بازدید وزیر اقتصاد از تالاب انزلی

قربانعلی محمد پور - علی طیب‌نیا

رشت رویایی- بازدید وزیر اقتصاد و دارایی از تالاب انزلی در ایام نوروز یکی از عید دیدنی‌های استان محسوب می‌شود تا قدم‌هایی سریع‌تر برای نجات این اکوسیستم ارزشمند برداشته شود.

سال ۱۳۹۴ برای محیط‌‌زیست سال مهمی از ابعاد جهانی و ملی تلقی می‌شد. برخی سال ۲۰۱۵ مصادف با سال ۹۴ را سال محیط‌زیست نامیدند. زیرا در این سال علاوه بر تصویب اهداف جهانی توسعه پایدار تا ۲۰۳۰ در نیویورک، اهداف مقابله با تغییر اقلیم نیز تحت عنوان توافق پاریس نهایی و جامعه جهانی اراده‌ای مشترک را در این موضوع به نمایش گذاشت.

در کشور ما نیز در سال ۹۴ رویدادهای بسیار مهمی را شاهد بود که مهم‌ترین آنها ابلاغ ۱۵ بند سیاست کلی نظام در موضوع محیط‌زیست به شمار می‌رود. این سیاست‌ها پشتوانه محکمی برای حفاظت از محیط‌زیست شکننده کشور است.

همچنین در تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه ده‌ها ساعت در کمیته‌ها و کارگروه‌های فرابخشی، مسئولین سطح عالی، میانی و کارشناسان تلاش کردند تا این برنامه با فصل‌های بخشی و فرابخشی محیط‌زیست به تصویب رسید.

سال ۹۴ برای مناطق تحت مدیریت سازمان به جهت کلید خوردن برخی مطالعات جامع و تفضیلی مناطق، تأمین منابع اعتباری در استان‌ها و عملیاتی شدن تعدادی از این مطالعات با همکاری جوامع محلی، اهمیت زیادی داشت.

به گفته دکتر معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در سال گذشته دولت به موضوع تالاب‌ها مانند تلاش برای ادامه آبگیری تالاب هورالعظیم، رسیدن آب به تالاب گاوخونی بعد از ده سال، تداوم برداشتن موانع ورود آب به هامون، عملیاتی شدن برنامه نجات تالاب انزلی توجه خاص داشت.

وی افزود: بسیاری از این برنامه‌ها همراه با بارندگی‌های نسبتاً خوب سال ۹۴ توانست حداقل در مقاطعی به آبگیری تالاب‌های خشک پس از چندین منجر شود.

محمد پور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به بازدید طیب نیا وزیر اقتصاد و داریی از تالاب انزلی که چند روزی است که مهمان گیلانی‌ها است، گفت: دکتر ابتکار بر تسریع ادامه اجرای عملیات احیای تالاب انزلی تاکید دارند و به همین جهت با مطلع شدن از حضور وزیر اقتصاد و دارایی در گیلان از وی خواستند که از تالاب انزلی بازدید داشته باشند و این بازدید روز گذشته انجام شد.

محمدپور با اشاره به اینکه دکتر طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی ضمن بازدید از تالاب انزلی از روند اجرای طرح احیاء تالاب انزلی در جریان جزییات این پروژه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: اعتباراتی که برای احیای این اکوسیستم ارزشمند اختصاص می‌یابد در حال حاضر اندک است.

وی تصریح کرد: طی ۴ دهه اخیر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب رسوب وارد تالاب انزلی شده است و زندگی جانوران و گیاهان این تالاب را در معرض تهدید قرار داده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان با بیان اینکه ناکافی بودن اعتبارات احیای تالاب به عرض وزیر اقتصاد و دارایی رسانده شد، گفت: در حال حاضر کار رسوب برداری از تالاب انزلی که چندی پیش آغاز شده است همچنان ادامه دارد و علاوه بر حجم زیاد رسوبات، تالاب انزلی از دیگر مشکلات زیست‌محیطی از جمله گیاهان مزاحمی چون آزولا و سنبل آبی رنج می‌برد.

وی افزود: در سال جدید رسوب برداری‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و برنامه‌های مدونی برای حوضچه‌ها و ایجاد تالاب مصنوعی داریم.

قربانعلی محمدپور از قول وزیر اقتصاد برای پیگیری افزایش اعتبارات به منظور احیای تالاب انزلی خبر داد و گفت: از این پس برای تخصیص اعتبارت برای احیای تالاب انزلی میزان اعتبارات بیشتری به دولت پیشنهاد داده خواهد شد.

قربانعلی محمد پور - علی طیب‌نیا

به گزارش ایسنا، تالاب بین المللی انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار وسعت، دومین تالاب بزرگ جهان است و علاوه بر مهار سیلاب‌ها، رسوبات و آلودگی‌ها، به عنوان زایشگاه ماهیان خزر، زیستگاه پرندگان و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بشمار می‌رود.

طرح احیای تالاب بین‌المللی انزلی به‌عنوان یکی از پروژه‌های دور دوم سفر هیات دولت به گیلان با اعتباری بالغ بر ۹۰۰ میلیارد ریال برای پنج سال از محل ردیف‌های خاص معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی پارسال به تصویب رسید.

این طرح شامل؛ ۶ پروژه عملیاتی از جمله احداث چهار دهانه سد رسوب‌گیر در دهانه رودخانه‌های اصلی ورودی تالاب به منظور جلوگیری از ورود حجم عظیم رسوبات به تالاب انزلی و دو پروژه دیگر نیز احیای آبراهه‌های قدیمی برای برقراری دوباره ارتباط بیولوژیک و اکولوژیک مابین بخش‌های مختلف تالاب و همچنین لایروبی بخشی از پهنه تالاب است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz