جوابیه‌ای به چند ابهام یا اتهام
اگر یک ریال از شهرداری می‌گرفتیم حتماً سند پرداختش به شما می‌رسید!

مقدمه: متن زیر جوابیه‌ای است که سه روز پیش به سایت خبری خزرآنلاین ایمیل کردم و چون در حداقل سه مطلب به دلایلی اسمی از من برده شد، حق طبیعی خودم دانستم که مطابق قانون مطبوعات در آن سایت منتشر شود. اما خزرآنلاین برخلاف اصول حرفه‌ای از انتشار آن استنکاف کرد و به ناچار بر آن شدم که جوابیه زیر را در این‌جا منتشر کنم:

مدیرمسوول محترم وب‌سایت خبری خزرآنلاین

با سلام

نظر به درج اخبار متعدد شبهه‌انگیز در آن سایت با عناوین «آقای ثابت قدم! سکه‌ها و کارت‌های هدیه‌ای که می‌دهی را از کجا می‌آوری!؟»، «آیا شهرداری رشت واقعاً به رسانه‌های همسو با خودش پول می‌دهد؟+سند»‌، «پرداخت‌های میلیونی شهرداری رشت به یک سایت خبری+سند؟!» نسبت به درج پاسخ زیر اقدام فرمایید تا با لحاظ نیتِ احتمالاً خیرخواهانه شما، شبهه‌های احتمالی برطرف شود.

۱- درباره حضور بنده در شرکت پلشیر لازم به ذکر است که شرکت پلشیر، یک شرکت خصوصی است که با شهرداری قرارداد پیمانی دارد. بنابراین قرارداد ماه به ماه شخصی با شرکت خصوصی همچون پلشیر نه «استخدام» است نه «جذب». فکر می‌کنم سوابق متعدد و طولانی بنده به عنوان یک نویسنده و روزنامه‌نگار کافی باشد تا شرکت خصوصی پلشیر با بنده به عنوان متولی امر رسانه، قرارداد شفاف ماهانه ببندد. این‌که شرکت پلشیر نام من و دیگر همکاران آن شرکت را به شهرداری داده، در راستای کار روتین اعلام ارائه صورت‌وضعیت است. برای این‌که بحث را ساده کنم باید بگویم که شرکت پیمانی در ازای انجام کاری دستمزدی دریافت می‌کند. اما برای اطمینان از حسن انجام کار، طرف قرارداد (در این مورد شهرداری) از پیمانکار ریز هزینه‌هایش را طلب می‌کند. بنابراین حضور بنده در شرکت خصوصی پلشیر هیچ ربطی به استخدام و جذب در شهرداری ندارد. دوستان و همکارانی که مرا می‌شناسند نیک می‌دانند که همیشه چقدر از استخدام بیزار بوده‌ام. با این حال لازم به یادآوری است، پنج ماه است که شهرداری تعهد مالی‌اش را به شرکت پلشیر انجام نداده و ایضاً شرکت پلشیر به کارکنانش حقوق نداده است.

۲- در خبر «پرداخت‌های میلیونی شهرداری رشت به یک سایت خبری+سند؟!» فاکتوری را که سایت رشت رویایی برای روابط عمومی شهرداری صادر کرده، در کنار نامه قانونی ایشان به معاونت مالی شهرداری را منتشر کرده‌اید و نتیجه گرفته‌اید که شهرداری به یک سایت خبری پرداخت میلیونی داشته است.

اولاً جالب است بدانید که سایت رشت رویایی حتا یک ریال هرگز از شهرداری دریافت نکرده است. وگرنه حتماً سند پرداخت نیز به دست شما می‌رسید! ثانیاً نه فقط شهرداری، بلکه تمام نهادهای دولتی در ازای انعکاس اخبار و عملکرد سازمان متبوعه خود به تعداد زیادی از رسانه‌ها بابت درج آن مطالب قانوناً و با سند هزینه می‌کنند. نه تنها سایت رشت رویایی، بلکه تعداد بسیار زیادی از سایت‌ها و روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها در قبال درج اخبار شهرداری با فاکتور و مستند مبالغی دریافت می‌کنند. بنابراین آن‌چه از آن به عنوان «سند» یاد کرده‌اید، برگ‌هایی از صدها سند مشابه است. در این موارد یا معاون مالی مربوطه طبق قوانین درون‌سازمانی با پرداخت موافقت می‌کند یا نمی‌کند.

و اما سخن آخر این‌که خدا را شکر آبروی ۱۶ سال کار حرفه‌ای‌ام را با هیچ کار پنهانی و غیرقانونی خدشه‌دار نکرده و نخواهم کرد.

باز هم جامعه مطبوعاتی استان گواهی می‌دهند که در این سالیان که سردبیر یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های استان و سردبیر ویژه‌نامه استانی یکی از روزنامه‌های پرتیراژ کشور بوده‌ام، هرگز پایم را در هیچ اداره دولتی نگذاشته‌ام. اگر بنا به ضرورت اطلاع‌رسانی گذرم به شهرداری افتاده به این دلیل است که دکتر ثابت‌قدم را یک فرصت طلایی برای توسعه رشت می‌دانم و البته به نظر کسانی که با من هم‌عقیده نیستند اما جوانمردند، احترام می‌گذارم.

باقی بقایتان

مجتبا پورمحسن

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz