بازدید شهردار و اعضای شورای شهر رشت از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان
دکتر ثابت‌قدم: آزادی بدون آگاهی پایدار نخواهد بود

رشت رویایی- دکتر ثابت‌قدم ضمن بازدید از غرفه‌های دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان دقایقی در غرفه سرای اهل قلم که توسط موسسه فرهنگی هنری معیار سخن برپا شده بود به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.

شهردار رشت بر لزوم ایجاد رابطه‌ای بین فرهنگ فردی کتاب‌خوانی با منافع عمومی تاکید کرد و گفت: در بحث کتاب‌خوانی ارتقای ذهنیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او افزود: ناشران و تولیدکنندگان به دنبال فرهنگ عمومی هستند و افراد با کتاب‌خوانی به دنبال ارتقای فردی هستند. اگر رابطه‌ای بین این ارتقای فردی و ذهنی با منافع عمومی برقرار شود به سرمایه اجتماعی دست پیدا می‌کنیم.

بازدید شهردار و اعضای شورای شهر رشت از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با اشاره به اینکه در نمایشگاه‌ها بیشتر شاهد عرضه و فروش کتب دانشگاهی هستیم گفت: باید به دنبال درک مطالب باشیم. خواندن با مطالعه تفاوت دارد و مطالعه یک مرحله بالاتر از خواندن است. گاهی همان کتاب‌های دانشگاهی در موضوعات خارج از دانشگاه برای خوانندگان کتاب‌های دانشگاهی درک شده نیست.

شهردار رشت با بیان اینکه گاهی در حوزه کتاب حجم و کمیت تولید می‌شود و کیفیت تولید نمی‌شود در ادامه گفت: جامعه در بستر مطالعه توانمند می‌شود. در نمایشگاه‌های این‌چنینی چند درصد کتب را کتب دانشگاهی، آموزشی و کمک‌درسی تشکیل می‌دهد؟

او در ادامه گفت: فضاهای مرتبط با کتاب باید از کمیت محوری خارج شوند. این نمایشگاه‌ها کلاس کنکور نیست و باید فرهنگ مطالعه ترویج یابد. کتب باید جامعیت داشته باشند و جامعه با مقوله‌های مختلف آشنا شود.

دکتر ثابت‌قدم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آزادی همراه با آگاهی است و بدون آگاهی پایدار نخواهد بود.

حضور بانک شهر به عنوان سهامدار در حوزه نشر

شهردار رشت با اعلام اینکه با شعار نمی‌توان اقدامات پایدار ارائه کرد گفت: باید اتفاقاتی در حوزه مالی کتب و نمایشگاه‌ها رخ دهد تا اقدامی پایدار صورت بگیرد. به‌کارگیری بانک شهر به عنوان سهامدار در حوزه نشر می‌تواند اقدام موثری باشد. البته این‌گونه تصمیمات مدیریتی باید در شورا اتخاذ شود.

فرهنگ، از افتخارات گیلان است

مظفر نیکومنش نودهی با بیان اینکه گیلان را با فرهنگش می‌شناسند گفت: فرهنگ، یکی از افتخارات گیلان است.

نایب‌رییس شورای اسلامی شهر رشت افزود: فرهنگ کتاب‌خوانی باید از مدارس شروع شود. ورق زدن کتاب‌ها با گسترش فضای مجازی به شدت کم شده است.

بازدید شهردار و اعضای شورای شهر رشت از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان

راه‌اندازی تالار مطالعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان

نیکومنش با اعلام اینکه تالار مطالعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گیلان راه‌اندازی می‌شود تصریح کرد: اعضای شورا و شهردار رشت با پیگیری‌های خود کار ماندگاری را به جا خواهند گذاشت.

او این تالار را امتیازی برای گیلان دانست و افزود: بعد از تهران و فارس، گیلان سومین استان از لحاظ داشتن چنین تالاری است که می‌تواند علاوه بر گیلان، شش استان مجاور را نیز پوشش دهد. امروزه شش هزار دانشجوی مقطع ارشد و دکترای گیلان برای مطالعه به کتابخانه تهران مراجعه می‌کنند.

مظفر نیکومنش نودهی در بخش پایانی سخنان خود گفت: نمایشگاه کتاب گیلان درشان کتاب و گیلان نیست و باید با حمایت شورا و شهرداری نمایشگاهی دائمی درشان گیلان افتتاح کنیم.

در ارتباط با کتاب‌خوانی به جنبش و نهضت احتیاج داریم

سید رضا موسوی روزان نیز ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان گفت: باید فضایی مناسب برای نمایشگاه‌های بین‌المللی گیلان داشته باشیم.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه باید تفکرات جوانانمان را با مباحث جدید رشد دهیم افزود: در کتاب و کتاب‌خوانی به جنبش و نهضت نیاز داریم.

او در ادامه گفت: در همه کارها تا حرکتی عمومی را آغاز نکنیم به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

پروژه کتابخانه مرکزی رشت با آهنگ کندی پیش می‌رود

فاطمه شیرزاد با اشاره به آسیب‌های موازی کاری در حوزه فرهنگ گفت: موازی کاری در فرهنگ همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت افزود: شهرداری در یکی دو سال اخیر نشان داده است حامی فرهنگ و متولیان فرهنگی است.

او با اشاره به اقدامات خوب مجموعه مدیریت شهری گفت: متولیان و مدیریت شهری در موضوع نمایشگاه دائمی هم برای مردم به طور جدی ورود کنند تا نمایشگاهی درشان گیلان داشته باشیم.

فاطمه شیرزاد با اعلام اینکه قرار بود پروژه کتابخانه مرکزی رشت در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد افزود: متاسفانه این پروژه با آهنگ کندی پیش می‌رود و بعید است این وعده محقق شود.

او در بخش پایانی سخنان خود بر لزوم وجود زنگ کتاب و مطالعه در مدارس تاکید کرد و گفت: بحث تقویت کتاب‌خوانی در مدارس جدی گرفته شود.

در راستای برندسازی شهری، رشت باید به رتبه اول در حوزه‌ها تبدیل شود

فاطمه قدیمی حرفه ضمن اشاره به برندسازی و اولین‌های شهر رشت گفت: باید از افرادی که توانایی تولید محتوا دارند پیشنهادات را دریافت کنیم تا رشت از لحاظ تولید محتوا به ناشر اول تبدیل شود.

مدیر واحد ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با بیان اینکه قرار نیست برای برندسازی رشت، مجموعه شهرداری به تنهایی در همه حوزه‌ها ورود کند تصریح کرد: نباید موازی کاری در زمینه‌های فرهنگی صورت بگیرد بلکه باید از تجربیات نهادها و افرادی که توانایی‌هایی در این حوزه دارند کمک گرفته شود.

خریدهای حمایتی اگر به عرضه کتاب ختم شود اقدام مناسبی است

مرتضی عاطفی با اشاره به خریدهای حمایتی کتاب از سوی نهادهای مختلف گفت: اگر چرخه این خریدهای حمایتی منجر به عرضه شود اقدام مناسبی است؛ به شرط آن که موجب دپو شدن کتاب در جایی دیگر نشود.

مدیر شهرداری منطقه دو رشت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: هیچ جنایتکاری در اثر خواندن کتاب جنایتکار نشده است.

او در پایان گفت: همانطور که به کتب توجه می‌کنیم باید برای خالق آثار نیز احترام قائل شویم. برای رونق نشر، نویسنده و خالق آثار باید حداقل‌هایی را در اختیار داشته باشند.

در ادامه شهردار رشت، هیئت همراه و اعضای شورای اسلامی شهر رشت از غرفه بانک شهر که حامی مالی این نمایشگاه است بازدید کردند.

سعید نوری سرپرست منطقه ۷ بانک شهر گفت: منطقه ۷ سرپرستی بانک شهر شامل استان‌های قزوین، همدان، گیلان، زنجان، کرمانشاه، کردستان و ایلام و به مرکزیت قزوین است.

او افزود: از رسالت‌های اصلی بانک شهر در کشور این است که منابع مورد نیاز پروژه‌هایی که شهرداری‌ها معرفی می‌کنند را تأمین کند و در اختیار آنها قرار دهد و بانک شهر در سرپرستی منطقه هفت نیز این وظیفه را دنبال می‌کند.

سعید نوری با اشاره به خرید اتوبوس توسط شهرداری رشت گفت: فاز اول پروژه مربوطه انجام شده است و فازهای بعدی در حال انجام است و بانک شهر آمادگی دارد در پروژه‌های دیگری که شهرداری رشت معرفی می‌کند نیز ورود کند.

سرپرست منطقه هفت بانک شهر افزود: بعضی شهرداری‌ها مدت زمان بیشتری با بانک شهر همکاری داشته‌اند و طبیعتاً پروژه‌های بیشتری را با همکاری هم انجام داده‌اند.

او در پایان از مذاکرات با شهرداری و شوراهای سایر شهرهای گیلان ازجمله رضوانشهر و تالش خبر داد.

در بازدید عصر سه شنبه شهردار رشت از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان که در محل نمایشگاه‌های دائمی گیلان بر پا شده است؛ علاوه بر دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، مختار جباری مشاور عالی شهردار، مظفر نیکومنش نودهی نایب‌رییس شورای اسلامی شهر رشت، سید رضا موسوی روزان و فاطمه شیرزاد رییس و نایب‌رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شهر رشت، مرتضی عاطفی مدیر شهرداری منطقه دو رشت و فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت نیز حضور داشتند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz