان استان و کمیسیون بودجه حقوقی شورا شد‌.

اعضای شورا با استعفای فرهاد شوقی از کمیسیون حمل و نقل و ترافیک موافقت کردند و مسعود کاظمی جایگزین او در این کمیسیون شد‌.

درپایان رفیعی به نامه‌ای از شورای استان اشاره کرد که همایشی در تاریخ ۳۰ و ۳۱ خرداد در برج میلاد با عنوان نخستین اجلاس جهانی ‌شوراها و شهرداری‌های ۲۰۱۶ با مجوز ریاست جمهوری به ابتکار شورای عالی استان‌های کشور و با حمایت و همکاری شورای و شهرداری تهران‌، شورای شهرسازی تهران و سازمان‌های مرتبط برگزار می‌شود و دوستانی که تمایل دارند می‌توانند با هزینه شخصی خود در این همایش شرکت کنند و بنده به نیابت از شما می‌روم و هرکس دوست دارد تشریف بیاورد‌.