[su_frame align=”center”]پیاده‌راه رشت[/su_frame]

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- بالاخره صبح امروز پس از تب و تاب‌های رسانه‌ای و واکنش‌های مختلف عمومی جلسه استیضاح شهردار رشت برگزار شد و همانطور که پیش‌بینی می‌شد اعضای شورای شهر صدای شهروندان را شنیدند و با مردم همراه شدند.

بحث استیضاح ثابت‌قدم در هفته گذشته حاوی نکات بسیاری بود که باید در وقت مقتضی مورد ارزیابی قرار بگیرد اما مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص جلسه امروز شورا می‌توان گفت این است که اعضای شورای شهر نشان دادند بی‌توجه به نظرات و خواسته شهروندان نیستند و مطالبات عمومی مهم‌ترین دغدغه آنها بشمار می‌رود. نتیجه این جلسه حاوی این نکته بود که تصمیم‌گیری اعضای شورا برپایه عقلانیت، خردگرایی و به دور از رفتارهای هیجانی گرفته شد. این جلسه را باید یکی از نقاط عطف در کارنامه کاری شورای چهارم و جلسه‌ای تاریخی به یاد داشت که در آن رفتار عقلانیت محور و توسعه‌نگر بر فضای جلسه حاکم بود. به خصوص اعضای مخالف که در روزهای گذشته عنوان کرده بودند که دغدغه‌هایی دارند اما با احترام به خرد جمعی و گفتگو و تعامل نشان دادند که الویت اول آنها منافع عمومی و صلاح شهر است.

اعضای مخالف در جلسه امروز سعی کردند اختلافات را کنار بگذارند و بر پایه تصمیم‌گیری خردگرایانه نفع عمومی را در این دیدند که راه تعامل را برگزینند و با همکاری با مدیریت شهری در رفع کمبودها و کاستی‌های شهر قدم بردارند. از این حیث باید این روز را در تاریخ سیاسی شهر رشت به عنوان روزی فرخنده به یاد داشت اما آیا می‌شود امیدوار بود که سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های شورا به سمت عقلانیت در حال پیشروی است یا این رفتار را باید تنها مختص به این جلسه دانست؟ امروز در شورای شهر نظرات و سلایق شخصی به دور ریخته شد و تصمیمات عقلانی اتخاذ شد و این تصمیمات نشان داد که شورای شهر رشت ضرورت رفتارهای توسعه‌مند را حس کرده و محور را ثبات، تعامل و نگاه ساختارمند قرار داده؛ نگاهی که حلقه مفقوده ارتباط شورا و شهرداری در گذشته بود و انتظار می‌رود در ادامه فعالیت شورا برقرار باشد.

اما نتیجه استیضاح شهردار پیش از آنکه در جلسه امروز مشخص شود در بین افکار عمومی و شبکه‌های اجتماعی رقم خورده بود؛ اتفاق قابل ملاحظه‌ای که مسئولیت ثابت‌قدم را چندین برابر بیش از پیش می‌کند. مشارکت اجتماعی‌ای که در چند روز اخیر در حفظ ثابت‌قدم در شبکه‌های مجازی به راه افتاد گویای این است که اقدامات توسعه‌محور ثابت‌قدم توانسته خیلی زود به بار بنشیند و توسعه انسانی مورد نظر را رقم بزند که یکی از مهمترین شاخص‌های آن مشارکت مردمی و قرار گرفتن در کنار مدیریت شهری برای رسیدن به یک هدف مشترک است. البته باید گفت این مشارکت و حمایت عمومی باعث شد مدیریت شهری مسئولیت و دین بیشتری را نسبت به شهروندان احساس کند. تا جایی که حافظه تاریخی رشت به یاد دارد، رضایت و اعتماد عمومی از عملکرد یک مدیر هرگز به این شکل نبوده است؛ رضایت و اعتماد دوسویه‌ای که در نهایت اعضای مخالف را وادار به همراهی با ماشین توسعه شهر کرد.

اما به هرحال جلسه استیضاح شهردار تمام شد و نتیجه نشان داد که دغدغه‌ای جز پیشرفت و توسعه شهر وجود ندارد. از فردا روزی تازه و برگ جدیدی از تقویم رشت آغاز می‌شود و مخالف و موافق باید دست به دست یکدیگر دهد تا آنچه خواست و مطالبه و آرزوی مردمان این شهر است اتفاق بیافتد.