محمدکاظم شکوهی‌راد

محمدکاظم شکوهی‌راد
بازی دوسر باخت برای شورای شهر رشت

یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت

فردا، پنج‌شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۵ شورای اسلامی شهر رشت آقای دکتر ثابت‌قدم شهردار رشت را استیضاح می‌کنند. استیضاح شهردار در شورا امر بدیع و خارق‌العاده‌ای نیست. اما کش‌وقوس‌های فراوان شورا برای مدت دو سالی که آقای ثابت‌قدم مسوولیت مدیریت شهری رشت را داشته و سنگ‌اندازی‌های برخی از اعضاء شورا در مسیر کار این مدیر برجسته شهری تأمل برانگیز است.

آقای ثابت‌قدم به دلایل گوناگون، از جمله بومی بودن (خانواده اصیل رشتی) – تحصیلات عالی ذی‌ربط با مدیریت شهری – تجربه عملی در کار مدیریت شهری- جوان و خلاق بودن، بی‌نیازی از نظر مالی، صاحب نظر و متهور در پی‌گیری برنامه‌های شهری مناسب‌ترین و کارآمدترین مدیریت شهری است که طی سال‌های پس از انقلاب شهرداری رشت به خود دیده است.

در همین دوره کوتاه مدت مدیریت ایشان، علی‌رغم کارشکنی‌ها و چالش‌های فراوان، هر آدم باانصافی تأیید می‌کند که با اصلاح معابر، پیاده‌روها – ایجاد پیاده‌راه فرهنگی، زیباسازی فضای شهری، ایجاد پارک‌های متعدد، توجه به مشکلات ریشه‌ای شهر مانند توسعه معابر و مشکل دو رودخانه رشت می‌توان شهادت داد که چهره شهر در حال تغییر مثبت است.

مسلم است که تک‌تک اعضای شورای شهر رشت هم که غالب آنها افراد صاحب‌فکر، بااندیشه، توسعه‌یافته و صاحب تحصیلات و تجربیات ارزنده هستند، به خوبی متوجه این تغییرات بوده و به‌کارآمدی دکتر ثابت‌قدم ایمان دارند اما به‌نظر می‌رسد اگر تن به استیضاح داده‌اند از تداوم چانه‌زنی‌های خسته‌کننده و چالش‌های مستمر بین شورا و مدیریت شهری خسته شده‌اند. حالا شورا در مقابل یک سؤال تاریخی مهم قرار دارد. «واقعاً چه نیرویی بهتر از شهردار فعلی برای تصدی شغل شهرداری رشت در دسترس دارید؟»

و باز شورا باید به مردم صادقانه بگوید چه مشکل اساسی و حل نشدنی با شهردار دارد که تن به استیضاح شهردار داده است.

استیضاح شهردار، به‌هر حال و با هر نتیجه بازی دوسر باخت برای شوراست. زیرا اگر استیضاح منجر به برکناری شهردار شود شورا نه تنها مرعوب و منکوب یک جریان ضعیف غوغاسالار در شورا شده و باید پاسخگوی مردم رشت باشد که در مجموع و غالباً شهردار فعلی را پذیرا بوده، کارنامه وی را مثبت می‌دانند، صدالبته برخی اقدامات اساسی شهردار مانند اجرای ضوابط حامل بر طرح تفصیلی شهر و جلوگیری از تخلفات عمده ساخت و ساز و برچیدن و حذف جریان‌های سوء در بدنه شهرداری، عده‌ای افراد ذینفع که پیوسته از آشفتگی ساخت‌وساز سود برده‌اند، از برکناری شهردار سود می‌برند، غافل از اینکه جریان جلوگیری از ساخت‌وسازهای مشمئزکننده خلاف دیگر برگشت‌ناپذیر است و هرکس بیاید ناچار باید این روند را که قانونی و مورد درخواست مسوولین نظام است،‌ ادامه دهد.

آن‌طور که انتظار می‌رود و انشاالله چنین باشد، شورا در مقابل خواسته جمعی از اعضاء بایستد و استیضاح رأی نیاورد، نفس استیضاح شهرداری با مشخصات حاضر که افکار عمومی را پشت سر خود دارد می‌تواند برای شورا نقطه‌ضعف تلقی شود. در هر حال آنچه مهم است فرد نیست بلکه منافع و مصالح عمومی است که امید است اعضای فرهیخته و آگاه شورا با مدیریت جلسه استیضاح مدیریت شهری را بیش از این تضعیف نکنند و شهردار را به شکلی حمایت کنند که بتواند با دلگرمی بیش‌ازپیش و بدون تزلزل کار توسعه خدمات و امکانات شهری را پیگیری کند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz