با وجود اینکه هنوز حدود دو هفته به چهارشنبه پایان سال ۹۴ باقی مانده است، اما شامگاه پنجشنبه حادثه تلخی در منطقه گلسار رشت به وقوع پیوست که موجب تخریب خانه و مصدومیت چهار نفر شد.

به گزارش فارس ساخت انواع ترقه و مواد محترقه خطرناک در پارکینگ یک منزل مسکونی دوبلکس در خیابان ۱۲۶ گلسار رشت موجب انفجار مهیب شد به طوری که اهالی محل را به خیابان کشاند و نیروهای آتش‌نشانی برای مهار آتش‌سوزی ایجاد شده، با گزارش‌های مردمی به محل حادثه رفتند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت درباره حادثه مذکور اظهار کرد: انفجار مواد محترقه در پارکینگ منزل مسکونی به مساحت ۷۰ متر مربع اتفاق افتاد.

شهرام مؤمنی با بیان اینکه چهار نفر جوان ۱۸ تا ۲۴ ساله با استفاده از مواد اولیه ساخت ترقه شامل اکلیل و سرنج در پارکینگ منزل مسکونی دوبلکس سرگرم ساخت مواد محترقه بودند، گفت: این مواد ناگهان با صدای مهیبی منفجر شد و افراد سازنده مواد را به شدت سوزاند.

وی با اشاره به اینکه این نخستین حادثه در آستانه چهارشنبه‌سوری است، تصریح کرد: انفجار حاصل از مواد محترقه شیشه‌های ساختمان مجاور را نیز شکسته و منزل مذکور را تخریب کرده است.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت از کشف مقدار قابل توجه مواد محترقه در طبقه فوقانی ساختمان تخریب شده خبر داد و اظهار کرد: این مواد مربوط به ساخت مواد محترقه بوده است.

وی با تصریح بر اینکه یکی از جوانان ۱۸ ساله دچار ۳۰ درصد سوختگی شده است، افزود: بقیه جوانان که در حال ساخت مواد محترقه بودند دچار سوختگی بالای ۶۰ تا ۷۰ درصد شدند.

به گفته مؤمنی، یکی از مصدومان حادثه با توجه به شکستگی از ناحیه دست و پا قبل از رسیدن مأموران آتش‌نشانی توسط مردم به بیمارستان پورسینای رشت منتقل شد و دیگر مصدومان نیز پس از حضور عوامل اورژانس در محل برای مداوا به بیمارستان سوانح سوختگی ولایت منتقل شدند.

وی اعزام شش دستگاه خودروی اطفای حریق به همراه ۱۸ آتش‌نشان از ایستگاه‌های ۹، ۴، ۱ و ۱۲ به محل حادثه را از اقدام‌های آتش‌نشانی رشت برای خاموش کردن آتش عنوان کرد.

این مسئول با بیان اینکه یک گروه نسبت به مهار و اطفای حریق منزل مذکور اقدام کردند، خاطرنشان کرد: مأموران آتش‌نشانی در مدت کوتاهی آتش را خاموش کردند و مانع از گسترش آتش‌سوزی به ساختمان همجوار شدند.

وی گفت: گروه دیگر از نیروهای آتش‌نشان نیز به ساختمان مجاور اعزام شدند تا محل را از نظر احتمال هرگونه حریق و حادثه بازرسی کنند.