[su_frame align=”center”]اکبر اکسیر[/su_frame]

رشت رویایی- شاعر طنزپرداز آستارا و پدر شعر فرانوی ایران گفت: خیام لوح فشرده روح ایرانی و معمای شگرف ادبیات فارسی است.

اکبر اکسیر در گفت‌وگو با فارس همزمان با گرامیداشت ۲۸ اردیبهشت روز حکیم خیام، با اشاره به بی‌نظیر بودن رباعیات حکیم خیام، اظهار کرد: شور ترانه‌های خیام ترجمه دردهای ملی بوده و حرف دل خود را در قالب رباعی عنوان کرده است.

وی افزود: خیام عصاره رنج ملتی بزرگ است که در زیر سم اسبان فاجعه گم شد و با فریادی بلند در قالب چهار مصرع، چهار گوشه این جهان پر آشوب را به نمایش گذاشت.

سراینده کتاب «بفرمایید بنشینید صندلی عزیز» با انتقاد از اینکه برخی‌ها با عدم شناخت از خیام، این شاعر جهانی را ملحد، دیوانه و لاابالی خطاب می‌کنند، گفت: خیام لوح فشرده روح ایرانی بوده و ترانه‌هایش زمزمه نیمه مستانه شعر و شعور و شرافت است.

او گرامیداشت یک روز به نام خیام را کافی ندانست و تصریح کرد: نگذاریم خیام با گذشت ایام فراموش شود و باید با برگزاری همایش‌های مختلف راز شگرف این حکیم بزرگ را برای نسل امروز آشکار کنیم.

اکسیر افزود: سالگرد خیام بزرگداشت علم و شرف و آزادگی و تکریم و شعور ایرانی است که در این روز باید بر راهیان شورمند، سلامی دوباره کرد.

«حکیم ابوالفتح غیاث‌الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری» معروف به «خیام یا خیامی» ریاضی‌دان، منجم، طبیب، حکیم، فیلسوف، مفسر و شاعر نام‌آور ایرانی در قرن پنج و ششم هجری است.

خیام در ترتیب رصدخانه ملک‌شاهی و اصلاح تقویم همکاری داشت و از آثارش به «جبر و مقابله»، «رساله فی شرح ما اشکل من مصادرات»، کتاب «اقلیدس»، «رساله فی‌الاحتیال‌لمعرفه مقداری‌الذهب و الفضه فی جسم مرکب منهما»، «لوازم الامکنه» و رباعیات می‌توان اشاره کرد.

اکبر اکسیر متولد ۱۳۳۲ آستارا است و در زمینه شعر و نقد ادبی و طنز فعالیت دارد و تاکنون چند مجموعه شعر «فرانو» و دیوان طایر آستارایی را منتشر کرده است.