[su_frame align=”center”]انوش برزیگر[/su_frame]

رشت رویایی، آمنه فتوحی- صبح روز چهارشنبه ۱۹ اسفند سالن اجتماعات بانک صادرات در خیابان امام خمینی رشت میزبان جلسه ای بود که در طی آن سکان مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان و دقیقتر ریاست شبکه بهداشت و درمان گیلان به دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک سپرده شد‌، منصبی که پیش از این در اختیار پرفسور انوش برزیگر بود که دوره مدیریت دو ساله وی همراه با چالش‌های فراوانی بود.

دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهمان ویژه این مراسم بود که در سخنان خود وضعیت بهداشتی گیلان را نامناسب دانست‌:‌ گیلان از جمله استان‌هایی است که ظاهر آن محرومیت‌اش را پوشانده و همین امر سبب شده که پیشرفتی به خصوص در زمینه بهداشت نداشته باشد.

معاون وزیر بهداشت هدف از تغییر مدیریت بهداشت استان را رساندن گیلان به شاخصه‌های کشوری عنوان کرد و گفت‌: وضعیت بهداشت استان از ابتدا تاکنون آن چیزی نبوده که در شان مردم گیلان باشد.

حریرچی ضمن تقدیر از برزیگر به سبب خدماتی که در دوره مدیریتش داشت‌ افزود‌: استان گیلان دارای فرزندان برومندی از لحاظ علمی و از لحاظ مدیریتی است و این کار ما را آسان نموده تا بتوانیم از میان فرزندان گیلان زمین برای پست مدیریتی فردی را برگزینیم.

وی از پیام ویژه وزیر بهداشت‌ خطاب به رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی گیلان یاد کرد و گفت‌: پیام وزیر برای شما این است که هیچ کاری را در حوزه سلامت انجام ندهید مگر اینکه برای مردم باشد. فقرا باید اولویت باشند چرا که گیلان دومین استانی است که نسبت به جمعیت خود‌، مددجویان کمیته امداد آن بالاست و این نشانگر آن است که فقر در استان بسیار زیاد است پس  حمایت از فقرا در زمینه بهداشت‌ سر لوحه کار شما باشد همچنین رضایت پرسنل و اعتدال گرایی در راس کار شما قرار گیرد.

وی یکسال آینده را برای دکتر یوسف‌زاده چابک و همکارانشان سالی سخت دانست و گفت‌: امید است با این انتصاب ایشان، تحولات عظیمی در حوزه بهداشت گیلان را شاهد باشیم‌.

محمدعلی نجفی‌ استاندار گیلان نیز در مراسم معارفه رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت‌: گام های خوبی در بخش های بهداشت و درمان از جمله بیمارستانی در گیلان برداشته شده، که باید ادامه یابد.

نجفی گفت‌: با اجرای طرح تحول نظام سلامت که از اردیبهشت ماه سال ۹۳ در کشور اجرا شده است واز جمله طرحهای موفق میباشد شاهد ارتقاء نظام بهداشت و سلامت درایران بودیم.

استاندار گیلان با اشاره به نیروهای انسانی متخصص و باتجربه در حوزه بهداشت و درمان گیلان افزود: جایگاه پزشکی در این استان بالاست که می توان از این نیروها برای ارتقاء سلامت بهره گرفت.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت از بخش خصوصی در حوزه درمانی و خدمات بهداشتی تصریح کرد: همه با هم بایستی برای ارتقاء سلامت در استان گیلان تلاش کنیم. و بخش خصوصی نقش موثری برای رسیدن به این هدف می تواند ایفا کند.

اما رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برکناری خود را کودتا خواند و گفت: یکی از علت های برکناری من ، خرید زمین برای سایت دانشگاه علوم پزشکی و قرارداد مناقصه آن بود که مخالفت‌های من با برخی درخواست‌های فرا قانونی  برای واگذاری این زمین  موجب شد در طی یک هفته الی  ۱۰ روز  برکنار شوم.

برزیگر با بیان اینکه طرح کشوری تحول نظام سلامت به خوبی و موفقیت در گیلان در حال اجراست و رضایتمندی مردم را به همراه داشته افزود‌: ‌تکمیل، تجهیز و راه‌اندازی فاز اول مرکز آموزشی درمانی ۱۷ شهریور رشت از پروژه‌های مهم و مورد نیاز استان بود که به بهره‌برداری رسیده است.

وی تجهیز و راه اندازی بیمارستان شفت، افتتاح بخش سرطان مرکز آموزشی درمانی رازی رشت، افتتاح کلینیک تخصصی بعثت، تجهیز و بازسازی بخش اورژانس و آزمایشگاه بیمارستان امیرالمومنین، پی گیری اخذ سند مجتمع دانشگاهی سایت لاکان و … را از جمله اقدامات عمرانی مهم در دوره مدیریت خود ذکر کرد.

پس از پایان سخنان برزیگر و بعد از انکه معاون وزیر بهداشت درگوشی از بعضی از نکات سخنرانی وی انتقاد کرد رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  مجددا به پشت تریبون رفت و سخنان خود را اصلاح کرد.

برزیگر با اشاره به اینکه به شخص وزیر بهداشت ارادات دارد گفت‌: منظور من از کودتا به وزیر نبوده و ایشان همواره یار من در دوره مدیریتم بودند. من از اینکه آقای یوسف زاده رییس دانشگاه شده اند بسیار خوشحالم.

رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی نیز در این مراسم گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان‌، یک خانواده بزرگ است و اگر جابجایی مدیریتی صورت می‌گیرد بازهم همه از یک خانواده هستیم.

شاهرخ یوسف‌زاده با اشاره به اینکه برنامه‌محوری را سرلوحه کار مدیریتی خود می‌داند گفت‌: بدون داشتن برنامه‌، نمی‌توانیم از شرایط فعلی که دانشگاه در آن قرار دارد بیرون آییم.

غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره ‌به اینکه دولت یازدهم کارهای باقی مانده در حوزه سلامت را که از قبل مانده بود با همکاری مجلس و با تخصیص اعتباراتی پیش برد تا بتواند حوزه سلامت را به نقطه مطلوب برساند گفت‌: می‌توان به جرات گفت کاری بزرگ و انقلابی است و همه ما باید دست در دست هم بدهیم تا کشور را از نظر بهداشت و درمان با توجه به داشتن نیروی انسانی قوی و کارآمد در کشور به شاخص های جهانی برسد.

وی افزود: کشور وارد تعاملات خوب جهانی می‌شود و این فرجامی است که از برجام به همت دولت و با تدبیر مقام معظم رهبری به دست آمده است‌.

جعفرزاده اضافه کرد‌: ‌باید دست به دست هم دهیم تا استان خود را آباد کنیم و رو به رشد ببریم‌، همه ید واحده بشویم و با مدیران استان هماهنگ شویم تا مشکلات حل شود و ابتدا آنچه که به مردم قول داده ایم انجام دهیم چرا که شعار ما خادم بودن ملت است.