رشت رویایی- امیر محمدپور در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندر انزلی و معارفه سرپرست جدید اداره کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از بهره‌برداری کتابخانه عمومی بخش کپورچال این شهرستان همزمان با هفته کتاب در آبان ماه سال جاری خبرداد.

جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرانزلی روز گذشته (دوشنبه ۲۹ شهریور) و با حضور امیر محمدپور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان، عبدالصمد صفرنژاد فرماندار شهرستان بندر انزلی، شهردار، رئیس سابق اداره کتابخانه‌های عمومی و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در فرمانداری بندرانزلی برگزار شد.

[su_frame align=”center”]امیر محمدپور[/su_frame]

خانواده و آموزش و پرورش و کتابخانه بستر اصلی کتاب خوان کردن کودکان هستند

در این جلسه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان ضمن اشاره به عوامل مهم جذب مخاطبین به کتابخانه‌های عمومی و در نهایت کتاب‌خوانی اولین و مهم‌ترین عامل تحقق این امر را خانواده و تشویق کودکان به کتابخوانی عنوان کرد و خانواده را بستر اصلی رشد استعدادهای کودکان و علاقمندی ایشان به مطالعه دانست.

امیر محمدپور در بخش دوم سیستم آموزشی کشور، مدارس و آموزش و پرورش را دارای نقش پررنگی در این زمینه دانست و گفت: سیستم آموزشی و در رأس آن آموزش و پرورش می‌تواند با راهکارهایی ساده در جهت کتاب خوان کردن دانش آموزان اقدام کند. وی همچنین در بخش سوم کتابدار و کتابخانه‌های عمومی را دارای نقش مهمی در افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد و با اشاره به امکانات بسیار فراوانی که امروز در کتابخانه‌های عمومی ایجاد شده این مجموعه فرهنگی را مرکز مهمی برای توسعه کتابخوانی در کشور توصیف کرد.

بیشترین تعداد کتابخانه روستایی در بندر انزلی ایجاد شده است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در ادامه با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد شهرستان بندر انزلی در زمینه‌های مختلف افزود: بندرانزلی با اینکه به نسبت سایر شهرستان‌های استان، روستاهای کمتری دارد اما بیشترین تعداد کتابخانه‌های روستایی نیز در همین شهرستان وجود دارد و این نشان از درایت و توجه مسئولین شهرستان به امر کتاب‌خوانی و افزایش فرصت مطالعه برای تمام آحاد جامعه دارد.

انزلی شایستگی دریافت عنوان شهر دوستدار کتاب را دارد

محمدپور با اشاره به برگزاری موفق جشنواره لاله‌های تالابی در انزلی تاکید کرد: از نظر من شهرستان بندرانزلی با توجه به پتانسیل‌های شهرداری و مجموعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان شایستگی دریافت عنوان شهر دوستدار کتاب و کتاب‌خوانی را نیز دارد که امیدواریم با پیگیری و کمک‌های متولیان این امر و سایر نهادهای مربوطه بتوانیم این اتفاق مثبت را برای بندرانزلی رقم بزنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین از بهره‌برداری کتابخانه عمومی بخش کپورچال بندر انزلی در هفته کتاب سال جاری خبرداد و آن را هدیه ارزشمندی از سوی مسئولین بخش کپورچال و مجموعه کتابخانه‌های عمومی یرای اهالی فرهنگی بخش کپورچال دانست.

امیر محمدپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن تشکر از خدمات ارزنده رئیس سابق اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندر انزلی اظهار داشت: امروز باعث خشنودی است که یک نیروی بومی و فردی که طی سال‌های گذشته در همین مجموعه خدمت کرده است به ریاست کتابخانه‌های عمومی شهرستان منصوب شده است.

[su_frame align=”center”]معارفه سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی بندر انزلی[/su_frame]

فرماندار انزلی: بندر انزلی نیازمند تلاش بیشتری در حوزه کتاب‌خوانی می‌باشد

در این جلسه همچنین فرماندار شهرستان بندر انزلی با بیان اینکه در حوزه کتابخانه‌ها نیز اطلاع‌رسانی و ارتباط با رسانه‌ها از وظایف مهم این اداره می‌باشد، تصریح کرد: در بندرانزلی فعالیت‌های بسیار مثبتی در زمینه‌های مختلف شکل می‌گیرد، اما متاسفانه روابط عمومی‌ها که پل ارتباطی ادارات و مردم هستند گاهی ضعیف عمل می‌کنند و این باعث می‌شود مردم از بسیاری از اتفاقات مطلع نگردند و در نهایت دلسردی شهروندان از نهادها مختلف به وجود می‌آید.

عبدالصمد صفرنژاد با اشاره به اینکه در بندرانزلی آمار با سوادی از تمام شهرستان‌های استان بالاتر است، افزود: در بخش کتاب‌خوانی نیز سال گذشته نسبت به جمعیت شهرستان آمار بسیار خوبی داشتیم که اینها نشانه فرهنگ بالای مردم این منطقه می‌باشند.

فرماندار بندرانزلی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدیم شهرستانی مانند انزلی با چنین ظرفیت‌های بالای فرهنگی نیازمند تلاشی بسیار بیشتر در زمینه کتاب‌خوانی می‌باشد و ما نیز در حد توان خود به این مجموعه کمک خواهیم کرد تا این شهرستان به جایگاه واقعی خود در زمینه فرهنگی دست یابد.

اخوان ماسوله: در مدت حضورم تمام تلاشم را در جهت بهبود وضعیت کتابخانه بکار بستم

در این نشست مسعود اخوان ماسوله رئیس سابق کتابخانه‌های عمومی بندرانزلی نیز ضمن تشکر و قدردانی از همکاری تمام مسئولین شهرستان در مدت خدمت خود، اظهار کرد: در این مدت ۴۶ ماهه تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت کتابخانه‌ها و ارائه خدمات بهتر به مراجعین به کار گرفتیم و امیدواریم ریاست جدید با توجه به پتانسیل‌های بالای انزلی گام‌های موثرتری در این راه بردارد.

مسعود اخوان افزایش فضای کتابخانه‌های شهرستان به متراژ ۳۵۰ متربا واگذاری ۲ ساختمان از سوی شوراهای اسلامی سنگاچین و کپورچال را از فعالیت‌های مفید مجموعه کتابخانه‌های انزلی دانست و تصریح کرد: افزایش فضای کتابخانه‌ها در مناطق روستایی از اموری بود که با همکاری مساعد بخشدار شهرستان به خوبی از عهده آن بر آمدیم.

او در ادامه به بخشی از عملکرد خود در این شهرستان اشاره کرد و افزود: در مدت حضور در مجموعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندر انزلی و با مساعدت و همدلی مسئولین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و شهرستان اقدامات ارزشمندی انجام شد که از این میان می‌توان به دریافت زمین به متراز ۸۰۰ متر مربع در کپورچال و ساخت یک واحد کتابخانه اشاره کرد.

اخوان افزایش عضویت از ۱۷۰۰ نفر به ۸۴۰۰ نفر در کتابخانه‌های عمومی شهرستان، راه اندازی سه کتابخانه مشارکتی در شهر بندرانزلی و راه اندازی دو ایستگاه مطالعه، خرید حمایتی کتاب از نویسندگان و مولفان شهرستان را نیز از دیگر اقدامات خود در مدت حضور در شهرستان بندر انزلی یاد کرد.

بابایی: برای رشد سرانه مطالعه در شهرستان بندر انزلی نیازمند تعامل و همکاری همه دستگاه‌ها هستیم

در ادامه سرپرست جدید اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندرانزلی نیز گفت: کتابخانه‌های عمومی سردمدار ترویج مطالعه در جامعه هستند و ما نیز برای نیل به این هدف نیازمند تعامل و همکاری تمام سازمان‌ها و ادارات شهرستان هستیم.

میثم بابایی با بیان اینکه به کمک تمامی مسئولین شهرستان در امر کتابخانه‌ها نیازمند هستیم، ابراز امیدواری کرد: با تلاش فراوان و پیگیری‌ها مستمر می‌توانیم سرانه کتابخوانی را در شهرستان انزلی تا رسیدن به حد مطلوب افزایش دهیم. بابایی یکی از اهداف مهم خود را پربارتر کردن بخش کودک در کتابخانه‌های شهرستان دانست و تاکید کرد: کودکان تأثیر پذیر ترین قشر جامعه و آینده سازان کشور هستند که می‌توانیم با سرمایه گذاری بر روی کودکان و نوجوانان آینده شهر و کشور را تضمین نماییم.

سرپرست جدید کتابخانه‌های عمومی بندر انزلی یکی دیگر از برنامه‌های خود را افزایش فضای کتابخانه‌های شهری اعلام کرد و افزود: یکی از طرح‌های مهم ما افزایش فضا و توسعه تجهیزات کتابخانه غازیان است که با کمک مسئولین می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

در ادامه این جلسه هریک از اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بندر انزلی به بیان دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه کمی و کیفی وضعیت مطالعه پرداختند.

در پایان این نشست ضمن قدردانی از زحمات ۴۶ ماهه مسعود اخوان ماسوله، میثم بابایی به عنوان سرپرست جدید کتابخانه‌های عمومی انزلی منصوب شد.