رشت رویایی- در  امروز کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا، تفاهم نامه ارتقای سلامت بین شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی امضا شد.

فاطمه شیرزاد در حضور شهردار رشت مطرح کرد: امروز تفاهم نامه ارتقای سلامت عمومی شهروندان بین شهرداری رشت و دانشگاه علوم پزشکی منعقد می گردد.

رئیس کمیسیون بهداشت شورا، ارتقای سلامت شهروندان را از وظایف این کمیسیون خواند و اضافه کرد: واگذاری یکی از سرای محلات به علوم پزشکی برای درمان شهروندان اتفاق خوبی است که با انعقاد این تفاهم نامه اجرایی می گردد.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت: در تمام دنیا، شهرداری ها برای آموزش و ارتقای سلامت شهروندان اقدام های خوبی می کنند و تنها ۲۵درصد حوزه سلامت مربوط به علوم پزشکی است و باقی خارج از محیط دانشگاه است.

دکتر یوسف زاده اضافه کرد کرد: نوع تغذیه، لوازم دارویی و آرایشی و تولید و کنترل آن و. . خارج از حوزه علوم پزشکی است.

او ادامه داد: مولفه های اجتماعی زیادی در کیفیت و سالم ماندن شهروندان تاثیر دارند و در این میان شهرداریها نقش موثر تری دارند و بهمین دلیل معاونت اجتماعی در حوزه معاونت بهداشت تعریف شده است تا خلا مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت را بررسی نمایند.

یوسف زاده به برنامه راهبردی علوم پزشکی برای ۱۰سال آتی اشاره نمود و مطرحکرد: اداره محیط زیست به تنهایی قادر به نگهداری محیط زیست نیست و دانشگاه علوم پزشکی تهدیدها را بررسی نمود و برنامه ارایه داده است. زباله های عفونی بیمارستانی و فاضلاب دو عامل مهم الودگی محیط زیست است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: طی ۱۰ سال ۱۰۰۰تن زباله عفونی در زمینی در سراوان انباشت شده بود و سال گذشته این زباله ها در یک محیط باز مسکونی امحا شد. زباله هایی که ۲۰۰تن هم زیر زمین دفن شده بود.

اضافه کرد: سال گذشته محوطه مذکور درختکاری شد و قرار است در راستای اهداف علمی دانشگاه تغییر کاربری دهد و اکنون تمام بیمارستان های ما مجهز به زباله سوز بیمازستانی شده اند.

یوسف زاده گفت: تا سال گذشته تمام بیمارستان های استان فاقد فاضلاب بیمارستانی بودند و امسال عزم جمع کرده ایم که امسال همه بیمارستانها دارای تصفیه خانه شوند. اکنون برخی صاحب تصفیه خانه شده و بیمارستان های درحال احداث لاهیجان و تالش و لنگرود نیز پیش بینی شده دارای فاضلاب بیمارستانی باشند.

او ادامه داد: شهر رشت، تنها مرکز استان است که یک بیمارستان جامع در حوزه پزشکی ندارد. بجز بیمارستان ولایت که یک بخش سوختگی است، تاکنون یک بیمارستان جامع ساخته نشده است.

یوسف زاده از تلاش برای ساخت یک بیمارستان مجهز ۱۰۰۰تخت خوابی در سایت لاکان خبر داد و اضافه کرد: با ساخت این بیمارستان، تمامی فعالیت های آموزشی به این بیمارستان منتقل می شود. با ساخت این بیمارستان بار ترافیکی رشت در حوزه درمانی از رشت کاهش می یابد.

فاطمه شیرزاد با ابراز تاسف از اعتبار تخصیص یافته دولتی برای احیای رودخانه ها گفت: سال گذشته ۵۰ میلیارد اعتبار تخصیص یافت که برای بدهی های یک اداره هزینه شد و امیدواریم بودجه لازم برای احیای رودخانه ها به شهرداری تخصیص یافته و اعتبار لازم هم برای تصفیه خانه بیمارستانها تخصیص یابد.

ربیس کمیسیون بهداشت از ساخت درمانگاه بیماران هموفیلی در رشت خبر داد و اضافه کرد: درمانگاه بیماران هموفیلی با مشارکت شهرداری رشت و دانشگاه علوم پزشکی در محله چله خانه به زودی به بهره برداری می رسد.

شیرزاد گفت: در حوزه سلامت، مردم گیلان مظلوم واقع شده اند و باید تلاش کنیم بیمارستان جامع و هموفیلی و بیماران خاص هم به زودی اجرایی گردد.

اسماعیل حاجی پور نیز از خدمات دانشگاه علوم پزشکی تقدیر کرد و گفت: امروز شورای شهر رشت، شورای شهرداری نیست و شورای شهر است و ما باید بیشتر و بهتر از این برای حوزه سلامت تلاش نماییم.

شهردار رشت نیز در این جلسه گفت: تمام شهرداری ها در عرصه جهانی وظیفه دارند به حوزه سلامت برسند.

مسعود نصرتی اضافه کرد: در اصلاح قوانین این وظیفه از شهرداری ها جدا شد و این نقطه ضعف است.

او ادامه داد: از ۱۵سال پیش با تاسیس سازمان های فرهنگی در شهرداریها، موضوع سلامت وارد حوزه فعالیت شهرداری ها شد.

نصرتی گفت: ۵ منبع آلوده کننده به رودخانه های رشت وجود داشت که با ایجاد تصفیه خانه های بیمارستانی، جلوی حادترین آلوده کننده گرفته می شود.

او امضای تفاهم نامه را آغازی برای ارتقای سلامت شهروندان خواند و ابراز امیدواری کرد؛ با ایجاد آن در یکی از سرای محلات رشت، شاهد گسترش آن در دیگر مناطق باشیم.

رئیس کمیسیون بهداشت شورا نیز از تلاش های علوم پزشکی تقدیر کرد و خواستار اجرایی شدن طرح تحول سلامت استان شد.