مجید دانش آراسته، داستان‌نویس مطرح گیلان درباره پیاده راه می‌گوید:
انگار تکه‌ای از پاریس را گاز زده‌اند و گذاشته‌اند در شهرداری

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- مجید دانش آراسته، نویسنده و داستان‌نویس مطرح گیلان با مثبت ارزیابی کردن پروژه پیاده راه شهرداری معتقد است که پیاده راه شهرداری رشت بستر مناسب برای توسعه فرهنگی است. این نویسنده قدیمی که فضای شهری رشت را در داستان‌های زیادی به تصویر کشیده، می‌گوید انگار تکه‌ای از پاریس را گاز زده‌اند و گذاشته‌اند در میدان شهرداری. با مجید دانش آراسته در خصوص پیاده راه به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

مجید دانش آراسته

آقای دانش آراسته، ارزیابی شما از طرح پیاده راه شهرداری چیست؟
به نظر بنده پروژه پیاده راه میدان شهرداری یکی از پروژه‌های قابل دفاع مدیریت شهری در این دوره است؛ اما بدون شک کمی زمان نیاز دارد تا مردم به آن عادت کنند. زیرا بافت شهری رشت به شکلی است که تمام خیابان‌ها به میدان شهرداری ختم می‌شود؛ اما در گذشته هم به دلیل حجم بالای ترافیک، بسیاری از افراد که گذرشان به شهرداری می‌خورد، به ناچار وادار می‌شدند محدوده‌ای را پیاده بروند. به هر حال با اجرای طرح پیاده راه، مردم مجبورند به پیاده‌روی، رو بیاورند و این فرهنگ به تدریج در جامعه نهادینه و تبدیل به یک عادت می‌شود. اگر در این خصوص انتقادهایی شنیده می‌شود بیشتر به خاطر مسائل عمومی است. مانند بی‌نظمی تاکسی‌ها و عدم رعایت حقوق یکدیگر که در ساعات پر تردد شهر بعضاً دیده می‌شود که افراد بی‌نوبت سوار می‌شوند و همین مسائل دغدغه و گله‌مندی شهروندان را موجب می‌شود. اگر شهرداری بتواند در رفع مسائل این‌چنین تمهیداتی بیندیشد و نظم را برقرار کند، بسیاری از نگرانی‌ها رفع خواهد شد. پروژه پیاده راه یک پروژه ماندگار است که تا سال‌ها به جا خواهد ماند و مورد استفاده شهروندان و مسافران قرار خواهد گرفت. به نظر من این پروژه نه تنها در جهت آبادانی شهری بلکه در جهت پاکیزگی محیط‌زیست، سلامت روانی، تعامل اجتماعی و ترویج زندگی سالم در جامعه بسیار مؤثر خواهد بود.

به نظر شما این پروژه چه پیامدهای فرهنگی می‌تواند به همراه داشته باشد؟
یکی از کاربری‌های پیاده راه بحث کاربری تفریحی و اوقات فراغت است و با نیمکت‌هایی که در فضای پیاده راه تعبیه شده، اقشار مختلف می‌توانند ساعات استراحت خود را در این محیط بگذرانند و از فضای جذاب و محیط آرام آن نهایت استفاده را ببرند و روحیه خود را پس از رهایی از یک روز پر مشغله تقویت کنند. به نظر بنده شهردار رشت، فردی زحمت‌کش، با تجربه و با سلیقه است و در اجرای طرح پیاده راه نشان داد که عزم خود را جزم کرده تا چهره شهر را تغییر دهد و موجب توسعه انسانی و اجتماعی شود. فرهنگ پیاده‌روی یکی از ملزومات زندگی شهری معاصر است که باید بیش از پیش به آن توجه کرد و با توجه به اینکه اخیراً پدیده ورزش‌های همگانی و روی آوردن مردم به پیاده‌روی و نرمش‌های صبحگاهی رایج شده، این پروژه نیز می‌تواند با استقبال مردم مواجه شود و در آینده تأثیر و فرهنگ‌سازی خود را به جا بگذارد. فضای طراحی شده در این پیاده راه از بستر مناسبی برای فعالیت و رشد پدیده‌های فرهنگی برخوردار است و می‌شود از این پتانسیل در راستای توسعه فرهنگی استفاده کرد. به عنوان نمونه می‌توان ایستگاه کتاب در این مکان پیش‌بینی کرد یا کیوسک‌های محصولات فرهنگی مثل سی دی‌های موسیقی، فیلم و کتاب در این فضا برپا شود. حتی موسیقی متن فیلم یا موسیقی‌های کلاسیک در این فضا پخش شود. تمام این موارد بر روی سرزندگی محیط و آرامش بخشی آن تأثیرگذار است. بنده به یاد می‌آورم که در حدود پنجاه سال پیش در سبز میدان موزیک پخش می‌شد یا گاهاً بعضی از گروه‌ها در این میدان به اجرای موسیقی می‌پرداختند. به هر حال شهر رشت به دلیل تراکم بالای جمعیت و تبعات ناشی از آن نیازمندترمیم و احیای بافت تاریخی بود و حالا با بازسازی بافت مرکزی و جایگذاری مبلمان و المان‌های شهری که نشان از آداب و سنن گیلان است، می انتظار روزهای خوشی را برای رشت داشت.

به نظر شما این طرح می‌تواند در کاهش ترافیک رشت مؤثر باشد و نهضت پیاده‌روی را در بین شهروندان رشت نهادینه کند؟
یکی دیگر از تأثیرات پیاده راه، ترویج فرهنگ پیاده‌روی و زندگی سالم است. نهضت پیاده راه به تدریج با کاهش میزان ترافیک همراه خواهد شد و سلامت روحی و محیط‌زیست را افزایش خواهد داد. شاید شهروندان رشت به دلیل آب و هوای شرجی، کمی تنبل شده باشند اما این طرح به تدریج پیاده‌روی را تبدیل به یک عادت و فرهنگ خواهد کرد. ضمن اینکه شما در نظر بگیرید افرادی که در تهران از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، هر ایستگاهی که پیاده شوند باید حداقل سه برابر مسیر شهرداری را پیاده طی کنند. بنابراین چنین مسیر کوتاهی نه تنها نگرانی ندارد بلکه باعث سلامتی جامعه می‌شود. و جای تعجب دارد که برخی نسبت به سلامت جامعه انتقاد می‌کند.

طرح پیاده راه تا چه حد در هویت‌مندی رشت و حفظ هویت تاریخی آن مؤثر می‌دانید؟
به نظر من پیاده راه رشت یادآور رشت قدیم نیست و در واقع با این تغییرات اعمال شده یک مکان جدید احداث شده است. همانطور که پیش‌تر عرض کردم، انگار یک تکه از پاریس را گاز زدند و آن را در قسمت مرکزی شهر یعنی میدان شهرداری کار گذاشتند. ولی همین میدان شهرداری و پیاده راه برای نسل‌های آینده تبدیل به خاطره خواهد شد. و مزیتش این است که این خاطره مورد دستبرد قرار نمی‌گیرد و این فرم سال‌ها به جا خواهد ماند. در حالیکه در همین شهرداری قدیم بناهایی مثل کافه ژاله وجود داشت که با متن معماری هتل ایران همخوانی و با محیط سازگار بود اما بعدها در بازسازی شهری، بسیاری از این بناها تخریب شد. بنابراین چیزی که در خصوص پیاده راه اهمیت دارد، ماندگاری این اثر است. همچنین باید گفت که با المان‌ها و مجسمه‌هایی که در اینجا بکار بردند سلیقه و ذوق خوبی به خرج دادند و همین امر در هویت مند کردن آن تأثیرگذار است و می‌تواند به یک نماد فرهنگی برای رشت تبدیل شود. ایجاد فضای سبز، گل‌کاری، حوض و آب‌نماهای شیک، قایقی که در آن گل‌کاری شده و در آب قرار گرفته بخش دیگری از سلیقه شهرداری در طراحی پیاده راه است که عطر و رنگ طبیعت و شادابی گیلان را به نمایش می‌گذارد. هویت و خاطره سازی از تک تک این جزئیات کوچک و استفاده از قابلیت‌های تاریخی همچون مجموعه بناهای اطراف میدان شکل می‌گیرد. کار خوب، خوب است و باید از آن تقدیر کرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz