[su_frame align=”left”]جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر رشت - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - عیسی مهدوی[/su_frame]

رشت رویایی- پنجمین جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رییسه شورا در سال آخر چهارمین دوره شورا باز هم تشکیل نشد تا یک‌بار دیگر انتخاب هیئت رییسه شورای شهر رشت بی‌نتیجه باقی بماند.

به گزارش رشت رویایی، فرماندار رشت با بیان اینکه وضعیت هیئت رییسه شورا شهر رشت به زودی مشخص خواهد شد، گفت: فرمانداری از یک ماه پیش طی نامه‌ای که به شورای شهر رشت زد، درخواست کرد که رایزنی‌های خود را انجام داده و هرچه زودتر در این مورد به تفاهم برسند اما متاسفانه اعضا تاکنون به تفاهم نرسیده‌اند. همانطور که شاهد بودید پیش از این چهارجلسه تشکیل دادیم اما هربار یک گروه حضور پیدا نکردند. امروز هم اگر جلسه تشکیل می‌شد بازهم یک عده غیبت می‌کردند و عملاً جلسه از حد نصاب می‌افتاد.

سید عیسی مهدوی در ادامه افزود: تلاش ما در مجموعه فرمانداری بر این است تا اعضای شورا را به تفاهم برسانیم و تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا هرچه زودتر این اختلاف فیصله پیدا کند و شورا بتواند هیئت رییسه را انتخاب کند و انشاءا… به زودی شاهد این اتفاق خواهیم بود.

او توضیح داد: قانون صراحتاً برای رفع این مشکل راهکار مشخصی را در نظر گرفته است. اما بدیهی است که فرمانداری اجازه نخواهد داد کار به آنجا برسد و همه باید تلاش کنند تا این مشکل به نتیجه مطلوبی منتهی شود. به هرصورت سال آخر شورا است و رشت نمی‌تواند بدون شورا بماند. تلاش ما این است اعضای شورا به تفاهم برسند و هرچه زودتر هیئت رییسه انتخاب شود.

فرماندار رشت تصریح کرد: برخی فرمانداری را محکوم می‌کنند اما فرمانداری چه کاری باید انجام دهد که تاکنون انجام نداده است. فرمانداری از یک ماه پیش تلاش‌های زیادی را در این‌باره داشته و بجز اینکه از یک ماه قبل به شورا نامه زد تا با رایزنی‌های خود زودتر به تفاهم برسند، با تک‌تک اعضا هم دیدار داشت و از اعضا خواست در یک فضای سالم به فکر تعامل و تفاهم باشند. آنچه وظیفه نظارتی فرمانداری بود انجام شده است و حالا هم دارد تلاش می‌شود تا تفاهم مورد نظر اتفاق بیفتد و شورا بتواند وظایف خود را انجام دهد.

مهدوی همچنین با اشاره به اینکه انحلال شورا مشکلی را حل نمی‌کند، گفت: برخی از انحلال شورا به عنوان یک راهکار قاطع صحبت می‌کنند اما انحلال مشکلی را از شهر حل نخواهد کرد و تمام تلاش فرمانداری این است تا با ریش‌سفیدی و رایزنی اعضا را به تفاهم برساند.

او با بیان اینکه در دوره قبل هم در رشت این اتفاق افتاد، ادامه داد: در دور سوم شورا هم شاهد بودیم که چند جلسه هیئت رییسه شورا تشکیل نشد و فرمانداری با برگزاری دو جلسه فوق‌العاده و پادرمیانی به مسئله خاتمه داد و مشکل را برطرف کرد.

فرماندار در مورد علل بروز چنین مسائلی در شورا اسلامی شهر رشت، توضیح داد: متاسفانه اعضا بجای اینکه در داخل شورا مسائل خود را حل کنند عوامل بیرونی در تصمیم‌گیری‌هایشان نقش دارد که این کار اشتباه است. شورا یک پارلمان محلی است و باید تمام اعضا داخل شورا بنشینند، همفکری و بحث کنند، گزینه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و براساس خرد جمعی به یک نتیجه مطلوب برسند. اما متاسفانه می‌بینیم که مسائل در شورای رشت حیثیتی می‌شود. انتقاد ما از شورا شهر رشت این است که باید کنار هم بنشینند و با مشورت و همفکری یک تصمیم درست بگیرند. مردم ناظر عملکرد اعضای شورا هستند؛ اعضایی که نماینده ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شهری رشت هستند و مردم انتظاری جز خدمت و کار از نمایندگان خود ندارند.

سید عیسی مهدوی در پایان با بیان اینکه تکلیف هیئت رییسه شورا به زودی مشخص می‌شود، تصریح کرد: انتظار ما از همه به خصوص از رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری رشت این است که تلاش کنند فضای موجود به سمت تفاهم و آرامش برود. در هر کاری اخلاق باید مدنظر قرار گیرد. این اعضا بچه‌های همین انقلاب هستند و همه باید کمک کنند و فضا را به سمتی ببرند تا بجای دامن زدن به اختلافات، بستر تعامل و تفاهم برای انجام هرچه بهتر وظایف شورا اتفاق بیفتد.