رشت رویایی- خانواده سایکل‌توریست فرانسوی رفتار مردم ایران با اتباع خارجی را بزرگ‌منشانه عنوان و از این کشور به عنوان مقصدی جذاب برای سایکل‌توریست‌ها یاد کردند.

به گزارش مهر، خانواده پنج نفره و سایکل‌توریست فرانسوی با هدف آشنایی با فرهنگ و ملیت‌ها، به کشورهای مختلف سفر کرده و در جریان سفر خود با دوچرخه، ظهر چهارشنبه از طریق مرز زمینی آستارا وارد جمهوری اسلامی ایران شدند.

پیر ایز و همسرش ماری زوج علاقه‌مند به دوچرخه‌سوای و جهانگردی هستند که در کنار کودکان زیر شش سال دختر و پسرشان به نام‌های لورا، میمی و ماینو در اولین سفر طولانی خود از شهر لموی فرانسه و پس از طی کشورهای ایتالیا، اسلونی، کرواسی، بوسنی، صربستان، بلغارستان، یونان، ترکیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان،  از طریق مرز زمینی آستارا وارد خاک جمهوری اسلامی ایران و استان گیلان شدند.

این خانواده پنج نفره قصد دارند پس از آستارا رکاب زنان از شهرهای گردشگر‌پذیر تالش و رشت دیدن کرده و سپس از طریق اتوبوس برای مشاهده تخت جمشید به شیراز سفر کنند.

آنها همچنین قرار است از طریق یکی از شهرهای جنوبی ایران به کشور عمان و چند کشور حاشیه خلیج فارس نیز سفر کنند تا با جذابیت‌های گردشگری  کشورهای مختلف آسیا و خاورمیانه نیز آشنا شوند.

ایران محبوب سایکل‌توریست‌های فرانسوی

پیر با بیان اینکه کشور ایران از محبوبیت بالایی در بین سایکل‌توریست‌های فرانسوی برخوردار است و همواره افرادی که به ایران سفر کرده‌اند از مهمان‌نوازی ایرانیان سخن می‌گویند، گفت: ما به واسطه تعریف و تمجید دوستان سایکل‌توریست بلژیکی، فرانسوی و اسپانیایی تصمیم به سفر به جمهوری اسلامی ایران گرفتیم و به محض ورود به ایران، ایرانیان را بانزاکت و بسیار مهمان‌نواز دیدیم.

او برخورد متفاوت مردم شهر مرزی آستارا و لبخند‌های خیرخواهانه و دوستانه آنان را یادآور شد و گفت: ما هیچ ترسی از سفر به ایران نداریم و تمامی دوچرخه‌سواران و جهانگردانی که به ایران سفر کرده‌اند، ایران را کشوری امن و یکی از زیباترین کشورهای توریستی جهان معرفی کرده و علاقه بسیاری برای سفر به کشور تاریخی ایران در ما ایجاد کردند.

معطلی هفت ساعته در گمرک آذربایجان و برخورد خوب در مرز ایران

بانوی سایکل‌توریست فرانسوی نیز با اشاره به معطلی بی‌دلیل در گمرک مرزی آستارای جمهوری آذربایجان توسط ماموران آذری گفت: به محض ورود به جمهوری اسلامی ایران از مرز آستارا و از طریق کارکنان امور گمرکی و پایانه مرزی و همچنین ماموران انتظامی ایران با برخورد و رفتار بسیار خوبی مواجه شدیم.

ماری ایز گفت: مردم و ماموران خیرخواه ایران بدون توقع  اتباع خارجی را راهنمایی می‌کنند و اصول رفتار خوب با سایکل‌توریست‌هایی که سه کودک هم به همراه دارند به دیگران نشان می‌دهند.

او با تاکید بر اینکه در کشوری هستیم که کاملا  امن بوده و دارای مردمان مهمان‌نوازی است، گفت: در رسانه‌های غربی تصویری متفاوت از ایران ارائه می‌کنند و ما نیز به آنچه در رسانه‌های غربی منتشر می‌شود، اعتمادی نداریم.

این بانوی سایکل‌توریست ادامه داد: همه تصورات افرادی که علیه ایرانیان و امنیت سرزمین پارس تبلیغ می‌کنند غلط است.

او با اشاره به میراث و فرهنگ هزاران ساله ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به سرعت در حال تبدیل شدن به مقصد گردشگری بزرگ برای فرانسوی‌هاست.