جلسه بازآفرینی

اولین جلسه بازآفرینی شهرستان رشت برگزار شد

رشت رویایی- نخستین جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان رشت به ریاست فرماندار رشت برگزار شد.

دکتر سیدمحمدعلی ثابت‌قدم در اولین جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان رشت که به ریاست فرماندار رشت و با حضور تعدادی از مدیران شهری و استانی برگزار شد، در مورد اهمیت حوزه‌های مرتبط با بانوان که نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند توضیحاتی را ارائه داد.

شهردار رشت: نقش زنان در مشارکت جامعه محلی مهم است
او تاکید کرد که یکی از موضوعات بحث مشارکت جامعه محلی در حوزه‌ی بانوان است و شهرداری به شدت در این حوزه، چه در مقوله اشتغال و چه در مورد فعالیت‌های اجتماعی فعال بوده و در قالب انجمن‌های فرهنگی، اجتماعی و غیره با نگاه توسعه از پایین به بالا در محلات لحاظ می‌کند.

شهردار رشت همچنین به اهمیت مراکز محلات و مشکلات آن‌ها و لزوم متناسب ساختن ظرفیت‌های زیرساخت‌ها با پروژه‌ها مرتبط با حوزه‌ی بازآفرینی اشاره کرد و دغدغه‌ی شهرداری و شورای شهر رشت را مقوله هویت بخشی به تاریخ و میراث شهر دانست.

او با اشاره به شکاف بین نسلی، بهترین راه حل برای این موضوع و انتقال هویت را ایجاد فضاهایی عنوان کرد که این شکاف را به حداقل می‌رسانند.

دکتر قانعی: رشت اولین شهر در کشور است که بازآفرینی در آن انجام می‌شود
در ادامه دکتر محمدرضا قانعی، پیرامون مفهوم بازآفرینی و سند رشت توضیحاتی ارائه کرد و دکتر قانعی رشت را شهری دارای پتانسیل‌های فرهنگی، اجتماعی و طبیعی خواند. او مفهوم «بازآفرینی» را حاصل مجموعه‌ای از اقداماتی خواند که پس از جنگ جهانی اول در غرب آغاز شد و نتیجه‌ی آن مشابه چیزی بود که امروزه ما در کشورمان شاهد آن هستیم، به طوری که آن اقدامات سبب نوعی بی‌هویتی در شهرها، اغتشاش در حمل‌ونقل، آلودگی و بسیاری از مشکلات دیگر شد.

دکتر قانعی همچنین گفت: پس از این مجموعه از تجربیات در دهه‌ی ۱۹۹۰ مبحث بازآفرینی مطرح شد و پس از یک تأخیر ۲۵ ساله شاهد آن هستیم که وزارت راه و شهرسازی از این واژگان استفاده می‌کند.

او همچنین با توجه به اقدامات مرتبط با پیاده‌راه‌سازی میدان مرکزی شهر، رشت را در این عرصه نیز پیشگام دانست.

دکتر قانعی بازآفرینی هویت را اساس این گونه طرح‌ها معرفی کرد و افزود: در طرح‌های بازآفرینی رشد اقتصادی از طریق بازآفرینی هویتی جستجو شده و از طریق رشد اقتصادی، تعالی فرهنگی و رشد اجتماعی پیگیری خواهد شد.

به گفته‌ی او، وزارت راه و شهرسازی در ابتدا ۱۵ شهر را به عنوان پایلوت انتخاب کرده بود که شهر رشت جزو آن‌ها نبود، اما خوشبختانه اقداماتی که در ماه‌های اخیر انجام گرفت موجب شد رشت اولین شهری باشد که در صدد اجرای پروژه‌ی بازآفرینی در کشور است.

مدیرعامل شرکت پلشیر هماهنگی سیاست‌ها و رویه‌ها و همدلی بین نهادهای اجرایی و مردم را برای تحقق این طرح ضروری شمرد.

به گفته‌ی او این نوع طرح‌ها به گونه‌ای نیست که به طور کامل از پیش طراحی و سپس اجرا شود، بلکه این طرح‌ها از نتایج اقدامات خود استفاده کرده و طرح در جریان و با بازخوردی که روی مطالعات قبلی انجام می‌گیرد بهبود می‌یابد و بدین ترتیب از نقاط ضعف کاسته و به نقاط قوت پیش‌بینی‌ها و طرح‌هایی که از پیش آماده گشته‌اند افزوده خواهد شد.

دکتر قانعی «می‌رشت» را عنوان طرح بازآفرینی این شهر معرفی و اهمیت آن را به عنوان یکی از ارکان برندسازی برجسته کرد.

او ادامه داد: اگرچه جنس این طرح به گونه‌ای است که هیچ دوره‌ی پایانی ندارد و یک جریان فکری مداوم است، اما گام اول پروژه «می‌رشت» چهار سال است.

دکتر قانعی در بررسی تاریخچه کشورهای غربی پس از سال ۱۹۰۰ دو جریان را معرفی کرد که یکی بازآفرینی شهری است و ساخت و سازهای جدید را دنبال کرده و سعی داشته رونق اقتصادی شهر را بهبود دهد و دیگری جریان حفاظتی بوده و دیدگاهی موزه‌ای دارد. اما این دو جریان در سال‌های اخیر به یکدیگر نزدیک می‌شود و این بدان معناست که وقتی امروزه صحبت از بازآفرینی می‌شود اساس آن میراث فرهنگی است. بنابراین لازم است آنچه داریم را شناخته و به آن اهمیت دهیم.

او بیشتر درآمد شهرهای دنیا را از گردشگری یا همان صنعت سبز دانست و گفت با توجه به اتفاقاتی که در فضای شهری رشت افتاده است اجرای طرح «موزه شهری» پیشنهاد می‌شود، تا به این ترتیب یک گردشگر با حرکت در سطح شهر بتواند با آنچه در تاریخ شهر روی داده آشنا شود.

در ادامه تعدادی از پروژه‌های طرح بازآفرینی معرفی شود، از جمله مرمت، بهسازی و احیای استانداری سابق، ساختمان شهرداری، حمام‌های پیرسرا و حاجی کلیساهای ارامنه و بیستون، صحن حرم مطهر خواهر امام ( س).

فرماندار رشت: سند بازآفرینی رشت به الگویی برای دیگر نقاط کشور تبدیل شود
پس از آن سیدعیسی مهدوی، فرماندار رشت در سخنانی توجه به نیازهای متفاوت شهروندان و پرداخته شدن به این نیازها را حائز اهمیت خواند و مسائل اقتصادی را نیز از دیگر مواردی که باید لحاظ شود مطرح کرد.

فرماندار رشت با تمجید از سند بازآفرینی رشت و توجه آن به ابعاد مورد نیاز از قبیل ابعاد زیست محیطی، اقتصاد محلات، فرهنگ، آثار تاریخی و گردشگری اظهار امیدواری کرد که این سند به الگویی برای دیگر نقاط کشور تبدیل شود.

مدیرکل صدا و سیما: نقش رسانه در این پروژه برجسته است
در ادامه مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان رویکرد این رسانه به پروژه بازآفرینی را همراهی کامل و مساعدت خواند.

دکتر طلوعی با اشاره به پروژه بازآفرینی شهر رشت به عنوان طرحی متفاوت و کارشناسی شده، آن را راهکاری برای از بین بردن شکاف بین شهر رشت با شهرهای بزرگی چون تبریز و اصفهان قلمداد کرد.

او همچنین گفت: در صورتی که این پروژه با همت، همراهی و همدلی تمام تیم مدیریتی استان اجرا شود می‌تواند نقطه‌ی عطفی برای شهر رشت و حتی استان گیلان باشد.

دکتر طلوعی اهمیت رسانه در این پروژه را برجسته دانست و نقش آن را پر اهمیت خواند، چرا که پیشبرد توسعه با ریتم استاندارد بدون دخالت رسانه غیرممکن خواهد بود.

او نقش رسانه در مبحث بازآفرینی را مدیریت بر افکار عمومی عنوان کرد و مستندسازی پروژه به منظور الگو قرار دادن آن برای دیگر نقاط کشور را حائز اهمیت خواند.

مدیرکل امور بانوان استانداری: وجود کمیته‌های مختلف بانوان مزیت بالقوه طرح بازآفرینی است
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری نیز در این جلسه به نقش بانوان در سند بازآفرینی اشاره کرد و اجرای این سند را در برخی از شهرهای استان گیلان نظیر فومن و لاهیجان ضروری شمرد.

فاطمه رفیعی با توجه به بافت فیزیکی شهر و موقعیت آب و هوایی شهر که غالباً ابری است از مشارکت‌کنندگان طرح خواست تا در زمینه ایجاد شادابی و نشاط روحی شهروندان فعال باشند.

او همچنین وجود کمیته‌های مختلف در امور بانوان و نماینده‌های مختلف آن در تمامی شهرها را مزیتی بالقوه برای به طرح بازآفرینی دانست.

در اولین جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان رشت که با حضور روسا و نمایندگان و مدیران سازمان‌ها و ادارات مختلف رشت برگزار شد، مقرر شد که اداره راه و شهرسازی از اطلاعات مربوط به تشکیل کارگروه‌های ستاد بازآفرینی شهرستان رشت را تهیه و ارائه کند.

همچنین مقرر شد که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری اطلاعات مربوط به مکان‌ها و خانه‌های تاریخی ثبت شده و یا دارای ارزش تاریخی را در بخش‌های کوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر و خشکبیجار را به دبیر ستاد بازآفرینی شهری تحویل دهد.

اداره کل ورزش و جوانان و اداره کل آموزش و پرورش نیز موظف شدند به ترتیب آمار فضاها و زمین‌های ورزشی و آمار فضاها یا زمان‌های آموزشی را برای بهره‌برداری در طرح بازآفرینی در اختیار دبیر این ستاد قرار دهند.

همچنین در راستای پیشنهاد مدیرکل سازمان صدا و سیمای مرکز گیلان قرار شد نقش برندسازی رسانه‌ای در سند بازآفرینی پررنگ دیده شود.

در بخشی دیگر مقرر شد بخشی از منابع سند بازآفرینی از محل اراضی متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی در استان گیلان تأمین شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz