پدر علم کویرشناسی در رشت:
ایجاد صنعت در گیلان و مازندران خیانت بزرگی است

رشت رویایی- پرفسور کردوانی با تاکید بر اینکه گیلان و مازندران باید قنات داشته باشند، گفت: قنات تنها به یزد و کرمان و سایر استان‌های مرکزی ایران محدود نمی‌شود، بلکه استان‌های شمالی نیز برای ذخیزه منابع آبی به حفر قنات نیاز دارند.

پرویز کردوانی

به گزارش ایسنا پرفسور پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران در سلسله همایش‌های تبیین نقش گیلان در چشم انداز برنامه ششم توسعه که در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان برگزار شد، تولید علم و نوآوری را عامل قدرت کشورها دانست و اظهار کرد: نوآوری و نظریه‌پردازی ملاک برتری در دنیای امروز است. فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید کار عملی کرده باشند و متناسب با شرایط منطقه و با استفاده از امکانات محلی، کم‌هزینه و باکیفیت به ارائه طرح بپردازند.

وی با بیان اینکه کلیه طرح‌های زیست محیطی اجرا شده قبل و پس از انقلاب مورد قبول نیست، گفت: اکنون نیز نظریه احیای دریاچه ارومیه با تغییر آب و هوا، کانال کشی و انتقال آب دور از واقعیت است.

مدرس دانشگاه تغییر آب و هوا در مناطق پرفشار را غیرممکن دانست و بیان کرد: با افزایش دمای کره زمین، بارندگی در مناطق با بارندگی بالا افزایش می‌یابد و در مقابل، مناطق گرم و خشک روز به روز خشک‌تر و کم آب‌تر می‌شوند لذا انتقال آب دریاچه و دریا به مناطق خشک و یا ایجاد باران مصنوعی کمکی به بهبود وضعیت آب و هوا نمی‌کند، اما رطوبت حاصل از تبخیر دریاچه و دریا در مناطق کم فشار و ناپایدار، دوباره باران می‌شود و به زمین باز می‌گردد.

پرفسور کردوانی با بیان اینکه میزان بارندگی در استان‌های شمالی کشور یک سوم متوسط میزان بارندگی در دنیاست، تصریح کرد: اقلیم ایران تحت تأثیر دو نوع آب و هوای پرفشار استوا و سیبری قرار دارد. رشته کوه البرز نیز مانع از ورود رطوبت دریای خزر به مرکز کشور می‌شود. در غیر این صورت گیلان و مازندران نیز اقلیم بیابانی و خشک داشتند.

وی آب و هوای گیلان و مازندران را در دنیا استثناء دانست و گفت: کشورهایی که در عرض جغرافیایی ۱۵ الی ۴۵ درجه از استوا قرار دارند، نیمه خشک، خشک و بیابانی هستند. به راین اساس، ایران در مرکز عرض جغرافیایی پرفشار است و لذا باید سراسر کشور بیابانی باشد، اما شاهد تنوع اقلیم هستیم.

پدر علم کویرشناسی ایران با اشاره به تشکیل رشته کوه‌ها در دوران دوم زمین شناسی، ادامه داد: ایران به برکت رشته کوه‌های البرز و زاگرس دارای آب و هوای بی نظیر می‌باشد. در این میان اقلیم مرطوب و معتدل خزری نیز ویژگی خاص خودش را دارد، زیرا ۹۰ درصد محصولات کشاورزی دنیا در این آب و هوا به ثمر می‌نشیند. کشورهایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه به دلیل قرار گرفتن در عرض‌های بالاتر علی رغم داشتن رطوبت لازم، از تولید انواع محصولات ناکام می‌مانند.

وی گیلان را استانی با ویژگی بیابانی اما معتدل و مرطوب دانست و اضافه کرد: آب و جنگل گیلان را به استانی منحصر به فرد تبدیل کرده است. سد سفیدرود نیز مهم‌ترین تأمین کننده آب گیلان به شمار می‌رود، اما هر سدی عمر مفید دارد. باید با احداث سدهای رسوب‌گیر در حوزه‌های آبریز بالادست، زمینه نفوذ آب و جلوگیری از پر شدن سدها توسط گل و لای را فراهم کرد.

مدرس دانشگاه شست و شوی هیدلوریک را یکی از راه‌های تخلیه انباشت‌های پشت سد دانست و عنوان کرد: سد سفیدرود تنها سد ایران است که قابلیت شست و شوی هیدلوریک را دارد.

وی با تاکید بر اینکه گیلان و مازندران باید قنات داشته باشند، گفت: قنات تنها به یزد و کرمان و سایر استان‌های مرکزی ایران محدود نمی‌شود، بلکه استان‌های شمالی نیز برای ذخیزه منابع آبی به حفر قنات نیاز دارند. قنات‌ها را می‌توان مکانیزه لایروبی کرد. زمان حفر قنات در گیلان و مازندران پاییز می‌باشد، در حالی که استان‌های خشک و بیابانی در زمان کم آبی قنات حفر می‌کنند.

وی بر احداث انواع سد اعم از بتنی و لاستیکی تاکید کرد و گفت: سدها عامل توسعه هستند، از وقوع سیل جلوگیری می‌کنند و سبب نفوذ آب به خاک و تقویت سفره‌های زیرزمینی می‌شوند. سدهای لاستیکی باید در مناطقی احداث شوند که از نعمت برق برخوردارند.

کردوانی گیاه ازولا را یک فرصت دانست و تصریح کرد: ازولا فقط برای تالاب ضرر دارد، اما جایگزین مناسبی برای علوفه دام است. دامداران می‌توانند از ازولا بجای یونجه برای دام‌های خود استفاده کنند. کشت یونجه بعد از برنج به تقویت خاک کشاورزی کمک می‌کند، اما خاک گیلان اسیدی است و یونجه با کیفیت حاصل نمی‌شود. در حالی که ازولا در این مناطق از رشد خوبی برخوردار است.

وی صنعت در گیلان و مازندران را خیانت دانست و خاطرنشان کرد: دولت در بخش کشاورزی روی استان‌های شمالی تمرکز دارد لذا بهترین زمان برای افزایش تولید محصولات کشاورزی است. صنایع مرتبط با کشاورزی باید به گیلان و مازندران ورود پیدا کنند تا زمینه ساز توسعه پایدار شود.

پدر علم کویرشناسی ایران آب باران را سالم‌ترین آب دانست و بر جمع‌آوری آن از شیروانی پشت‌بام‌ها تاکید کرد و گفت: عمده‌ترین دلایل کاهش ماهیان خاویاری دریای خزر، کم شدن عمق آب، آلودگی آن و کاهش عرض آبراهه‌های ورودی به دریاست.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz