انتقال آب خزر به دریاچه ارومیه منتفی شد

دریای خزر

رشت رویایی- مجری طرح احیای دریاچه ارومیه گفت: از نظر ما انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه منتفی است، چراکه این کار توجیه اقتصادی ندارد.

به گزارش مهر، عیسی کلانتری در جمع خبرنگاران درباره وضعیت دریاچه ارومیه و انتقال آب از دریای خزر به این دریاچه اظهار داشت: از نظر ما این موضوع منتفی است و هیچ‌گونه توجیه اقتصادی ندارد، چراکه املاح آب دریای خزر به لحاظ شیمیایی دارای سولفاته و املاح دریاچه ارومیه دارای کلرات است، بنابراین این ساختارها با یکدیگر همخوانی ندارند.

وی، یکی دیگر از مشکلات را پمپاژ آب دریای خزر در ارتفاع دو هزار و ۷۰۰ متری برای رسیدن به دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: در واقع هر متر مکعب پمپاژ آب از خزر به دریاچه ارومیه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار ریال (۸ تا ۱۰ هزار تومان) هزینه دارد، بنابراین در صورتی که بخواهیم حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب را منتقل کنیمریال باید معادل کل تولید ناخالص ملی کشور هزینه کنیم که این کار توجیه اقتصادی ندارد.

کلانتری ادامه داد: اما وزارت نیرو در حال مطالعه و بررسی این مسئله است که به احتمال زیاد آنان نیز به همین نتیجه خواهند رسید.

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه افزود: در صورتی که شرکای دریای خزر با عملیات انتقال آب موافقت کنند، این کار نه تنها از لحاظ شیمیایی بلکه از لحاظ اقتصادی نیز ممکن نیست.

وی با اشاره به این که وضعیت بارندگی امسال مناسب بوده است، گفت: البته بخش عمده آب در سطح دریاچه ارومیه در تابستان تبخیر می‌شود اما امیدواریم سطح خشک دریاچه از ۶ تا ۷ ماه به پنج ماه و به مرور در سنوات آتی ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به تراز اکولوژی خود برسد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz