شهردار رشت در جلسه رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت
ایده‌پردازی شهروندان باید به مهارت‌ورزی و اشتغال پایدار ختم شود

شهردار رشت

رشت رویایی- جلسه رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت به همت مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری رشت و مشارکت گروه نوین فناوران با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت ، دکتر مسلم گنجی مدیریت نوسازی و تحول اداری شهرداری رشت، رضا رسولی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر ، فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری و جهانگیری سرپرست تحقیقات و مطالعات ترافیکی شهرداری و دکتر مجید متقی طلب رییس پارک علم و فناورری گیلان ظهر امروز در تالار گفتمان شهرداری برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، محمدعلی ثابت‌قدم با بیان اینکه شهرداری به واسطه عقب ماندگی ذاتی در اجرا و عمل، از حوزه تئوری غافل شد و خیلی دیر به این حوزه پرداخت، گفت: یک مدیریت شهری مناسب، مدیریتی است که قاعدتاً از تئوری تا اجرا بتواند پکیج متفکرانه و تامل‌گرایانه‌ای را درروند توسعه خود داشته باشد.

شهردار رشت به خصوصیات یک پکیج خلاقانه اشاره کرد و گفت: این امر از استراتژی شروع می‌شود و به تدوین ماموریت‌ها و ارائه برنامه‌های ساختاری ختم می‌شود. بعد از آن برنامه‌های راهبردی اجرای برنامه‌های عملیاتی، سطح طرح‌ها و ارائه پروژه‌ها مطرح است تا به چیزی می‌رسد که مردم می‌بینند.
او ادامه داد: اگر این سلسله مراتب را در نظام برنامه ریزی، تصمیم گیری و تصمیم سازی خود رعایت نکنیم در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در مدیریت شهری نمی‌توانیم هدف‌گذاری مناسبی در نظام برنامه‌ریزی و ساختار مدیریت استراتژیک شهر داشته باشیم.

ثابت‌قدم ادامه داد: بر اساس مطالعات شش گانه‌ای که توسط اساتید در دانشگاه شریف انجام شده بود و شهرداری رشت با حفظ سلسله مراتب و تبدیل آن‌ها به راهکارهای عملیاتی در اجرای پروژه‌ها، دارای یک برنامه و اجزای برنامه‌ای مشخص بر اساس فعالیت‌ها و پروژه ها حتی با قید مباحث زمانی، ریالی، مالی و مکانی شد.

او افزود: برنامه مکانی بدین معنا است که مردم هر منطقه در هر ضلع مکانی در چه سطحی به چه نقطه‌ای می‌رسند. برنامه زمانی نیز به این معنی است که ما می‌دانیم در چه پروسه زمانی می‌توان این اعتماد محلی را که قید شده با چه درصدی به سمت افزایش سوق داد و میزان مشارکت مورد انتظار ما از مردم چیست و این مشارکت به چه میزان مشارکت فرهنگی است و بعد از آن به چه میزان مشارکت اجتماعی و اقتصادی است که مورد آخر قطعاً باید اصل همه موضوعات باشد.

مشارکت به معنی جنبه دستوری بالا به پایین نیست

شهردار رشت

او ادامه داد: آن‌چه که اتفاق می‌افتد به این معنی نیست که مشارکت فقط یک جنبه دستوری از بالا به پایین دارد یا به صورت خواهش است بلکه مشارکت یک واقعیت انکارناپذیر است که اگر نباشد کیفیت زندگی از آنچه که مورد انتظار است پایین‌تر خواهد بود.

شهردار رشت همچنین گفت: ما نمی‌توانیم برای همه موضوعات حتی اگر بهترین برنامه‌ها را هم داشته باشیم، مجریان خوبی باشیم بلکه این برنامه‌ها زمانی خوب اجرا می‌شوند که مجریان امر بتوانند مشارکت و سطح فراگیری را در سطح فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بالا ببرند.

ثابت قدم با بیان اینکه شاید در سطح مدیرت شهری مشارکت سیاسی یک امر نامفهوم باشد، گفت: وقتی ما حرف از برندسازی و اعتمادسازی می‌زنیم، نمی‌توانیم درک کنیم که آنچه که امروزه به عنوان توسعه درون‌زا یا اقتصاد مقاومتی خوانده می‌شود با لحاظ مباحث فرهنگی‌اش نمی‌تواند به برند سازی تبدیل شود غیر از اینکه ما مرزهای خود را نبینیم و فکر کنیم یک جغرافیای مشخصی داریم و این مرزها فقط محدود کننده این جغرافیا هستند.

او ادامه داد: امروزه استان‌ها، شهرها و کشورهای منطقه در ذیل برندسازی باید دارای برنامه برای مدیریت واحد شهر باشند. ما باید رابطه خود را در یک برنامه استراتژیک و دیپلماسی شهری مناسب در این مسیر تعریف کرده و در آنجا هم بدانیم که در چه نقطه‌ای به چه هدفی می‌رسیم که مبتنی بر هویت، داشته ها، وضع موجود و اعتمادسازی محلی خودمان باشد.

شهردار تصریح کرد: وقتی حرف از سرمایه می زنیم، نمی‌توان دو گام اول را به ترتیب نداشته باشیم؛ چرا که هم سرمایه درونی و هم سرمایه بیرونی پایدار نمی‌ماند و رشد نمی کند تا اعتماد وجود نداشته باشد و براساس آن برند سازی نشود. قاعدتاً سرمایه در یک فضای رقابتی، می‌تواند خود را از سایر جغرافیاها جدا و به جغرافیای مورد نظر که تابع هدف است، برساند. بنابراین این فرآیند زمانی یک واقعیت روانشناسانه و جامعه‌شناسانه و مردم شناسانه است که اگر رخ ندهد، به این معنی است که مبنای عقل و علم لحاظ نشده است. اگر این اصل مورد نظر قرار نگرفته باید اذعان کرد که متاسفانه با یک سواد صفر جامعه را اداره کرده‌ایم.

او همچنین گفت: برای اینکه مشارکت معنا‌دار شود، نمی‌توان گفت که شما شهروندان خوبی باشید چون ما می خواهیم مدیریت شهری خوبی داشته باشیم. چرا که این حس بی‌اعتمادی که به واسطه خدمات نامطلوب به وجود آمده ناشی از کوتاهی در طول زمان بوده و قطعاً باعث ایجاد مشکلاتی درکف خیابان و زندگی‌های شخصی آنها شده است.

او اضافه کرد: امروزه آنچه که در مدیریت شهری مبنا قرار گرفته رابطه بین سه عنصر سکونت، فراغت و فعالیت است. باتوجه به نبود مدیریت واحد شهری، نیاز است تعادل را بین این سه عنصر ایجاد کنیم.

شهردار ادامه داد: مشارکت در هیچ جامعه‌ای رخ نمی‌دهد در صورتی که فقط به واسطه زور، اجبار یا عامرانه باشد. مشارکت زمانی معنادار است که شهروندان احساس کنند که به ازای هر حرکتی که انجام می‌دهند، سودآوری یا ضرری به ازای عدم انجام آن مشمول حالشان می شود. مثال بارز آن هم این است که شما کمربند ایمنی نمی‌بندید، جریمه می‌شوید. این تنها مربوط به مردم نیست، بلکه در حوزه شهرداری هم کسانی که محصولی روی میز برای خدمت به مردم نداشتند، نیازی به حضورشان پیدا نکردیم و خیلی بی تعارف حذفشان کردیم و این موضوع در همه ارکان باید تدریجاً اتفاق بیفتد.

ثابت‌قدم افزود: در ارکان شش‌گانه نحوه خصوصی‌سازی فعالیت‌ها اشاره شده است و به واسطه نگاه تصدی‌گرایانه در بخش خصوصی برون‌سپاری به درستی در حال انجام است و باید بخش‌های خصوصی را بپرورانیم که بتوانند به درستی این فعالیت را انجام دهند و با حداقل کیفیت مورد انتظار به نقطه مطلوب برسانند.

او با اشاره به اینکه مشارکت فقط عامرانه نیست، گفت: در بحث مدیریت زیرمجموعه‌ها بحث مرکز خلاقیت و ایده پردازی مصداق بارز همین موضوع است که به دلیل همزمانی با هفته پژوهش یک رویکرد فارغ از اعتدال، پژوهش علمی و حتی پژوهش کاربردی مد نظر ما است.

پارک علم و فناوری باید حضور اجرایی‌تری در مدیریت شهری داشته باشد

شهردار گفت: ما می‌توانیم ایده‌های خلاقانه مردم را که علاقه دارند به صورت اجرایی در موضوعات مختلف فعالیت داشته باشند با سیستم های ارتباطی اخذ کنیم و در بانک‌های اطلاعاتی مناطق و محلات شهری جمع کنیم؛ که این موضوع هم جامعه را مشارکت‌پذیر می‌کند و هم تصمیم‌سازی و ایرادات مدیریت شهری را توسط خود مردم به کیفیت مطلوب می‌رساند. و خیلی واضح است که ایرادات را هم مشمول تفکر مردم می‌کند. یعنی الزاماً بنده چرا باید تصمیم بگیرم که برای شهر چه اتفاقی بیفتد بلکه اکثریت مردم تصمیم باید بگیرند که چه می‌خواهند.

حتی اگر هم غلط انتخاب کنند، چون باز مردم انتخاب می‌کنند حرفی برای گفتن نمی‌ماند. و این اتفاق باعث می‌شود مردم بدانند که نتیجه تفکرات درست‌شان می‌تواند برای آنها دستآورد مثبت و نتیجه تفکرات منفی می‌توانند اثرات منفی را درزندگی‌شان همراه بیاورد که قطعاً مسیر دوم را طی نخواهیم کرد.

شهردار رشت افزود: اتفاق دیگری که باید بیفتد اقتصادی کردن پژوهش‌ها است. شهرداری در گام اول سعی می‌کند در یک فرایند رقابتی این ایده‌ها را بین افردای که ارائه می‌دهند، یک ما به ازای اقتصادی تعریف کند چراکه این کار می‌تواند برایشان دستآوردهای معقول اقتصادی به همراه داشته باشد. خواهش من این است با توجه به اینکه این فرآیند در حال پیشروی است و به هرحال پارک علم و فناوری که متولی نگاه نوآورانه دراجرایی شدن موضوعات است و می تواند به نحو مطلوب موضوعات پژوهشی را پیش ببرد، حضور اجرایی‌تری را در مدیریت شهری داشته باشد.

ثابت‌قدم تصریح کرد: ما می‌توانیم با نگاه خلاقانه و نوآورانه یک سری مسیرهای عقب افتادگی را با میانبرهایی که ایجاد می‌کنیم، سریعاً به نقطه مطلوب برسانیم. مشارکت مردم نباید تنها در لایه‌های ایده پردازی باشد بلکه باید تبدیل به مهارت‌ورزی شود و دست آورد اقتصادی و اشتغال پایدار ایجاد کند. و به واسطه اشتغال، مشارکت واقعی اقتصادی در پرداخت عوارض شهروندی و اداره شهر توسط خود مردم را به همراه داشته باشد.

اگر کیفیت زندگی ما به این سطح نازل رسیده است، قطعاً نشانه بی سوادی و نابخردی بوده است

رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت عضو شورای شهر رشت با عرض تبریک به مناسبت هفته پژوهش گفت: امیدواریم با گفتمان سازنده و مکانیزم فعال بتوانیم به ارتباط سازنده با هفته پژوهش و صنعت برسیم.

دکتر رضا رسولی ادامه داد: امروز خوشحالم که در شهری زندگی می‌کنم که در بخشی از سیستم مدیریت افرادی حضور دارند که دانشجوی دکتری و پژوهشگران برجسته این شهر محسوب می‌شوند و در هر نقطه‌ای از شهر حرف برای گفتن دارند؛ کسانی که از پستو و دخمه‌های شهرداری بیرون کشیده شده‌اند.

او افزود: اگر بخواهیم پژوهش را مورد بحث قرار دهیم، به عنوان یک معلم باید بگویم که کارکرد صنعتی از حوزه پژوهش به شدت مورد نیاز است. و اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات ما این است که چرا پژوهش های ما به کارایی و نقطه تبلوری که انتظار می‌رود، نمی رسند.

رسولی اضافه کرد: کارهای پژوهشی به پشتوانه قوی تری نیاز دارند هرچند که ما از هیچ به این نقطه رسیده‌ایم. با یک فاصله بسیار زیاد بین مطالعات و حوزه عملکردی شهرداری به نقطه ای رسیده‌ایم که امروز می‌توانیم به سمت کیفی کردن امور پیش برویم.

او با بیان اینکه ریشه‌های ناکارآمدی بخشی از امور به صنعت وصل نمی‌شود بلکه به مباحث مختلف بحث آموزش ما مربوط است. به هرحال از لحاظ آموزش یک برهه زمانی را طی می‌کنیم که شاهد ضعف و کاهش محسوس در مباحث آموزشی کشور هستیم که صرفاً مختص به دانشگاه‌ها نیست و به آموزش و پرورش و سطوح پایین‌تر بر می‌گردد.

او همچنین گفت: من به عنوان یک شهروند این دغدغه را به طور جدی اعلام می‌کنم که سیستم آموزشی ما رو به افول پیش می‌رود و من نگران جوانان آینده هستم که حق‌شان از حوزه آموزش خیلی بیشتر از این‌ها است.

دکتر رسولی با اشاره به اینکه درحوزه کارکردی مجموعه شهرداری اتفاقات خوبی مرتبط با پژوهش و مطالعات افتاده است، افزود: شهرداری عملکرد قابل دفاعی در این حوزه دارد. امیدوارم بتوانیم این مسیر را با پیوست‌ها و پشتوانه‌ای که به عنوان اعضای شورای شهر در حوزه قانون‌گذاری ایجاد می‌کنیم، بتوانیم هموارتر و کیفی‌تری کنیم.

او گفت: گاهاً برخی اظهارنظرها که نشانه یک بی‌اعتقادی عمیق از حوزه پژوهش و مطالعات بر‌می‌آید جای تاسف دارد. من و شما می‌دانیم که اگر کیفیت زندگی ما به این سطح نازل رسیده است، قطعاً نشانه بی سوادی و نابخردی بوده است.

او همچنین افزود: خوشحالم که با همه مشکلاتی که وجود داشته توانستیم این مرزها را با وجود تحریم‌ها و سختی‌ها بشکنیم و امروز بگوییم که ما در این شهر برنامه عملیاتی داریم و می‌دانیم آینده شهر به کجا خواهد برسد. ولی این به معنای بی‌نیازی حوزه شهرداری به همکاری و ارتباط فعال و اثرگذار با متخصصان و پژوهشگران بومی شهر است. قطعاً این اتفاق برای کیفی کردن اتفاقاتی که در شهر دارد می افتد نیاز است.

رضا رسولی در پایان تصریح کرد: شورای اسلامی در سه سال گذشته باید به این نقطه می رسید تا امروز یک پیشنهاد مشخص داشته باشد. در واقع باید مکانیزم ارتباطی ما با متخصصین و نخبگان بومی در شهر و استان گیلان به طور مشخص ایجاد می‌شد که متاسفانه این یک ضعف است و من به عنوان عضو شورا و یک فرد دانشگاهی که به این رفتار علاقه مند است باید از دانشگاهیان عذرخواهی کنم که ما نتوانستیم به آن نقطه ای که مطلوب است برسیم و حوزه پژوهشی دانشگاه ما درشورا در حد یک میز باقی ماند. امیدوارم در فرصت باقی مانده بتوانیم یک حرکت روبه جلو نسبت به این موضوع داشته باشیم.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که اقدامات شهری دارد بر اساس مطالعه و پژوهش انجام می‌شود

جلسه رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت دکتر مجید متقی طلب نیز در این مراسم با تاکید براینکه ما باید توجه بیشتری به نوآوری اجتماعی داشته باشیم گفت: منظور از نوآوری اجتماعی این است که به استناد نوآوری‌های رایج و سنتی که وجود دارد آنها را نوعی باز آفرینی و مجددا اجرا کنیم که مسایل اقتصادی مانند ارزش افزوده ایجاد شود.

او افزود: می‌توان نهادهایی را ایجاد کرد تا براساس آنچه که به مسایل اجتماعی روز مرتبط است هم فعالیت اقتصادی داشته باشد و هم بازآفرینی در آن مسایل ایجاد کند که امروزه در مراکز علمی و پژو هشی مورد توجه قرار گرفته است.

رییس پارک علم وفناوری همچنین گفت: به عنوان یک شهروند رشتی از دکتر ثابت قدم و همه همکاران آنها در مدیریت شهری بابت اقداماتی که در طول این مدت در مورد بازسازی شهر رشت در حال انجام است تشکر دارم.

او اضافه کرد: ممکن است ایرادات و اشکالاتی هم وجود داشته باشد که یک امر طبیعی است و نمی‌توان انتظار داشت که تمام کارها با این عمقی که وجود دارد، یکباره حل شود. ولی اقدامات خوبی انجام شده است که این اقدامات را کسی نمی‌تواند زیر سوال ببرد. در همین بحث بازآفرینی میدان شهرداری چه قدر مقاومت شد و سعی کردند این پروژه را زیر سوال ببرند اما همه خروجی و استقبال شهروندان را دیدند.

متقی‌طلب افزود: ما وقتی به سایر کشورها می‌رفتیم، چنین مکان‌هایی را در آنجا می دیدیم و وقتی به شهر خود باز می‌گشتیم، افسوس می‌خوردیم که چرا ما نباید در شهر خود چنین جاذبه‌ای داشته باشیم. خوشبختانه بالاخره یک انسان با عزم پیدا شد که از این کارها برای شهر ما انجام دهد.

او همچنین گفت: آنچه که از ارائه گزارش‌ها دیده می‌شود، گویای این است که این کارها براساس مطالعه و پژوهش انجام می‌شود و این نکته بسیار مثبت است. درعصر اطلاعات باید اطلاعات و دانش حاکم باشد. امیدوارم تمام اقدامات براساس دانش و مطالعه باشد که در این صورت موانع و سدها از سر راه برداشته می‌شود.

متقی‌طلب تصریح کرد: هرکار نوآورانه‌ای بخواهد انجام شود معمولاً یک عده موضع‌گیری و مقاومت می‌کنند؛ به خاطر اینکه خصوصیت انسان‌ها این است که ترجیح می‌دهند با روال جاری حرکت کند و به محض مواجهه با اتفاق نوآروانه شروع به مقاومت می کنند که امیدوارم با اغنا کردن جامعه از بین برود.

666666جلسه رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت جلسه رونمایی آثار مطالعاتی و پژوهشی شهرداری رشت2366 5 23333 5555

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz