رشت رویایی- در هفتمین روز از بهار سال ۹۵ و موسم رویش و شکفتن، بار دیگر آتش به جان نیستان تالاب انزلی افتاد.

[su_frame]تالاب انزلی - آتنش‌سوزی[/su_frame]

رییس اداره حفاظت از محیط‌زیست انزلی در این باره به ایرنا گفت: عصر امروز (شنبه) در محدوده شمال غرب تالاب بندرانزلی و حوزه روستای سنگاچین شاهد وقوع آتش‌سوزی در سطح یک هکتار از نیزارهای تالاب بودیم.

اکبر میغی اظهار کرد: آتش‌سوزی در محلی شکل گرفته که دسترسی برای خاموش کردن آن آسان نبوده اما خوشبختانه حریق اطفاء شد.

وی با بیان اینکه علت آتش‌سوزی در دست بررسی است، افزود: با توجه به آتش‌سوزی‌های سوزی‌های متعدد در نیمه دوم سال ۹۴ در تالاب انزلی، احتمال دخالت عوامل انسانی در جهت مقاصد سودجویانه و تصرف زمین وجود دارد.

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولان اجرایی و دهیاران در خصوص عدم معرفی افراد خاطی به مراجع قضایی خاطرنشان کرد: گزارش این آتش‌سوزی یکشنبه به دادستانی ارسال می‌شود.

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست انزلی خواستار برخورد جدی مسئولان با آسیب‌زنندگان به طبیعت شد.

بخشدار مرکزی انزلی نیز با اشاره به اینکه این آتش‌سوزی مانند دفعات قبل توسط افراد سودجو روی داده، به خبرنگار ایرنا گفت: آتش‌سوزی در حدود یک هکتار از نیزارهای تالاب شکل گرفت که توسط عوامل محیط‌زیست و نیروهای مردمی خاموش شد.

منوچهر عاشوری تأکید کرد: حفظ محیط‌زیست و تالاب انزلی از اولویت‌های مهم بخشداری در روستاهای حاشیه تالاب شهرستان انزلی است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت معرفی افراد خاطی، بخشداری ضمن برخورد قاطع، متخلفان را به مراجع قضایی تحویل خواهد داد.

بخشدار مرکزی انزلی اظهار کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه مواردی از این دست، افراد متخلف را در راستای جلوگیری از تکرار آتش سوزی‌هایی معرفی کنند.

تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب‌های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.