[su_frame align=”left”]فرامرز جمشیدپور[/su_frame]

رشت رویایی- مهندس جمشیدپور در رابطه با افتتاح بی.آر.تی در روز پنج شنبه گفت: اولین خط ویژه اتوبوس از میدان امام تا میدان مصلی به طول ۲.۷ کیلومتر افتتاح و راه‌اندازی خواهد شد و مردم از مزایای آن در سرعت، ایمنی، صرفه جویی در زمان و هزینه بهره‌مند خواهند شد.

جمشیدپور در مصاحبه اختصاصی با رشت رویایی با اشاره به علت تعویق در راه‌اندازی خطوط ویژه گفت: حدوداً از چهار ماه قبل خط ویژه احداث شده بود ولی به دلیل تأخیر در پلاک‌گذاری اتوبوس‌های خریداری شده و مشکلاتی که در قرار داد به وجود آمده بود، نتوانستیم به صورت رسمی خط ویژه را افتتاح کنیم.

او گفت: تعداد بیست دستگاه اتوبوس از شرکت سبلان خودرو مایوان در استان اردبیل که امتیاز نمایندگی دووی کره جنوبی را دارد خریداری شده و قطعات و اتاق آن بعد از ورود به داخل کشور در داخل کشور مونتاژ می‌شود. این اتوبوس‌ها پلاک ملی هستند و قیمت تمام شده هر یک، پانصد و سی میلیون تومان است.

جمشیدپور همچنین گفت: تعداد پانزده دستگاه در محور خط ویژه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند که ۹ تا از آنها با فاصله زمان بندی ۳ الی ۴ دقیقه، از ایستگاه حشمت تا میدان توشیبا و ۶ دستگاه از ادامه مسیر تا میدان گیل به مدت ۷ دقیقه در رفت و آمد خواهند بود.

معاون امور حمل و نقل زیر بنایی ادامه داد: تمام امکانات ایمن سازی را در مسیر برای اتوبوس‌ها و مردم فراهم کرده‌ایم و گذرگاه‌هایی را برای عابرین پیاده در مسیر خط ویژه ایجاد کرده ایم تا از فردا ساعت ۱۱ از این مسیرها و امکانات استفاده کنند همچنین در میدان حشمت هم با استفاده از ماشین برقی در مسیر پیاده راه در رفت و آمد باشند.

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت در پاسخ به سوالی درباره برآورد زمان رفت و آمد این اتوبوس‌ها در مسیرهای تعیین شده گفت: سرعت متوسط حرکت اتوبوس‌ها ۲۰ تا ۳۸ کیلومتر بر ساعت خواهد بود و بیش از ۲۳ هزار سفر در طول روز انجام شود که بیش از سه برابر افزایش خواهد یافت.

او در رابطه تغییر در نرخ بلیت گفت: قیمت بلیت‌ها مثل گذشته خواهد بود و تا چند ماه آینده کارت‌های اعتباری جایگزین بلیت خواهد شد و هزینه‌ها به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد.

مهندس جمشیدپور همچنین گفت: تعداد ۱۰ ایستگاه در مسیر رفت و برگشت طراحی شده است و مدت توقف بسیار کوتاه و برای تمام افراد و همچنین جانبازان و کسانی که مشکل جسمی دارند، قابل استفاده خواهد بود. امکانات سرمایشی و گرمایشی در این اتوبوس‌ها مهیا شده است.

او درباره ظرفیت اتوبوس‌ها گفت: تعداد صندلی‌ها ۴۴ تاست و با تعداد کسانی که می‌ایستند حدوداً به ۷۵ نفر می‌رسد.‌

جمشیدپور در ادامه گفت: از روز پنج شنبه ۱۵ دستگاه اتوبوس جدید مسیر میدان گیل تا امام خمینی و بقیه اتوبوس‌های خریداری شده در مسیرهای که به شدت با کمبود اتوبوس مواجه هستند را تحت پوشش قرار خواهند داد.

معاون حمل و نقل و امور زیر بنایی شهرداری رشت همچنین از راه‌اندازی فاز دوم خط ویژه در امسال خبر داد و گفت: هدف ما توسعه خطوط ویژه در دو مسیر بیستون به سمت بلوار افتخاری در محور جاده فومن و دیگری خیابان شریعتی به سمت خیابان شهدا در محور لاهیجان است که بعد از مطالعات لازم به بهره‌برداری خواهد رسید.

او گفت: برنامه‌ریزی‌هایی با راهنمایی رانندگی خواهد شد تا زمانی که این اتوبوس‌ها به چراغ قرمز رسیدند، چراغ سبز شود و بدون توقف به مسیر خود ادامه دهند.

جمشیدپور در پاسخ به اجرای این طرح در سال جاری گفت: هدف ما اجرای این طرح در ظرف زمانی ۶ ماهه است و به محض انجام مطالعات لازم در قالب مناقصه اجرا خواهد شد و تمام تلاش ما این است تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.‌

او در مورد مدت زمان اجرای پروژه بی.آر.تی گفت: این طرح سال ۹۳ به تصویب رسید ولی به دلیل عدم تعیین ردیف بودجه در تابستان ۹۴ آغاز شد و تا پاییز ۹۴ به پایان رسید. اما چون اتوبوس‌ها آماده بهره‌برداری نبودند، اجرای آن به سال ۹۵ رسید.

مهندس جمشیدپور در رابطه مکان افتتاحیه گفت: افتتاحیه در میدان حشمت در بانک ملی خواهد بود و با معرفی پروژه، تقدیر و تشکر از مردم و هزینه‌های انجام شده و برنامه‌هایی که در بهبود حمل و نقل همگانی در دست اقدام است، توضیح داده خواهد شد.