[su_frame align=”center”]افتتاح بی‌آرتی رشت - 3 تیر 95[/su_frame]

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- در مراسم افتتاح پروژه بی‌آرتی رشت که ظهر روز پنجشنبه در خیابان امام خمینی (ره) با حضور شهردار، اعضای شورا شهر و تعدادی از مدیران شهری برگزار شد، اتفاقی عجیب کام شیرین افتتاحیه را تلخ کرد. ماجرای شخصی که در اعتراض به پروژه بی‌آر‌تی مراسم افتتاحیه را به حاشیه کشاند تا الآن به گوش خواجه حافظ شیرازی هم رسیده است و به اندازه کافی از برخورد نیروی انتظامی و جلوگیری صدای مخالف و یاد و خاطره مسعود کیمیایی سخن به میان آمده است که دیگر نیاز به اطناب نباشد. اما ذکر چند نکته در این میان خالی از لطف نیست.

بدیهی است که حق انتقاد و اعتراض در یک جامعه دموکراتیک و مردمسالار یک اصل محسوب می‌شود؛ به خصوص جامعه‌ای که بر پایه‌ی رهنمون‌های اسلامی بنا شده باشد. بدون شک هیچ جامعه‌ای بدون توجه به آراء مخالف و گوش سپردن به نظرات و انتقادات مختلف نمی‌تواند در مسیر پیشرفت قرار بگیرد. به عبارتی جایگاه نقد در جامعه مدنی نقش بارزی دارد و از جمله حقوق اساسی شهروندان به‌ حساب می‌آید. اما باید در نظر داشت که جامعه مدنی دارای آداب و رفتارهای بخصوصی است که بدون رعایت آنها ماهیت و موجودیت مدنیت زیر سوال می‌رود. امروزه زندگی شهرنشینی و جنس آن تغییرات زیادی کرده که مسوولیت شهروندان و رعایت آداب شهروندی را بیش از پیش ضروری می‌کند. به عنوان نمونه یکی از مشکلات متداولی که بلای جان شهرهای بزرگ شده، معضل ترافیک و مشکلات ناشی از آن است. یکی از دلایل این معضل عدم رعایت قوانین و احترام نگذاشتن به حقوق دیگران است که می‌تواند زمینه‌ساز کاهش اعتماد بین شهروندان و افزایش تمایل نسبت به قانون‌گریزی باشد.

مسوولیت‌های اجتماعی و توجه به مسائل موجود در شهر و رصد کردن عملکرد مسئولین بخشی از رفتارهای جامعه مدنی است و اعتراض و انتقاد از جمله حقوق و آزادی‌های سیاسی مردم و حتی از منظر دینی، یک تکلیف شرعی برای اصلاح و بهبود وضع شهر و جامعه. بر ضرورت و اهمیت انتقاد سازنده به وفور تاکید شده است. اما اگر این انتقاد به شکل جنجال و پیکار با افراد باشد مذموم شمرده می‌شود. فی النفسه انتقاد و اعتراض نیست که نکوهش می‌شود، بلکه شیوه و شکل اعتراض است. بدون شک اگر قرار بود صدای مخالف برتابیده نشود که هیچ رسانه‌ای حق فعالیت نداشت یا سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های اجتماعی در این شهر موجودیتی نداشتند. مسئله اینجاست که آنچه امروز برتابیده نمی‌شود انتقاد نیست بلکه رفتارهای ضدشهروندی و ضد‌عقلانی است که بذر بی‌قانونی و بی‌اخلاقی را می‌پاشند. رشت امروز در مسیر توسعه گام برمی‌دارد و بیش از پیش نیاز به شهروند دارد و در این بین رفتارهای به دور از عقلانیت و ضد شهروندی می‌تواند آفت خطرناکی برای جامعه مدنی‌اش محسوب شود.

رفتاری که در روز افتتاحیه بی‌آرتی از فرد مذکور سر زد را نمی‌توان به حساب انتقاد ریخت زیرا برهم زدن یک مراسم رسمی، فریاد زدن وسط یک سخنرانی و ممانعت از آن، با عصبانیت به سمت شهردار رفتن و بر سر او داد کشیدن هیچ نشانی از رفتار شهروندی، عقلانیت مدنی و انتقاد و اعتراض ندارد. چنین رفتارهایی بیش از آنکه به انتقاد شباهت داشته باشد مصداق آنارشی‌گری است که ترویج آن می‌تواند بسیار برای جامعه خطرناک باشد. مسئله عجیبی هم نیست اگر نیروی انتظامی که وظیفه برقراری نظم یک مراسم رسمی و برقراری امنیت جانی مسئولین را دارد در برابر فردی که با عصبانیت به سمت شهردار و دیگر مسئولین می‌رود وارد عمل شود و واکنش نشان دهد؛ البته اگر این رفتار رئوفانه‌تر باشد هم می‌تواند به الگویی برای جامعه تبدیل شود و آداب شهروندی را ترویج دهد، هم بهانه دست افرادی ندهد که برای قانون احترامی قائل نیستند.

هرچند در این میان برخی معتقد هستند که این اتفاق یک سناریوی از پیش طراحی شده از سوی جریانی بود که مدت‌ها در پی تخریب چهره شهردار و زیر سوال بردن عملکرد او هستند. آنها معتقدند اگر این فرد قصد انتقاد داشت مراسم افتتاحیه را انتخاب نمی‌کرد و اگر هم انتخاب می‌کرد، محترمانه تقاضای وقت می‌کرد و از مسئول برگزاری می‌خواست دقایقی را در اختیارش بگذارد تا حرفش را به گوش مسئولین برساند و در صورتی که این فرصت به او داده نمی‌شد حق اعتراض داشت‌.

البته بنده با این حرف موافق نیستم و دوست دارم اصل را بر خوش‌بینی بگذارم. دلیلی ندارد جریان مخالف شهردار به چنین اقداماتی متوسل شوند و مراسم افتتاح یک پروژه مهم را که می‌تواند بخشی از دغدغه شهروندان را رفع کند برهم بزنند. اما باید اذعان داشت که گاهی متأسفانه شیوه مخالفت و انتقادات این جریان به حدی از عرف و عقلانیت به دور بوده که این شبهه را هرچند به غلط در ذهن بسیاری ایجاد کرد که ناهنجاری این فرد نسبت مستقیم با جریان مخالف دارد یا حداقل پیامد و تأثیر رفتارهای ضدتوسعه است.

از طرف دیگر کاش برخی از اعضای منتقد شورا که حتی در هفته‌های گذشته انتقادات زیادی در خصوص طولانی شدن پروژه بی‌آرتی داشتند در این مراسم حضور پیدا می‌کردند تا این احتمال در نظر اذهان بدبین پیش نیاید که مخالفت آنها با عملکرد شهرداری نه، بلکه با شخص شهردار است. کاش این چند عضو محترم حتی به تظاهر هم شده در مراسم حاضر می‌شدند تا خدای‌نکرده تصور نشود آنها از پیشرفت شهر ناراحت می‌شوند و هرکجا که گره‌ای از دغدغه شهروندان باز می‌شود و پروژه‌ای افتتاح می‌شود تمایلی به حضور ندارند. کاش به همان اندازه که در رسانه‌ها هستند در شادی‌ها هم شرکت می‌کردند تا به نظر نرسد آنها از مشکلات و موانع پیش روی شهرداری استقبال می‌کنند.

گفته می‌شود سرعت رابطه مستقیم با فراموشی دارد. حالا که بی‌آرتی افتتاح شده، می‌شود با سرعت بیشتری در این شهر شلوغ رفت و آمد کرد و با سرعت بیشتری افکار منفی را به‌دست فراموشی سپرد. حال بی‌آرتی می‌تواند بهانه‌ای باشد تا مثل یک شهروند مسوول صبر پیشه کنیم و امیدوار باشیم تا ماشینی که قرار است زودتر از همیشه ما را به مقصد برساند شهر عزیزمان را زودتر از انتظار در ایستگاه توسعه پیاده کند.