رشت رویایی- اولین دوره همایش ملی «نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌های مذهبی ایران» در تاریخ هفتم مهرماه به میزبانی شهرستان لاهیجان برگزار می‌شود.

به گزارش رشت رویایی، دکتر مینو خاکپور با اعلام این خبر گفت: این همایش با هدف معرفی آثار هنری منقوش بر بدنه بناهای مذهبی ایران، با رویکرد آشنایی عموم مردم به خصوص نسل نو با جایگاه تاریخی –مذهبی این اماکن در ادوار گذشته، برپا می‌شود.

دبیر علمی این همایش با اشاره به اینکه بسیاری از این آثار در طول سال‌های گذشته بنا به دلایل مختلف مورد آسیب و تخریب قرار گرفتند، اظهار داشت: آشنایی عموم مردم با این آثار و ضرورت درک اهمیت و نقش این میراث تاریخی،تأثیر بسزایی در حفظ و صیانت از این آثار تاریخی دارد. لذا جلوگیری از تخریب آثار هنری نسل‌های گذشته از طریق توجه دادن عموم به اهمیت هنرهای مذهبی و ملی به عنوان میراث ماندگار، آشنایی عامه مردم به خصوص نسل نو با تاریخ و جایگاه مذهبی این آثار در ادوار گذشته، آشنایی با نحوه حفاظت از آثار منحصربه‌فرد به عنوان میراث ماندگار و …بخشی از دورنمای برگزاری این همایش محسوب می‌شوند.

وی در خصوص محورهای این همایش افزود: همایش نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌های مذهبی ایران در یازده محور برگزار می‌شود. این محورها عبارتند از: نقش دیوارنگاره‌های مذهبی در بازشناسی هویت تاریخی، مدیریت شهری و احیای آرایه‌های اماکن مذهبی، معرفی نقاشان اماکن متبرکه،ویژگی‌های بصری از نگاه زیبایی‌شناختی در نقاشی‌های اماکن متبرکه، مطالعات آئینی اماکن متبرکه، مرمت، احیا و آسیب‌شناسی این آثار و غیره…همچنین یک بخش آزاد نیز در نظر گرفته شده، تا مقالاتی که در محورهای مورد نظر نیستند اما با موضوع همایش در ارتباط هستند، بتوانند به این همایش راه پیدا کنند.

دکتر خاکپور با اشاره به اینکه ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی در برگزاری این همایش نقش دارند، تصریح کرد: شهرداری لاهیجان و دانشگاه گیلان به عنوان برگزارکننده این همایش محسوب می‌شوند. شهرداری لاهیجان ریاست همایش و دانشگاه گیلان دبیر اجرایی آن را بر عهده دارد. و جهاد دانشگاهی، اداره میراث فرهنگی، حوزه هنری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از دیگر سازمان‌های درگیر در این همایش بشمار می‌روند.

وی در خصوص دلیل برگزاری این همایش در لاهیجان، گفت: بیشترین تعداد دیوارنگاره‌های مذهبی در گیلان در شرق گیلان وجود دارد؛ زیرا درگذشته بافت شیعی در شرق گیلان بیش از نقاط دیگر بود و اکثر این دیوارنگاری‌ها دارای زمینه‌های دینی و بر پایه روایت‌های شیعی استوار است. بنابراین می‌توان گفت که نقاشی‌ها و دیوارنگاری‌های مذهبی سبکی است که توسط شیعه مذهب‌ها باب شد. و در لاهیجان نیز به عنوان یک پایگاه حائز اهمیت، بخش زیادی از این آثار تاریخی-مذهبی در اماکن متبرکه این شهر وجود دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آشنایی عموم مردم با این آثار می‌تواند نقش بسزایی در حفاظت از این آثار منحصر به فرد به عنوان میراث تاریخی داشته باشد، تاکید کرد: مرمت، حفاظت و احیای این دیوارنگاره‌ها، راه را برای معرفی میراث تاریخی و هنری به جوامع کلان‌تر فراهم خواهد کرد. لذا این همایش، تلاش دارد با بازشناساندن آثار هنری منقوش بر بدنه اماکن متبرکه، محملی برای احیا و بازیابی مبانی فرهنگی و مذهبی فراهم نماید. تا بدینوسیله بتوانیم با احیای این آثار صنعت گردشگری معنوی و مذهبی خود را همچون شهرهای دیگر ترویج دهیم و گردشگران گیلان را به جز طبیعت گردی به سمت میراث تاریخی گران‌بهای خود که مغفول واقع شده، سوق دهیم.

علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند مقالات خود را تا تاریخ یکم مرداد ۹۵ به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

[su_frame align=”center”]همایش ملی نقاشی‌ها و دیوارنگاره‌های مذهبی[/su_frame]

آدرس سایت همایش: http://conf.isc.gov.ir/ndmn22/fa